Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

2020 Ocean Photographer of the Year Awards

Oceanographic Magazine, 2020 Yılın Okyanus Fotoğrafçısı (Ocean Photographer of the Year) ödüllerinin kazananlarını ve finalistlerini açıkladı.

Altı kategoriye 3.000’den fazla fotoğraf gönderildi. Kanadalı fotoğrafçı Nadia Aly, Yılın Okyanus Fotoğrafçısı seçildi ve ayrıca Kolektif Portföy ödülünü aldı.

Ocean Photographer of the Year 2020

1. WINNER Nadia Aly
Kazanan, Yılın Okyanus Fotoğrafçısı: Nadia Aly
Sanatçı Beyanı: Meksika, Baja California Sur açıklarındaki berrak sularda mobula kılıçbalıklarının bir toplamı.
1st c Cruz Erdmann
Yılın Genç Fotoğrafçısı: Cruz Erdmann
Sanatçı Beyanı: Parlak renkli Muhteşem Anemonun ipeksi dokunaçları dalgalanan suda sallanarak Maldiv anemon balıklarını ortaya çıkarır. Laamu Atolü, Güney Maldivler.
1st Ben Cranke 2
Yılın Okyanus Keşif Fotoğrafçısı Ödülü: Ben Cranke
Sanatçı Beyanı: Penguenler, Güney Georgia, Antarktika’daki St. Andrews Körfezi’nde yoğun kar yağışı ve kuvvetli rüzgarlarda yürüyor.
1st Jason Gulley c
Kazanan, Yılın Okyanus Macera Fotoğrafçısı: Jason Gulley
Sanatçı Beyanı: Bir serbest dalış eğitmeni, öğrencilerinin Cenote Angelita’nın mikrobik bulutunun altındaki dalıştan dönmesini bekler. Yucatan Yarımadası, Meksika.
1st Matthew Sharp c
Kazanan, Yılın Okyanus Koruma Fotoğrafçısı: Matt Sharp
Sanatçı Açıklaması: Bir münzevi yengeç, Maldivler’de insan yapımı atıklardan yapılmış bir plastik yığınının üzerinde sürünüyor.
2. RUNNER UP Sacha Specker
Yılın Okyanus Fotoğrafçısı İkincisi: Sacha Specker
Sanatçı Beyanı: İki krallık arasında. Bir sörfçü, Log Cabins, Oahu, Hawaii’de bir dalgada sörf yaparken aşağıdaki dünyaya el sallıyor.
2nd Karim Iliya
Yılın Okyanus Keşif Fotoğrafçısı İkincisi: Karim Iliya
Sanatçı Beyanı: Serbest dalıcı Tonga’da bir mağarayı keşfeder.
2nd Sean Scott c
Yılın Okyanus Macera Fotoğrafçısı İkincisi: Sean Scott
Sanatçı Beyanı: Batı Avustralya’nın ücra köşesindeki Quobba İstasyonu, Red Bluff’ta iki köpekbalığı dalgada sörf yapıyor.
3. THIRD Magnus Lundborg 2
Üçüncülük, Yılın Okyanus Fotoğrafçısı: Magnus Lundborg
Sanatçı Açıklaması: Arjantin, Puerto Pirámides açıklarında fotoğraflanan nadir beyaz bir güney sağ balina.
3rd c Kyla McKlay
Üçüncülük, Yılın Genç Fotoğrafçısı: Kyla McKlay
Sanatçı Açıklaması: Bir yunus, ABD su hattını aşıyor.
3rd Duncan Murrell c
Üçüncülük, Yılın Okyanus Macera Fotoğrafçısı: Duncan Murrell
Sanatçı Beyanı: Üç omurga kuyruğu şeytan ışınları, nadiren gözlemlenen veya fotoğraflanan bir davranış olan cinsel ilişkiye girer. Honda Körfezi, Filipinler.
WINNER Tobias Baumgaertner
Kazanan, Topluluğun Seçimi Ödülü: Tobias Baumgaertner
Sanatçı Beyanı: İki penguen suya, Melbourne’ün uzaktan ışıklarına bakıyor. St Kilda, Avustralya.
2nd c Ben Cammarata
İkinci, Yılın Genç Fotoğrafçısı: Ben Cammarata
Sanatçı Beyanı: Genç bir siyah deniz süpürücüsü, su yüzeyinde av peşine düşer. Martha’s Vineyard, ABD.
2nd Andrea Benvenuti c
İkinci, Yılın Okyanus Koruma Fotoğrafçısı: Andrea Benvenutti
Sanatçı Beyanı: Arjantin, Puerto Madryn’in 100 km güneyinde, dünyanın en büyük imparatorluk karabatak kolonisinin yuvalarında plastik bir şişe yatıyor.

Fotoğraf mükemmel bir şekilde pozlandırılmış, etkileyici bir şekilde dramatik ve son derece ilgi çekicidir. Deneyimlerimden bu imajı yaratmanın kolay olmadığını biliyorum. Ödül sahibi Cristina Mittermeier, Nadia Aly’nin Ocean Photographer of the Year olarak kabul edilmesi, yalnızca görüntülerinin gücünün ve benzersizliğinin değil, aynı zamanda bir fotoğrafçı olarak yolculuğunun da bir kanıtı.

2020 Ocean Photographer of the Year Awards
Buzdağlarının üzerinde duran yengeç foklarının bu yukarıdan aşağıya görüntüsü, Florian Ledoux’a yıl boyunca uluslararası fotoğraf yarışmalarından birçok ödül kazandı.

Buzdağları üzerinde duran yengeç foklarını (yukarıda) gördüğü için Koruma kategorisinde üçüncü sırada yer alan Florian Ledoux, Şunları söyledi: ‘Çalışmama daha fazla teşhir ve derin bir anlam kazandırıyor ve korumaya daha büyük bir bağlılık veriyor. Dünya’daki yaşamımızı mümkün kılan okyanus ekosistemlerinden. Gezegen sevgisiyle aynı yönde çalışan çok yetenekli fotoğrafçılar arasında olmak bir onurdur. ‘

Ocean Photographer of the Year 2020 tüm kazananları ve çok beğenilen fotoğraflar buradan görüntülenebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.