Haberler (Arşiv)

Ara Güler’in ‘Siyah Beyaz İstanbul’u mezata çıkıyor

Duayen fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in vefat etmeden önce üzerinde çalıştığı son eseri olan “Siyah Beyaz İstanbul” adlı kitabı, 17 Mart’ta Antik A.Ş’de düzenlenecek müzayede ile sahibini bulacak.

3 yılda tamamlanan kitap projesi, Ara Güler arşivindeki görsellerin dijital platforma taşınması sırasında ortaya çıktı. Kitapta, sanatçının kendi objektifinde hayat bulan binlerce fotoğraf arasından seçtiği 55 adet İstanbul fotoğrafı yer alıyor.

2007 – 2010 yılları arasında üzerinde çalışılan özel kitap, İngilizce ve Türkçe dillerinde hazırlandı. 70 x 70 ölçülere sahip 65 kilogramlık kitapta fineart pigment baskı, fineart kartona sıvama, asid free laminasyon, orijinal deri kapak ve kabartma baskı teknikleri kullanıldı. Kitap için masif ahşaptan bir rahle üretildi.

ara1

Kitapta Sarkiz Bahar’ın imzası Ara Güler’e ait tarihli bir portre fotoğrafı ve imzası, Doğan Hızlan’ın kitaba ait yazısı ve imzası ve Ara Güler’in biyografisi ve imzası da bulunuyor.

Sanatçı ile 1986 yılında tanıştığını ve 1988 yılında Diagonal’i kurduğunu belirten projenin yaratıcılardan Zekai Demir, kitap için şunları söyledi:

“Ara Güler ile tanışıklığımız otuz yılı geride bıraktı. Bu projeye ise birlikte 2007 yılında başladık. Amacımız bunun gibi birkaç adet üretmekti, fakat yapımı üç yıl gibi uzun bir zaman alınca sadece bir adet üretebildik. Ara Güler’in üstüne titrediği bir projeydi. Vefatından önce tamamlayıp kendisinin beğenisine sunabildiğimiz için kendimizi şanslı hissediyoruz. Kitapta Ara Güler’in kitaba özel bir notu ile birlikte imzası da bulunmakta. Koleksiyonerler için bulunmaz bir eser niteliğinde. Ara Güler anısına yapılan en değerli şeylerden biri bu kitap, diğeri de adına açılan müze.”

ara3

Kitaptan elde edilecek gelirin fotoğraf sanatçılarına bir katkı olarak döneceğini söyleyen Demir, sözlerine şöyle devam etti:

“Yurtdışı ve  içinden birçok koleksiyonerden teklifler aldık. Müzayedeye girmeden kitabı almak isteyenler oldu. Fakat kabul etmedik, çünkü hak ettiği değerin verilmediğini düşündük. Ara Güler gibi bir duayen dünyaya iki kere gelmez. Kitap, müzayede sonrası onun izinde bu mesleğe gönül vermiş birçok fotoğraf sanatçısına katkı sağlayacak.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu