Ekipmanlar

Canon EOS R1 ve EOS R3’te İnce Tasarım Farklılıkları Var

Yıllar süren söylentiler, beklentiler ve tahminlerden sonra Canon, sonunda Canon EOS R1’i geliştirdiğini duyurdu. Ayrıntılar az olsa da Canon, yaklaşmakta olan amiral gemisi aynasız kamerasının önden görünüşünü paylaşarak hızlı ve kirli bir EOS R1 ile EOS R3 karşılaştırması için verimli bir zemin oluşturdu.

EOS R lens yuvasını ve R1 ile R3’ün tam çerçeve görüntü sensörlerini üst üste yerleştirerek Canon’un en yeni fotoğraf makinesinde ne kadar değiştiğini görmek mümkün.

canon eos r1 vs r3 body shape size gif copy webp

Belki de en belirgin olanı, R1’in giderek daha uzun ve daha geniş olmasıyla birlikte fiziksel boyuttaki farktır. Ürün çekimlerinde ışıklandırma biraz farklı olmakla birlikte, dolayısıyla henüz kamera gövdesinin kesin rengi hakkında çıkarılacak bir sonuç yok, Canon’un yeni bir çapraz tarama dokusu için R3’ün çukurlu kavrama kısmından uzaklaştığı da açık, endüstriyel tarzda dokulu bir metal levhaya benzer. Onu biliyorsun.

canon eos r3 versus r1 side by side clean

İlk bakışta çok belirgin olmayan başka birçok fark var.

Her kırmızı nokta, R1’in tasarımında ve ergonomisinde, kullanımı kesinlikle rahat ve keyifli bir kamera olan R3’e kıyasla en az bir fark edilebilir değişikliği işaret ediyor.

canon eos r3 versus r1 side by side marked

Soldan sağa doğru hareket ettirildiğinde R1’in kavrama şekli, R3’e kıyasla daha yumuşak görünüyor; kenarları daha az belirgin ve biraz daha yuvarlak. Ayrıca deklanşörün yakınında daha derin bir girinti var gibi görünüyor, ancak bu bir aydınlatma meselesi olabilir.

Deklanşörden bahsetmişken, R1’in düğmesi daha az parlak görünüyor ve biraz farklı bir açıya sahip. Bu eğim değişikliği kameranın üst kısmına da yansıyor. Ayrıca orada ek bir düğme daha var.

Daha uzun olmanın ötesinde, R1’in üst kısmı daha da öne çıkıyor gibi görünüyor. R3 ve R1’deki Canon logosuna bakın. R3’te bu alan düzdür, R1’de ise gövdenin geri kalanından hafifçe dışarı çıkar.

Bunun revize edilmiş elektronik vizörle bir ilgisi olup olmadığı henüz bilinmiyor. R3, EVF’si aracılığıyla ünlü bir şekilde göz izlemeli otomatik odaklamayı içerir; Canon’un daha önce bazı özellikleri (RIP, dokunmatik çubuk) terk etmesine ve göz izleme özelliği bazıları için harika çalışırken, diğerleri için hiç çalışmamasına rağmen, R1’in bu özelliği koruyabilmesinin nedeni mantıklı görünüyor. Bu tamamen bir varsayımdır, ancak daha fazla alan, bu özelliği yeni boyutlara taşıyacak ek bileşenleri barındırabilir.

R1’in tasarımına dönecek olursak, ön taraftaki büyük lens yuvasını çevreleyen düğmelerde bazı değişiklikler var. Ön tutma yeri ile yuva arasındaki iki çift işlev düğmesi, R1’deki yuvadan daha uzaktadır ve artık aralarında çapraz bir çıkıntı da yoktur. Düğmelerdeki girintiler de daha az ciddi görünüyor, ancak yine de bu aydınlatma olabilir.

Hem R1 hem de R3, Canon’un EOS 1 serisi DSLR fotoğraf makineleri gibi çift kavramalı kamera gövdeleridir. R1, hafif ama fark edilir bir koniklik ile biraz daha büyük bir alt kavrama özelliğine sahip gibi görünüyor. Deklanşör ve kontrollerin yakınındaki alan da biraz yuvarlatılmış ve kontrollerin açısı eskisinden daha dikey hale getirilmiş.

Ön taraftaki değişiklikleri tamamlayan R1, “EOS R1” logosunun üzerinde yeni bir gösterge ışığına sahip.

Canon, bu fiziksel değişikliklerin ötesinde, EOS R1’in yeni bir görüntü işlemcisine, daha iyi otomatik odaklamaya ve gelişmiş görüntüleme performansına sahip olacağını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.