Haberler

Canon'un Erişilebilir Sergileme Özellikleri Dokunabileceğiniz Fotoğraflar

Bu bahar, kamera üreticisi Canon, görme engelli kişilerin fotoğrafçılıktan keyif almasına olanak sağlamak için benzersiz bir dokunsal sergi düzenleyecek.

Ücretsiz sergi “Görünmeyen Dünya”, 5 Nisan Cuma gününden 7 Nisan Pazar gününe kadar Londra’daki Somerset House’ta gerçekleştirilecek. Görme engelli, gören veya kısmen gören tüm ziyaretçileri memnuniyetle karşılamaktadır ve Kraliyet Ulusal Körler Enstitüsü ile ortaklaşa düzenlenmektedir.

Canon‘a göre “Görünmeyen Dünya”, aralarında çok sayıda ödüllü Güney Afrikalı foto muhabiri Brent Stirton, Brezilyalı foto muhabiri Sebastião Salgado, Nijeryalı foto muhabiri Yagazie Emezi, spor fotoğrafçısı Samo Vidic, moda fotoğrafçısı Heidi’nin de bulunduğu “dünyaca ünlü fotoğrafçılar” tarafından çekilen fotoğrafları içerecek. Rondak ve Pulitzer ödüllü foto muhabiri Muhammed Muheisen. Canon, basın bülteninde, bu ekranların “ziyaretçilerin bu güçlü görüntülerle ve anlattıkları hikayelerle bağlantı kurmasına yardımcı olan dokunsal bir deneyim için yükseltilmiş baskılar, sesli açıklamalar, ses manzaraları ve braille gibi kapsayıcı unsurları” içereceğini açıkladı .

canon tactile exhibit world unseen 7
canon tactile exhibit world unseen 3

Açıklamada, “Dünya çapında bir tür görme bozukluğuna sahip en az 2,2 milyar insan var ve bu insan için fotoğrafçılık büyük ölçüde erişilemez durumda” ifadesine yer verildi.

Ayrıca “Görünmeyen Dünya” sergisi de gören ziyaretçilere yeni bakış açıları sunuyor. Canon, glokom ve diyabetik retinopati de dahil olmak üzere farklı görme bozukluğu türlerinin örneklerini gösteren, çeşitli şekillerde gizlenmiş görüntüler olacağını açıklıyor. Ayrıca engelli aktivist Lucy Edwards ve Paralimpik sporcu Menna Fitzpatrick’in de aralarında bulunduğu, kısmen görme engelli kişilerin yer aldığı bir video serisi de olacak. Bu, dünyanın her yerinde de görülebilmektedir.

canon tactile exhibit world unseen 6
canon tactile exhibit world unseen 4

Canon’dan yapılan açıklamada, “Bu, sanat ve kültürel alanlarda erişilebilirlik konusunda farkındalığı artırırken aynı zamanda kapsayıcı tasarımın herkes için deneyimleri nasıl artırdığına da dikkat çekiyor” diye ekliyor.

Kamera şirketi ayrıca bunun yükseltilmiş baskının ilk kez kullanılmadığını da belirtti. Şirket, “Tescilli PRISMAelevate XL yazılımı ve Arizona yazıcı serisi aracılığıyla Canon, sanatı uzun yıllardır kör ve az gören insanlar için daha erişilebilir hale getiriyor, dokunsal baskı ve braille tabelalarla dünya çapında sanat galerileri ve müzeleri destekliyor” dedi.

canon tactile exhibit world unseen 2

RNIB Kapsayıcı Tasarım Elçisi Dave Williams, “Görünmeyen Dünya sergisi, fotoğrafçılık dünyasının kapılarını açıyor ve daha fazla görme engelli ve az gören kişilerin bu ikonik görüntülerin duygusal hikayelerini ve fiziksel dokunuşlarını deneyimlemelerine olanak tanıyor” diye açıklıyor. “Bir braille kullanıcısı olarak, dokulu baskı olanakları konusunda farkındalık yaratmak ve teknolojinin görme kaybı olan insanlar için sanatı nasıl daha erişilebilir hale getirebileceğini uygulamalı olarak görmek amacıyla Canon’la çalışmak harika.”

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.