Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

2023 World Press Photo Contest

World Press Photo Contest (Dünya Basın Fotoğrafları Yarışması), foto muhabirliği ve belgesel fotoğrafçılığın önemini vurgulayan 2023 küresel kazananlarını açıkladı.

Dört küresel kazanan, 24 kazanan ve altı mansiyon ödülü içeren etkileyici bir grup olan yarışmanın bölgesel kazananlarının geçen ay açıklanmasını takip ediyor.

Her küresel kazanan 5.000€ ve bölgesel kazananlar 1.000€ alıyor. Kazananlar ayrıca Amsterdam’daki Kazananlar Programına davet edilir ve başarılarını anmak için fiziksel bir ödül alırlar. Tüm kazananlar ve mansiyonlar yıllık bir yıllıkta yayınlanır.

Bu yıl 66.’sı düzenlenen Fotoğraf Yarışması’na 3.752 fotoğrafçıdan 60.448 fotoğraf katıldı. Bölgesel ödüller kazanan ve mansiyon alan 30 fotoğrafçı, önemli bir çeşitliliği temsil eden 23 ülkeden geliyor.

Yılın Fotoğrafı — Evgeniy Maloletka, ‘Mariupol Doğum Hastanesi Hava Saldırısı’

Ukraynalı fotoğrafçı Evgeniy Maloletka’nın yukarıda gösterilen şaşırtıcı ve sürükleyici Mariupol Kadın Doğum Hastanesi Hava Saldırısı fotoğrafı , 2023 Dünya Basın Fotoğrafı ödülünü kazandı.

Maloletka’nın resmi, Ukrayna’nın Mariupol kentindeki bir doğum hastanesinden götürülen yaralı hamile Iryna Kalinina’yı (32) gösteriyor. 9 Mart 2022’de bir Rus hava saldırısı sırasında hasar gördü. Kalinina’nın bebeğine “barış” kelimesinden sonra Miron adı verildi. ” ölü doğdu. Iryna yarım saat sonra öldü. BM İnsan Hakları Ofisi’ne göre, Ukrayna şehirlerine yönelik Rus saldırıları en az 21.000 sivilin ölümüyle sonuçlandı.

Maloletka, Mart 2022’nin başlarında Mariupol’daki çok az sayıdaki fotoğrafçıdan biriydi. “Mariupol’a işgalden sadece bir gün önce geldik. Evgeniy Maloletka, 20 gün boyunca sağlık görevlileriyle birlikte hastanenin bodrum katında ve sığınaklarda sıradan vatandaşlarla birlikte yaşadık, Ukraynalıların yaşadığı korkuyu göstermeye çalıştık” diyor.

“Unutmak istediğim ama yapamadığım görüntü buydu” diye açıklıyor.

Yılın Hikayesi — Mads Nissen, ‘Afganistan’da Barışın Bedeli’

Mads Nissen’in Afganistan’dan çektiği dokuz unutulmaz görüntü, ABD ve müttefiklerinin sorunlu Ortadoğu ülkesinden çekilmesinin ardından Taliban’ın yeniden iktidara gelmesinin ardından Afganistan’daki insanların günlük yaşamlarını yeni bir gerçeklik altında yaşarken gösteriyor.

Nissen, “Bu çalışmayla ilgili umudum, her şeyden çok, sadece farkındalık yaratmak değil, aynı zamanda şu anda çaresizce gıda ve insani yardıma ihtiyaç duyan milyonlarca Afgan ile bir ilişki oluşturmaktır” diyor. Mads Nissen, daha önce 2015 ve 2021’de Yılın Dünya Basın Fotoğrafı ödülünü kazanan Danimarkalı bir fotoğrafçı.

Uzun Vadeli Proje Ödülü — Anush Babajanyan, ‘Battered Waters’

Fotoğrafçı Anush Babajanyan, Orta Asya’daki su kaynakları konulu projesiyle bu yılki “Uzun Vadeli Proje Ödülü”nü kazandı. Babajanyan, Tacikistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Kazakistan’ın karşılıklı su kaynakları bağımlılığını belgelemek için yıllarını harcadı. Dört kara ülkesi arasında yıllarca süren barışçıl işbirliğinin ardından, Syr Darya ve Amu Darya nehirleri son zamanlarda kuraklık, değişen ihtiyaçlar ve kötü su yönetimi karşısında bir çatışma kaynağı haline geldi.

“Su, insanların yaşamlarıyla iç içedir. İklim değiştiği için hayatları değişen insanların güçlü ruhunu yakalamak istedim,” diye açıklıyor Babajanyan.

Açık Format Ödülü — Mohamed Mahdy, ‘Burada, Kapılar Beni Tanımıyor’

Mısırlı fotoğrafçı Mohamed Mahdy‘nin web tabanlı projesi, Mısır’ın İskenderiye kentindeki Mahmoudiyah kanalı boyunca uzanan bir balıkçı köyü olan Al Max’i yükselen deniz seviyelerinin nasıl etkilediğini araştırıyor. Al Max sakinleri nesiller boyu kanal boyunca yaşadı ve çalıştı. Ancak 2020’de Mısır hükümeti, Al Max’in bazı bölgelerinde yaşayan insanları zorla yeniden yerleştirmeye ve evleri yıkmaya başladı.

014 World Press Photo Open Format Award Mohamed Mahdy
Burada, Kapılar Beni Tanımıyor © Mohamed Mahdy

Mahdy, “Projem hafıza kaybından, kültürümüzden ve kimliğimizin kaybolmasından bahsediyor” diyor.

Muhteşem Kazananlar Hızla Değişen Dünyada Foto Muhabirliğinin Önemini Vurguluyor

Dört küresel kazanan, 24 bölgesel kazanan arasından seçildi. 127 ülkeden 3.752 katılımcı tarafından sunulan 60.000’den fazla başvuru, önce bölgesel jüriler tarafından değerlendirildi. Tüm bölgesel kazananlar, bölgesel jüri başkanları ve küresel jüri başkanı, The New York Times fotoğraf editörü ve Diversify Photo’nun kurucu ortağı Brent Lewis’ten oluşan küresel bir jüri tarafından seçildi .

“Dünya çapında dört kazananımız, 2022’nin en önemli ve acil konularından en iyi fotoğrafları ve hikayeleri temsil ediyor. Ayrıca, fotoğrafçılıkla neler yapılabileceği ve fotoğrafın insanın evrenselliğini görmemize nasıl yardımcı olduğu geleneğini sürdürmeye yardımcı oluyorlar.” durum,” diyor Lewis.

Lewis, Maloletka’nın “Yılın Fotoğrafı” için şunları söylüyor: “Mariupol kuşatmasından elde edilen unutulmaz görüntü, oybirliğiyle Yılın Dünya Basın Fotoğrafı ödülünün sahibi seçildi. Oylamanın Ukrayna’da savaşın başlamasının birinci yıl dönümünde karara bağlanmasıyla birlikte jüri, görselin gücünden, arkasındaki hikayeden ve gösterdiği vahşetten bahsetti. Hem hamile kadının hem de çocuğunun ölümü, savaşın büyük bir kısmını ve Rusya’nın olası niyetini özetledi. Bir jüri üyesinin dediği gibi: “Sanki Ukrayna’nın geleceğini öldürmeye çalışıyorlar.”

world press photo awards regional map
Dünya Basın Fotoğrafı Ödülleri, dengesiz temsille mücadele etmek için geçen yıl bölgesel bir modele geçti.

“Dünyadaki milyonlarca insan bu fotoğrafları görecek ve ölüm, çaresizlik, kayıp ve kriz görecek. Dileğim benim gördüklerimi onların da görmesi. World Press İcra Direktörü Joumana El Zein Khoury, “Belgeleme yoluyla bir adalet şansı ve daha iyi bir gelecek olması umuduyla, kaybedileni onurlandırdığımızı hatırlayarak ve bu fotoğrafçıların cesareti ve özverisinden ilham alıyoruz” diyor. Fotoğraf Vakfı.

“Kendimi bu fotoğraflardaki insanların benden pek de farklı olmadığını düşünürken buluyorum, bu da onların başına gelenleri daha çok önemsememe neden oluyor. Bu, foto muhabirliği ve belgesel fotoğrafçılığının vazgeçilmez faydasıdır ve umarım bu hikayeleri izleyen herkesin de takdir edeceğini umar,” diye devam ediyor Joumana El Zein Khoury.

Sergi ve Kazanan Programı

Kazanan tüm görseller, vakfın dünya çapında 60’tan fazla şehirde, Amsterdam (22 Nisan’da açılıyor), Roma, Berlin, Barselona, Zürih, Tel Aviv, Taipei, Singapur, Mexico City, Jakarta, Sidney ve Toronto dahil yıllık sergisinde milyonlarca insana gösterilecek.

world press photo awards exhibit
Dünya Basın Fotoğrafları Sergisi 2022, Amsterdam, Hollanda © Evert Elzinga

24 Bölge Birincisi, 9-13 Mayıs tarihlerinde Amsterdam’da düzenlenecek bir etkinliğe davet edildi. Etkinlikte bir ödül kutlaması, ağ oluşturma etkinlikleri, atölyeler, sunumlar ve bir galeri sergisi yer alacak.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.