fbpx
Haberler (Arşiv)

Tarihsel Serüvende İstanbul’un Meczupları ve Delileri Projesi

Bağımsız Sanat Vakfı, İstanbul’un meczupları ve delilerinden yola çıkarak gerçekleştirdiği proje kapsamında


14 Ekim 2018’de  Tahir Ün’ün Video Sanatı ve Fotoğraf Semineri gerçekleşecektir.

Proje Hakkında

Bizans ve Osmanlı dünyasının başkenti olan İstanbul’u alışılagelmiş olanın dışında tanıyabilmek ve algılamak için tarihin arka sokaklarında gezinmek, önemli gerçekliklere temas şansını yaratmakta, özellikle disiplinlerarası yapılan tarih okumalarında yeni yorumlar ve tahliller yapılmasını kaçınılmaz kılmaktadır. Bu anlamda, mekân ve zaman algısı dahilinde delilik ve mezcupluk bahsi, önemli bir hafızaya tanıklığa ve envantere sahiptir.

Yapılması düşünülen çalışma, us ve inancın, zafer ve mağlubiyetin izlerinin sürülebildiği nadir yaşam alanlarından biri olan İstanbul’u, ‘başka bir tarih mümkün’ algısıyla okuyabilmeyi amaçlamaktadır. Bu aşamada deliler ya da meczupların gözünden ve belleğinden bir İstanbul kent tarihi okuması yapılmaya çalışılacak ve konuyu, görsel sanatlarda üretim yapan sanatçılar ve tasarımcıların gündemine dahil etmek esas alınacaktır.

Teorik düzlemde seminer dizisi ile akademisyenler, sanatçılar, edebiyatçıların bilgi birikimler, sinema okumaları ve yapılacak gezilerle zengilneşen, disiplinlerarası yeni bir İstanbul ve İstanbul tarihi okuması yapmak; pratikte ise açığa çıkartılan bu okumanın plastik sanatçılar, text/metin, tasarım gibi imkânlarla yorumunu ortaya koymak projenin hedefi olacaktır. Alanında uzman akademisyenler tarafından proje içeriği doğrultusunda yapılacak seminerler ve geziler neticesinde çalışmada sanatçı ya da katılımcı olarak yer almak isteyenlerin, sanat ve tasarımın çok boyutlu birlikteliğini deneyimleyen ve üreten işlere imza atmasını umut ediyor ve sizleri aramızda görmek istiyoruz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak için lütfen reklam engelleme yazılımınızı iptal edin.