Sergiler (Arşiv)

“Sefaradların Yolu” Sergisi

Yirminci yüzyıl başlarında Osmanlı Sefarad Yahudileri’nin bir kısmı, Osmanlı topraklarını bırakarak farklı yönlere doğru yola çıktı.

Yolculuklarının bir çok nedeni vardı. Kimisi yeni ekonomik ve sosyal olanaklar bulma umudundayken kimisi sadece arkadaşlarını ve ailesini takip ediyordu. Motivasyonları ne olursa olsun, bu yolculuklarında yalnız değillerdi. Gelenekleri, görenekleri, yaşam tarzları, anıları ve pek çok kişisel eşyaları da bu yolcukta onlara eşlik etti. Rodos, İstanbul, Selanik gibi yerlerden yola çıkan Osmanlı Sefarad Yahudileri için Seattle şehri, yeni evlerini kuracakları uzak varış noktalarından biri oldu.

“Sefaradların Yolu” sergisi, Seattle’daki Osmanlı Sefarad Yahudisi cemaatinin maddi kültürüne odaklanarak cemaatin transnasyonel hikayesini anlatıyor. Osmanlı topraklarından Seattle’a götürülen ve bugün University of Washington Sephardic Treasures Collection’da (Washington Üniversitesi Sefarad Hazineleri Koleksiyonu) bulunan kişisel eşyalar ışığında, Seattle’daki Sefarad Yahudileri’nin günlük hayatlarındaki Osmanlı mirasının izlerini sürüyor. “Sefaradların Yolu“, Seattle’da ve Amerika’nın diğer bölgelerinde yaşayan Osmanlı Sefarad Yahudileri’nin kişisel eşyalarının hikayesini başladığı yere geri getirerek, bu konuda yapılmış ilk sergi çalışmalarından biri olma özelliğini taşıyor.

Sergi 9.02.2019 – 30.06.2019 tarihleri arasında, Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi‘nde görülebilir

Küratör: Oscar Aguirre Mandujano, Kerem Tınaz
ANAMED Galeri Küratörü: Şeyda Çetin

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.