Makaleler

Neden Her Fotoğrafçı 2021’de Hala Film Çekmeli?

Yaratıcılığımızı ve fotoğrafik ifademizi genellikle engelleyen sayısız dikkat dağıtıcı şey var. Sosyal medyayla gelen baskı ve karşılaştırma, dijital fotoğrafçılığı bir yük gibi hissettirebilir: Her çekim bir öncekinden daha iyi olmalı ve normalden daha az beğenilen bir fotoğraf bir başarısızlıktır.

Ya fotoğrafçılığın her olumsuz yönünden kurtulmanın bir yolu olsaydı, böylece aşık olduğunuz zanaatın ilk başta – görüntü çekmeye – odaklanabilseydiniz?

Eh, var! Ben ve diğerleri için cevap, film fotoğrafçılığının neşesini keşfetmekte yatıyor.

Neden Her Fotoğrafçı 2021'de Hala Film Çekmeli?
Neden Her Fotoğrafçı 2021'de Hala Film Çekmeli? 10
Film

İki yıl önce lise fotoğrafçılık dersimde film çekmeye başladım. Filmi bir kameraya sarmaktan karanlık odada negatifleri işleyip geliştirmeye kadar tüm analog sürece hızla aşık oldum.

Çoğunuz bir karanlık odaya erişiminiz olmayacak olsa da, fotoğrafçılık dersimden sonra izlediğim yolu yeniden başlattım: film rulolarınızı sizin için ağır kaldırma işleriyle ilgilenecekleri bir film laboratuarına gönderin. State Film Lab benim tercih ettiğim laboratuar ve aldığım taramalar mükemmel ve tıpkı anılarımın hissettiği gibi görünüyor.

2021de Hala Neden Her Fotografci Film Cekmeli 003
2021de Hala Neden Her Fotografci Film Cekmeli 004

Film çekmek için daha felsefi nedenlerin yanı sıra, onu dijital kameralardan ayıran birkaç benzersiz özelliğe de sahiptir (açık olanı dijital sensör ve biri… yani filmdir). İlki, daha organik ve bana göre çekici bir dijital gürültü biçimi olarak düşünebileceğiniz film grenidir. İkincisi, film, dijital ortamda genellikle imkansız olan bir şekilde aşırı pozlanmış çekim yapmanıza olanak tanıyan, dikkate değer bir vurgu geri kazanımına sahiptir.

2021de Hala Neden Her Fotografci Film Cekmeli 005
2021de Hala Neden Her Fotografci Film Cekmeli 006

Bir filmli fotoğraf makinesi kullanırken fotoğrafçılıkla ilgili tüm bakış açımın tamamen değiştiğini görüyorum. Artık ızgaramda havalı görüneceğini düşündüğüm fotoğrafları çekmiyorum, ancak daha çok geriye bakmak isteyeceğim anlamlı anları yakalamaya odaklanmaya başlıyorum. Film hızla hayatımı belgelemek için tercih ettiğim mecra haline geldi. Renkli fotoğraflardaki sıcak, nostaljik his nefes kesici ve siyah beyaz çekim, aksi takdirde özleyebileceğim hafif ve ilginç gölgelerde kontrast aramama olanak tanıyor.

2021de Hala Neden Her Fotografci Film Cekmeli 007
2021de Hala Neden Her Fotografci Film Cekmeli 008

Film fotoğrafçılığı da başlamak için son derece ekonomiktir (maliyetler uzun vadede kesinlikle artabilir), bu yüzden bir şans vermenizi şiddetle tavsiye ederim. Ona aşık olabilirsin!


Yazar hakkında: Lucas Kult-Banout , Illinois, Chicago’dan bir fotoğrafçı ve kameraman. Amacı, müşterilerinin veya markalarının hikayesini samimi bir şekilde anlatmak ve böylece insanlarla bağlantı kurmanın kolay ve eğlenceli hale gelmesini sağlamaktır. Lucas, ticari fotoğrafçılığın yanı sıra , Youtube Kanalı için videolar oluşturmayı , seyahat etmeyi ve film kamerasıyla memleketinin sokaklarında dolaşmayı seviyor.

Başa dön tuşu