Sergiler (Arşiv)

Mentawai “Yağmur Ormanı Bekçileri” Fotoğraf Sergisi

Endonezya’nın Batı Sumatra bölgesinde, Hint Okyanusu’na yüzünü çevirmiş adalara “Mentawai” denmektedir.

Mentawai adaları içerisindeki Yağmur Ormanlarında yüzlerce yıldır yarı-göçebe olmuş kabilelere sahiptir. “Yağmur Ormanı Bekçileri” olarak anılan bu kabilelere modern yaşamdan arınmış bir şekilde geleneksel koşullarda yaşamlarını sürdürmektedir. Avcı ve toplayıcı olarak tanımlanan Mentawai Kabileleri gelecek yüzyılda yaşamlarını sürdürebilecek sayıda kabile üyesine sahip olmaması ile kaybolmaya yüz tutmuş bir kabiledir. Vücutlarına ormanda bulunan bitkilerden edindikleri boyalar ve malzemeler eşliğinde çocuk yaşlarda kazıdıkları dövmeler ile dikkat çekmetedirler. Mentawai Ormanlarının derinliklerinde Timsah, Maymun, Yılan ve çeşitli hayvanların etlerinden beslenen kabile, su ihtiyaçlarını bereketli yağmurlardan ve nehir yataklarından elde etmektedir.

2018 033
Mentawai "Yağmur Ormanı Bekçileri" Fotoğraf Sergisi 3

Biz Fatoş Kalınkaya ve Şeref Artagan, Dünya’da eşi-benzeri olmayan bu kabileyi keşfederek, fotoğrafik bakış açımızla bu yaşamı anlamak ve anlatmak için “Toekapik” Ailesi ile geleneksel koşullarda 3 gün geçirdik. Zorlu ama macera dolu fotoğraflarımızı izlemeye, sergimizde buluşmaya sizleri davet ediyoruz.

Sergi 30 Kasım 2018 tarihine kadar İFOD Galeri‘de ziyaret edilebilir.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.