Sergiler (Arşiv)

Haşim Yetkin : “Değere Değer Katanlar-Alanya, 1954- 2024 70 Yıllık Sevda” Fotoğraf Sergisi

Haşim Yetkin : Bir Zamanlar Alanya Fotoğraf Sergisi

Emekli Öğretmen-Araştırmacı Yazar-Fotoğraf Sanatçısı Haşim Yetkin, “Bir Zamanlar Alanya” Siyah-Beyaz Fotoğraf Sergisi, 26 Mayıs 2024 tarihine kadar “Alanya Uluslararası Kültür Sanat Festivali” kapsamında “Orta Meydan”‘da görülebilir.

ALANYA’NIN HAŞİM HOCASI HAŞİM YETKİN KİMDİR

Eğitimci, araştırmacı yazar, fotoğraf sanatçısı Haşim Yetkin babamız, abimiz, kardeşimiz, arkadaşımız kısacası, Alanya’nın yaşayan hafızası, kütüphanesidir. 1939 yılı Mayıs ayında doğan Haşim Yetkin, ilk ve orta öğretimini Alanya’da tamamladıktan sonra Antalya Endüstri Meslek Lisesi’nden mezun olmuştur. Ankara Yüksek Teknik Okulu’nu da başarıyla bitirdikten sonra öğretmenlik hayatına başladı. Askerlik sırasında da asker öğretmen olarak görevine devam etti.

1961 yılı Eylül ayında hayatını Serpil Hanımefendi ile birleştirmiştir. İbrahim, İsmail ve İlhami isimlerinde bu birlikteliklerinden üç erkek çocuk dünyaya geldi. Ordu ili, Mesudiye ilçesi, Parçı köyü (Şimdiki adı ile Üçyol mahallesine) ilkokuluna görevlendirilen Haşim Yetkin, beş yıl oldukça zor şartlarda çok başarılı insanlar yetiştirdi. Fotoğrafa olan sevdasını köyde elektrik olmamasına rağmen kendi bulduğu çözümle köyde çektiği doğa, manzara ve insan fotoğraflarının baskılarını yapmış köy halkına birçok anı ve belge hediye etmiştir. Bulduğu çözüm ise kaldığı toprak damlı evin tavanından geçirdiği boru ile güneşin güçlü ışığından yaklaşık 1 saat kadar faydalandığı bir çözümdü.

hasim yetkin 004

Başarıyla geçen beş yıl sonrasında memleketi Alanya’nın Akdam Köyüne görevlendirildi. 3 yıllık görev süresince öğretmenliğinin yanısıra her zaman olduğu gibi köyün kalkınmasına da katkıda bulundu. Köy halkının geçim kaynağı olan hayvancılığın yanına kurdurduğu kooperatif ile köye sulama kanalı getirterek halkın tarımdan da oldukça iyi gelir elde etmelerine yardımcı olmuştur. Son olarak beş yıl okuyup 19 yıl öğretmenlik yaptığı, 12 yıl okul aile birliği başkanlığını da sayarsak toplam 36 yılını geçirdiği Hayate Hanım İlkokulu’na görevlendirildi. Öğretmenliğin asil bir görev olduğunu hiçbir zaman unutmayan Haşim Yetkin çok iyi bir vatansever olması ve idealist kişiliği ile her zaman örnek olacak sayısız insan yetiştirdi.

hasim yetkin 003

Hayate Hanım İlkokulunun başarılarını Antalya dışına taşıdı. Okul bünyesinde kurduğu laboratuvar o kadar dikkat çekiciydi ki dönemin Milli Eğitim Bakanı açılışına geldi. Bilimsel konulara hassasiyeti ile sanata verdiği önemden dolayıdır ki defalarca tiyatrolar, müsamereler yaptırmış, hatta Değerli Sinema ve Tiyatro Sanatçısı Münir Özkul’u aynı sahnede öğrenci ve tiyatroseverler ile buluşturdu. Öğrencileri için ücretsiz kurslar verdi. Onları teşvik etmek için çektiği kartpostalları ödül olarak verdi. Birçok başarı ödülü ve takdirnameler aldığı dolu dolu geçen öğretmenlik görevi sonucunda da emekliliği gelince emekli oldu. Artık fotoğraf için daha fazla zamanı vardı.

Haşim Yetkin’in fotoğraf makinesi ile buluşması öğretmeni Ahmet Akalın’ın ortaokuldayken öğrencilerle Fotoğrafçılık Kolu kurması ile başlar. Toplanan 155 Lira ile fotoğraf makinesi alınmış ve öğrencilerin sırayla çektiği fotoğraflar üzerine eğitim devam ederdi. Eğitim dönemlerinden birinde Fizik öğretmeni senden fotoğraf sanatçısı olmaz söylemi üzerine Haşim Yetkin nispet yaparcasına ilerleyen yıllarda 1973’ten günümüze kadar resmi ve özel olmak üzere sayısız fotoğraf sergisi açmıştır.

hasim yetkin 002

Sergilerinin yanısıra araştırmacı kişiliği sayesinde bu güne kadar Adım Adım Alanya, Dünden Bu Güne Alanya, Dünden Bu Güne Alanya Sofrası, Dünden Bu Güne Alanya’ da Yaşam, Okumazsan Bi Bak Bari Alanya, Alanya Kadınları ve 2023 yılı Aralık ayında fotoğraf sergisi ve imza gününde kitap severlerle buluşturduğu Muzun Doğduğu Yer Alanya kitabı son eseridir. Yazmaya devam ettiğini biliyor ve bekliyoruz. İlk fotoğraf çekmeye başladığı 1954 yılı öncesine ait kendisinden önce çekilmiş olan arşiv fotoğrafları dışında kitaplarındaki bütün fotoğrafları Haşim Yetkin çekmiştir. Eğitim yılları ülke genelinde yaşanan kıtlık yıllarına rastladığı için hem çalışıp hem okumuştur. Hayatında örnek olarak aldığı insanlardan birisi dayısı Cevahiroğlu Mehmet Efendi’dir.

Çünkü o ticari zekâsı ve hayata esprili bakışıyla Haşim Yetkin için örnek alınacak kişiliğe sahiptir. Fotoğrafçılık konusunda bu günlere gelmesini sağlayan Fizik öğretmenini de unutmamak gerekir.
Öğretmeye olan bilgiye olan aşkı 20 yıl Alanya halkına “ALANYA YARIŞIYOR” programını yerel televizyon KANAL A da, Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur titri ile de 30 yılı aşkın süre 700/ 800 kişilere kadar katılımı olan “SAĞLIKLI YAŞAM YÜRÜYÜŞÜ” yaptırmıştır.

Haşim Yetkin 2008 yılında kendisi gibi fotoğraf sevdalısı gençlerle kurulan AFSAK Alanya Fotoğraf Sanatı Kulübü Dereneğinin kurucu üyesidir. AFSAK ONURSAL Üyesi olarak fotoğraf hayatına devam etmektedir.

Fotoğraf Makinem ve ben birbirimizi taşıdığımız sürece çekmeye devam

Haşim YETKİN
hasim yetkin 001

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.