Sergiler (Arşiv)

Büyükada Rum Yetimhanesi’nin 206 odalı sessizliği

“Tehlike Altındaki 7 Dünya Mirası” arasında gösterilen Büyükada Rum Yetimhanesi’ne odaklanan “206 Odalı Sessizlik: Büyükada Rum Yetimhanesi Üzerine Etüdler” sergisi 9 Ekim’de Galata Rum Okulu’nda açıldı.

Mimar Alexandre Vallaury’nin (1850-1921) eseri ve Avrupa’nın en büyük ahşap binası bu hafıza mekânı bu yapı, fiziksel heybetinin ötesinde, biriktirdikleriyle sessizliğe gömülmüş gibi dursa da, yerleşmiş olduğu tepeden unutulmuş ve kaybolmanın eşiğinde olanı hatırlatmaya devam etmekte.

Küratörlüğünü Hera Büyüktaşcıyan’ın yaptığı sergide, Prinkipo Palace’tan, İstanbul Rum cemaatinin yetim çocuklarına kucak açan bir yuvaya dönüşen, ardından azınlık toplumuna yönelik siyasi ve toplumsal müdahaleler neticesinde bir hayalet yapıya evrilme süreci anlatılacak. Sergide Ali Kazma, Dilek Winchester, Murat Germen ile Hera Büyüktaşcıyan’ın çalışmaları görülebilecek.

Bir okulun ruhunu başka bir okula aktaran Ali Kazma, Murat Germen, Dilek Winchester ve Hera Büyüktaşçıyan’ın, Büyükada Rum Yetimhanesi’nden başlayarak ortaya koydukları eserler, yok olmak üzere olan bu köklü tarih üzerine sözlü tanıklıklarla beraber görsel ve yazılı belgeler sunulacak. Proje kapsamında kültürel miras, yetimlik kavramı ve hafıza üçgeninde çeşitli tartışmalar, okumalar ve atölye etkinlikleri de yapılacak. Yetimhanenin boşaltılması ve çocukların başka bir yetimhaneye gönderilmesinden sonra Rum cemaatinin karşı karşıya kaldığı uygulamalar, yetimhanenin hukuki durumu, diğer azınlık cemaatlerinin yetimhane tecrübeleri ve filantropi ekseninde düzenlenecek etkinliklerle beraber film gösterimler ve Açık Okul Kütüphanesi’nin parçası olan söyleşi serisi de düzenlenecek.

Geçmişe günümüz gözünden bakan “206 Odalı Sessizlik: Büyükada Rum Yetimhanesi Üzerine Etüdler” sergisinin proje destekçileri; İstanbul Ekümenlik Rum Patrikhanesi, Athanasios Martinos, Schwarz Foundation, Sivil Toplum için Destek Vakfı ve 2018 Avrupa Kültürel Miras Yılı.

10 Kasım’a kadar açık olan sergi, Pazar ve Pazartesi günleri hariç Salı, Cuma ve Cumartesi  günleri saat: 11.00 – 18.00’de ziyaret edilebilir.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.