Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

The BigPicture Natural World Photography Competition 2022

Dünyanın biyolojik çeşitliliğini vurgulayan ve gezegenin karşı karşıya olduğu birçok tehdidi gösteren The BigPicture Natural World Photography Competition 2022, kazananlarını ve finalistlerini açıkladı.

Yarışma California Bilimler Akademisi tarafından yürütülüyor ve Suzi Eszterhas, Sophie Stafford ve bioGraphic’e katkıda bulunan fotoğraf editörü Jaymi Heimbuch dahil olmak üzere doğa ve koruma fotoğrafçılığı uzmanlarından oluşan bir panel tarafından değerlendiriliyor.

Geçen yıl Büyük Ödül sahibi, California Bilimler Akademisi’ndeki yıllık sergide yer almanın yanı sıra 5.000 $ kazandı ve her kategoride kazananlar 1.0000 $ aldı ve ayrıca sergilendi.

Büyük ödül

Büyük Ödül, yukarıda gösterildiği gibi, çiftleşme topunda birbirine kaynaşan kaktüs arılarının yakından çekilmiş bir fotoğrafı olan “Bee Balling” adlı fotoğrafıyla Karine Aigner’e gitti. Teksas’ta çekilen resim alışılmadık çünkü kaktüs arıları yalnız yaşıyorlar, ancak çiftleşme amacıyla birbirlerine çok yakın yuva yapıyorlar.

Missouri Eyalet Üniversitesi’nden böcek bilimci Avery Russell, “Arı toplarında çiftleşme genellikle aşırı sıcak, çıplak zeminde gerçekleşir” diyor.

“Yani boğuşan erkekler kendilerini pişirme riskini alabilirler. Bu türdeki cinsiyet oranı genellikle çılgınca dengesizdir, ara sıra bekar dişiler ortaya çıkar, düzinelerce devriye gezen erkek onu saniyeler içinde bulur ve potansiyel olarak binlerce erkek tepeden uçar ”diye ekliyor.

Çiftleşme toplamaları yalnızca bir hafta sürer, bu nedenle fotoğrafçı Aigner bu özel çiftleşme topunu yakaladığı için şanslıydı. Yerli arılar, özellikle kuru Amerika’nın güneybatısındaki birçok tür için kritik bir besin kaynağı olan dikenli armut kaktüsleri için tozlayıcı olarak kritik bir rol oynamaktadır.

Genel Kazanan

Fotoğrafçı Bence Mate, sabah güneşinin ilk ışınlarıyla arkadan aydınlatılan bir Avrasya kunduzunun ağacı kemiren fotoğrafıyla Karasal Yaşam kategorisini kazandı. Yakınlarda, daha önce kesilen ağaçlar, kütüklerden birinin üzerine parıldayan bir örümcek ağıyla örtülmüş, sisle kaplı suda oturuyor.

The BigPicture Natural World Photography Competition 2022
Karasal Kazanan | Bence Mate

Çarpıcı görüntü, kunduzların barajlar inşa ederek yaşam alanlarını nasıl değiştirdiğini gösteriyor. Avrasya kunduzları bir zamanlar yaygındı, ancak büyük kemirgenler 1800’lerde neredeyse yok olmak üzere avlandı. Sayıları 20. yüzyılın başında 1.200 bireylik tarihi bir düşüşe düştü, ancak yeniden yerleştirme çabasının ardından kunduzların sayısı şimdi bir milyonun üzerinde.

Suda Yaşam Kazanan

Kaliforniya deniz aslanları, Monterey Körfezi ekosisteminin ikonik üyeleridir, ancak fotoğrafçı David Slater, deniz tabanının bir bölümünde dalış yaparken üzücü bir sahne buldu. Ölü deniz aslanı, deniz aslanının vücudunu süsleyen rengarenk yarasa yıldızlarıyla kaplı yatakta yatıyordu.

BigPicture Natural World Photography Competition 2022
Su Kazanan | David Slater

Yarasa yıldızları omnivorlardır ve okyanus tabanına düşen leşlerle beslenirler. Hızlı hareket etmezler, ancak hızlandırılmış görüntüler, leş yiyiciler bir leş üzerinde pozisyon almak için jokey olarak nasıl hiddetle savaştıklarını göstermiştir.

Diğer kazananlar ve finalistler aşağıdadır.

1 BP Aquatic Finalist TomShlesinger Grouper
Su Finalisti | Tom Shlesinger
3 BP Human Finalist FernandoConstantinoMartínezBelmar
İnsan Finalisti | Fernando Constantino Martinez Belmar
4 BP Terrestrial Finalist JaimeCulebras 1
Karasal Finalist | Jaime Culebras
6 BP Winged Winner SitaramMay
Kanatlı Kazanan | Sitaram May
7 BP Landscape Winner TomStGeorge
Manzara Kazanan | Tom St George
8 BP Human Winner BenceMate
İnsan Kazanan | Bence Mate
9 BP Terrestrial Finalist JoseGrandío
Karasal Finalist | Jose Grandio
11 BP Art Winner PalHermansen
Sanat Kazanan | Pal Hermansen

12 BP Aquatic Finalist TonyWu
Su Finalisti | Tony Wu

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.