Haberler

Canon R1, 30MP Sensöre, 120FPS Sürekli Çekime, 1/1.250 Flaş Senkronizasyonuna ve 'Gelişmiş Dinamik Aralık'a Sahip Olacak

Canon, “EOS R sisteminin ilk amiral gemisi modeli” olarak tanımladığı EOS R1’i geliştirdiğini duyurdu.

2024 Yaz Olimpiyatları için profesyonel spor amiral gemisini zamanında teslim etmek şirketin önceki geliştirme döngüleriyle tutarlı olacaktır, bu nedenle bu tamamen bir sürpriz değil.

Şirket, mevcut EOS R3 yüksek hızlı modeline atıfta bulunarak ‘amiral gemisi’ kelimesini kullanmaktan kaçınmaya çalıştı; bu, bunun, Canon serisinin en üstündeki EOS-1D serisi DSLR’lerden açıkça devralınan ilk model olacağı anlamına geliyor. .

Pazarlama konuşmalarındaki ayrıntılar oldukça belirsiz ancak şirket, mevcut EOS R3 ile karşılaştırıldığında hem fotoğraf hem de video performansını iyileştirmeyi vaat ediyor. Eşleştirileceği mevcut Digic X işlemcinin ötesinde ek özellikler sağlayan “Digic Accelerator” işlemci.

Şirket, otomatik odaklamada “daha önce hiç görülmemiş” gelişmelerden bahsederken, bu ortak işlemcinin makine öğrenimi süreci tarafından oluşturulan karmaşık algoritmaları yönetmekle görevlendirilmesi bekleniyor. Fotoğraf makinesi, çoklu oynatmalar üst üste geldiğinde ve kesiştiğinde nesneleri daha iyi takip etmeyi hedefleyecek; yeni özelliklerin birkaç detayından biri, AF noktasını belirleyici bir eylem gerçekleştirdiğini algıladığı bir oyuncuya kaydıran “Eylem Önceliği” işlevi olacak.

Canon, yeni kameranın yeni bir CMOS sensör etrafında kurulacağını ve kameranın şu anda PC tabanlı yazılımlarda uygulanması gereken gelişmiş gürültü azaltmayı uygulayabilme kapasitesine sahip olacağını söylüyor.

Adorama , EOS R1 hakkında Canon’un dün gece açıkladığından daha fazlasını biliyor gibi görünüyor çünkü yaklaşan amiral gemisi hakkında sensör çözünürlüğü, sürekli çekim yeteneği, AI pozlama iyileştirmesi ve daha fazlası dahil olmak üzere daha ayrıntılı özellikler yayınladı.

Kameraya yönelik bir listede Adorama, R1 hakkında önemli ölçüde daha fazla bilgi sağlıyor; geliştirme duyurusunun ayrıntılar açısından çok hafif olduğu göz önüne alındığında bunu yapmak hiç de zor değil.

Yeni başlayanlar için EOS R1, herhangi bir mekanik panjurdan daha hızlı olduğu varsayılan “tamamen” elektronik panjurlu, 30 megapiksel, tam çerçeve, yığılmış, çift kazançlı bir sensöre sahip olacak. Bu, 0,8 mikrosaniyeden daha az bir okuma süresi ve 1/1.250 saniyelik flaş senkronizasyonu elde etmesine olanak tanır.

Beklendiği gibi Canon, otomatik odaklama performansına büyük çaba harcıyor ve her ikisi de yapay zeka tanımayla geliştirilmiş yüksek hız ve pozlama vaat ediyor. R1 aynı zamanda hareketli nesne yörünge tahmini olarak tanımlanan özelliğe sahip olacak ve “yüksek başarı oranı”na sahip akıllı nesne kilidi odak takibi vaat ediyor.

Canon ayrıca saniyede 40 kare (1:2 CRAW) ve saniyede 60 kare (1:3 CRAW) “sınırsız” sürekli çekime izin verecek. Ayrıca saniyede 120 kare hızında “tam özellikli” sürekli çekim gerçekleştirebilir, ancak muhtemelen bir arabellek sınırı vardır. Bunun ötesinde Canon, bir saniyelik ön çekim seçeneğiyle saniyede 240 kare seri sürekli çekim de vaat ediyor. Burada RAW’dan bahsedilmiyor, dolayısıyla bu muhtemelen yalnızca JPEG için ayrılmıştır (Canon desteklemeyi seçerse HEIF olabilir). R1 ayrıca 1:3 “kayıplı” sıkıştırılmış CRAW’a sahip olacaktır (kayıpsız sıkıştırmayla karşılaştırıldığında).

Canon R1 to Have 30MP Sensor 120FPS Continuous Shooting 11250 Flash Sync and Enhanced Dynamic Range

Son olarak Canon – en azından Adorama’ya göre – “EOS R3 ve EOS R5‘ten daha iyi” olan “gelişmiş dinamik aralık” ile övünüyor. Fiyat paylaşılmadı.

İnanılır mı?

Bayilere genellikle ürünler hakkında medyadan çok önce bilgi verilir, dolayısıyla yukarıdaki spesifikasyonların meşru olma ihtimali çok yüksektir. SanalSergi’ye birden fazla endüstri kaynağı tarafından söylendiği gibi bayiler, abartılı ürünlerden en fazla fayda sağlayanlar ve üreticiler onlara güvendiği için nispeten “güvenli” bir konumda oldukları için çoğu söylentinin bir numaralı nedeni konumundalar.

Yine de bu bilgilerin bir kısmının veya tamamının son R1 için doğru olmama ihtimali vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.