Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

GDT Yılın Doğa Fotoğrafçısı Kazananları 2024

GDT Yılın Doğa Fotoğrafçısı Kazananları 2024
‘Nehir kıyısındaki bir ormanda kış seli’ Yazan: Dieter Damschen | GDT 2024 Yılın Doğa Fotoğrafçısı

Alman Doğa Fotoğrafçılığı Derneği (GDT), prestijli GDT Yılın Doğa Fotoğrafçısı yarışmasının kazananını açıkladı. 2024’ün kazananı, kıyıdaki bir ormandaki kış seli fotoğrafıyla Dieter Damschen oldu.

Damschen şöyle açıklıyor: “Kış, yılın en sevdiğim zamanıdır ve en sevdiğim motiflerden biri de UNESCO Biyosfer Rezervi Elbe Nehri Manzarasıdır.” Dikkatle seçilmiş kompozisyonları ortaya çıkaran görüş hatlarına sahip sabit noktalarda fotoğraflar çekmek için setin ön tarafındaki bu sert ağaçlı kıyıdaş ormanı sık sık ziyaret ediyorum.

Fotoğrafçı, yıllar boyunca bu ormanda çok fazla zaman geçirip pek çok fotoğraf çekmiş olsa da, konumun çeşitli koşullar altında bu kadar farklı görünmesine “düzenli olarak şaşırdığını” söylüyor.

“Su seviyelerinin son derece düşük olduğu birkaç yılın ardından, Ocak 2024’te uzun zamandır beklenen bir kış seli eski meşe ağaçlarını sular altında bıraktı. Bu özel sabah, kar yağışı ve kar yağışı sayesinde ağaçların gövdeleri ve dalları bir tarafta karla kaplandı. önceki gece kuvvetli rüzgarlar. Ortaya çıkan zıt çizgiler, bu kısacık anın özel grafik efektini yaratarak, güçlü ağaçların zamanla aşınmış yapılarını vurguluyor.

Her ne kadar Damschen uzun zamandır doğaya ilgi duysa da, kısmen çocukluğundaki düzenli kuş gözlem maceraları sayesinde, bir fotoğraf stüdyosunda yaptığı staj, başlangıçta ödüllü fotoğrafçıyı, babasına rağmen kamera arkasındaki hayatın ona göre olmadığı konusunda ikna etti. genç Dieter’in becerilerini fark etti.

Ancak birkaç yıl sonra, merhum Fritz Pölking‘in kuş fotoğrafçılığı kitaplarından birini aldıktan sonra Damschen, 18 yaşındayken doğa fotoğrafçısı olmaya karar verdi. Bir süre matbaada asistanı olarak çalıştı ve ardından “günlük işini bıraktı”. doğa fotoğrafçılığına her şeyi dahil edin. “Kariyer hedefine ulaşıldı!” GDT diyor.

Kategori Kazananları

Damschen’in ödüllü görseli, 13 ülkeden GDT üyelerinin gönderdiği 8.000’in biraz altında görseller arasından seçildi. Jüri genel kazananın yanı sıra yedi kategoride de kazananları seçti: Kuşlar, Memeliler, Diğer Hayvanlar, Bitkiler ve Mantarlar, Manzaralar, Doğa Stüdyosu ve bu yılın özel kategorisi olan Almanya’nın Nehir Manzaraları, Damschen kazandı. Her kategorinin kazananları aşağıda yer almaktadır.

k1 1 levi fitze surfing on the other side scaled 1
Kuşlar kategorisi birincisi Levi Fitze’den ‘Diğer tarafta sörf’ | GDT 2024 Yılın Doğa Fotoğrafçısı
k2 1 scott portelli bubblenet jpg
Memeliler kategorisi birincisi Scott Portelli’den ‘Bubblenet’ | GDT 2024 Yılın Doğa Fotoğrafçısı
k3 1 gerald haas fadenhaft
Gerald Haas’tan ‘İplik Kanatlı’, Diğer Hayvanlar kategorisi birincisi | GDT 2024 Yılın Doğa Fotoğrafçısı
k4 1 heike odermatt gewoehnliches pfeilkraut
Heike Odermatt’tan ‘Ok Ucu’, Bitkiler ve Mantarlar kategorisi birincisi | GDT 2024 Yılın Doğa Fotoğrafçısı
k5 1 felix wesch birken im herbst 1160x774 jpg
Felix Wesche’den ‘Sonbaharda Huş Ağaçları’, Manzara kategorisi birincisi | GDT 2024 Yılın Doğa Fotoğrafçısı
k6 1 marte engelbrecht windfluechter
Nature’s Studio kategorisi birincisi Marte Engelbrecht’ten ‘Bayrak ağacı’ | GDT 2024 Yılın Doğa Fotoğrafçısı
PREIS DER JURY jan sohler jaeger und gejagte
Jüri Ödülü Sahibi Jan Sohler’den ‘Yırtıcı ve Av’ | GDT 2024 Yılın Doğa Fotoğrafçısı

Pek çok harika, şaşırtıcı fotoğraf kendi kategorilerini kazanamadı. Her kategori için en iyi 10 görselin yer aldığı galerinin tamamı GDT’nin web sitesinde mevcuttur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.