Sergiler (Arşiv)

Fotoğraflarla ‘Sınır Aşan Nehirler’

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi, 28 Eylül-24 Kasım tarihlerinde Franck Vogel’in “Sınır Aşan Nehirler” sergisine ev sahipliği yapacak.

Yetmiş fotoğrafın bulunduğu serginin küratörlüğünü Ferit Düzyol üstleniyor. Sergide sanatçı, Nil, Kolorado, Brahmaputra, Ganj, Mekong ve Şeria nehirlerinde yola çıkarak suya dair sorunların temelindeki ekonomik, ekolojik ve jeopolitik sorunlara dikkat çekiyor:

Nil’e erişmek tarih öncesi dönemlerde de Mısır için büyük bir sorundu. Hatta bu sıkıntı, bir dönem Sudan’daki çatışmaların odak noktasıydı.

Dünyanın okyanusa bağlanmayan tek nehri Kolorado’nun Amerika’daki barajlardan dolayı Meksika’ya ulaşımı engellendi. Ayrıca Güneybatı Amerika’a için oldukça önemli bir yeri var.

Brahmaputra, hidroelektrik barajları yapımında başı çeken Çin ve Hindistan arasında ekonomi ve enerji odaklı bir koz rolünde.

Kutsal kabul edilen Ganj ise Hindistan’ın en kirli nehri. Nimetlerinden yararlanıldığı kadar hor görülen bir noktada.

Her zaman insanlara bereket veren Vietnam’daki Mekong’un deltası,çok uzun yıllarda oluştu. Ama bugün yeni büyük barajlarla balıkların göçü engellendi ve delta çökmeye başladı.

Şeria, İsrail’e su tedarik edebilmek ve tarım alanlarına su sağlayabilmek için akış yönünden saptırıldı. Artık gittikçe küçülüyor.

Fransız fotoğrafçı Franck Vogel, toplumsal ve çevresel konularda uluslararası basın adına fotoğraf muhabiri olarak çalışıyor. GEO, Paris Match, Stern ve Le Monde diplomatique gibi birçok yerde çalışmalarını sürdüren Vogel, Hindistan’da Vaişnavlar ve Tanzanya’da Albinolar üzerine yaptığı röportajlara da biliniyor.

2012 yılından itibaren sınıf ötesi nehirlerde suya erişimle ilgili sorunlarla ilgilenen Vogel’in fotoğrafları dünya çapında sergileniyor. Paris’te Pavillon de l’Eau, Singapur’da Gardens by the Bay, COP22, Birleşmiş Milletler gibi birçok yerde ve BBC’de veya New York’taki Columbia Üniversitesi’nde tanıtılıyor. Nil, Brahmaputra, Kolorado ve Şeria nehirlerini tanıtan kitabının ilk cildi “Fleuves Frontières ( Sınır Aşan Nehirler )”, 2016’da La Martinière Yayınları’ndan çıktı. İkinci cildinde Mekong ve Ganj nehirlerine değinecek.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.