Foto Galeri

“Vendors from Above” : Loes Heerink

Vietnam başkenti Hanoi, tarlalarda çalışan konik şapkalı köylüleriyle tanınan bir şehir. Rengârenk çiçeklerle ve sebzelerle bezenmiş bisikletleriyle gün boyu yol alan sokak satıcılarına hayran olmamak elde değil.

Küçük bir Google araştırması ile şehrin sokak satıcıları hakkında harika fotoğraflara ulaşılabiliyor. Fotoğrafçıların kadrajlarında bolca bulunan görüntüler aslında şehrin sıradan görüntüsü. Loes Heerink isimli fotoğrafçı ise bu sıradanlığa farklı bir bakış açısından bakmak istiyor. Böylece ortaya sıradanlıktan sıyrılmış, çarpıcı fotoğraflar çıkıyor.

Loes Heerink’in amacı bu renkli görüntüleri kuş bakışı yakalayabilmek ve bu sebeple şehrin çeşitli köprülerinde, hedefini gerçekleştirmek adına yerini alıyor. Böylece her sabah saat 4’te uyanıp sokak satıcılarının oradan geçmesini bekliyor ve onların simetrik kuş bakışı görüntülerini fotoğraflıyor.

Bir keresinde orada hiçbir çekim yapmadan beş saat geçirdim” diyerek işin sabır kısmından bahseden Heerink projesi hakkında şunları söylüyor: “Bu proje, ürünlerini taşıyan kadınları görüp onlara hayran olmamla başladı. Ne kadar güzel bisikletlere sahip olduklarını bilmiyorlar. Her gün sanat yaptıklarının farkında değiller.”

Çekilen bu tamamen doğal fotoğraflar “Vendors from Above” koleksiyonunu oluşturuyor. Yakın zamanda Kicksarter desteği ile, özellikle Vietnam’da çoğunluğu göçmen kadınlardan oluşan sokak satıcılarını anmak, onları kutlamak adına kitap hâline getirilmesi planlanan bu koleksiyon, aşağıda sizlerle…

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.