fbpx
Teknoloji

Bir klasik Leica’dan geliyor: Zenit M

Fotoğraf dünyasının efsane firmalarından Zenit, Photokina 2018 kapsamında geriye döndü. Leica ile ortaklık yapan firma, karşımıza Zenit M modeliyle çıktı.

Photokina 2018 fuarında birçok önemli duyuru yapıldı. Fujifilm yeni orta format aynasız fotoğraf makinelerini tanıttı. Leica, kendi yeni orta format fotoğraf makinesini görücüye çıkardı. Panasonic ise iki adet tam kare aynasız fotoğraf makinesi tanıttı. İşte bunlar arasına Zenit M modeli de dahil oldu. Efsane Sovyet kamera firması, Leica ile ortaklık yaparak adeta dijital dünyada ben de varım diyor. Hazırlanan makine açıklandığı kadarıyla direkt olarak Leica M Type 240 üzerine kuruluyor. Bünyesinde dikkat çeken bir Rus üretimi Zenitar 35 mm f/1.0 lens yer alan model, 24 megapiksel tam kare sensöre sahip. Tasarımsal olarak eski retro çizgiyi devam ettiren model, bünyesinde çok az sayıda kontrol unsuru taşıyor. Arkasında 3 inç boyutunda bir LCD ekran bulunan makine, canlı ön izleme özelliğine sahip ve HD çözünürlükte video çekebiliyor. Saniyede 3 kare seri çekim yapabilen Zenit M, ISO 6400’e kadar da çıkabiliyor.

Leica destekli Zenit M çok ama çok pahalı bir model
Efsane sadece gerçek nostalji ve fotoğraf tutkunlarına hitap ediyor. Açıklandığı kadarıyla model tam 4 bin – 5 bin euro fiyat aralığında satışa çıkıyor. 2019 başında raflardaki yerini alacak fotoğraf makinesinin, işi zor görünüyor. İlk satış yerleri ise Amerika, Avrupa ve Rusya olarak görünüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak için lütfen reklam engelleme yazılımınızı iptal edin.