Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

2022 Dünya Basın Fotoğraf Yarışması Küresel Kazananlar

2022 Dünya Basın Fotoğraf Yarışması‘nın küresel kazananları açıklandı. World Press Photo’ya göre, yarışmadan kazanan bu görüntüler, ‘geçen yılın en iyi foto muhabirliğini ve belgesel fotoğrafçılığını tanımak’ için çabalıyor.

Bu yılki yarışma için, 130 ülkeden 4.066 fotoğrafçı tarafından çekilen 64.823 fotoğraf ve açık format görüntü, değerlendirilmek üzere sunuldu. Yargılama, hem bölgesel hem de küresel jürileri içeriyordu; bu jüriler, bölgesel yargıçların kendi bölgelerinden gelen seçimleri azalttığını ve ardından nihai seçimler için küresel jüriye sunulduğunu gördü. World Press Photo’nun web sitesinde değerlendirme süreci hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Ödüllere gelince, World Press Photo, ‘Yarışmanın her bölgesel galibi, 1.000 €’luk bir para ödülü, dünya çapındaki yıllık sergiye katılım, yıllık yıllığa dahil olma, World Press Photo web sitesinde yayın ve kişisel bir profil, promosyon Dünya Basın Fotoğrafı platformları, Kazananlar Programına davet ve fiziksel bir ödül.’ Küresel kazananlar, bölgesel ödüllerine ek olarak, ayrıca 5.000 € (~ 5.500 $) para ödülü ve ayrıca fiziksel bir ödül alırlar.

Bu yılın küresel Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü, The New York Times için ‘Kamloops Residential School’ filmini çeken Kanadalı Amber Bracken’a verildi. Bu görüntüde Bracken, 215 kadar isimsiz mezarın tespit edilmesinin ardından Yerli çocukları asimile etmek için oluşturulan bir kurum olan Kamloops Indian Residential School’da ölen çocukları anmak için yol kenarındaki haçlara asılan kırmızı elbiseleri yakaladı, Kamloops, Britanya Kolumbiyası, 19 Haziran 2021.’

Görüntüye ilişkin konuşan küresel jüri başkanı Rena Efendi, ‘Hafızanıza kazınan bir tür görüntü, bir tür duyusal tepkiye ilham veriyor. Bu fotoğraftaki sessizliği neredeyse duyabiliyordum, sadece Kanada’da değil, tüm dünyada kolonizasyon tarihi için sessiz bir küresel hesaplaşma anı.’

Aşağıdaki galeri, Yılın Fotoğrafı (bir görüntü), Yılın Fotoğraf Öyküsü (dört görüntü), Fotoğraf Uzun Vadeli Proje Ödülü (beş görüntü) ve Fotoğraf Açık Format Ödülü (video projesinin ekran görüntüsü) için küresel kazananları vurgulayacaktır. ve videoya bir bağlantı).

World Press Photo yarışma sayfasında ödüllü görsellerin bulunduğu kitaplığın tamamına göz atabilirsiniz.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.