Sergiler

Cüneyt Kırdar, “She/Her”

Cüneyt Kırdar, "She/Her"

Nü Fotoğraf Sergisi: Cüneyt Kırdar, “She/Her”

Fotoğraf sanatçısı Cüneyt Kırdar, “She/Her” isimli beşinci kişisel sergisini İzmir’de Atelier Ely’de açtı. Sanatçının NÜ serisinden örneklerin yer aldığı sergi 15 Ocak’a kadar görülebilecek. 

Cüneyt Kırdar’ın çıplaklığın doğal ve anlık yansımalarını siyah-beyaz fotoğraflarla aktardığı sergisi “She/Her”, sanatçının NÜ serisinden son dönem çalışmalarına odaklanıyor. İnsan bedeninin ve ruhunun amatör bir model aracılığıyla ve en doğal haliyle, görsel objeler olarak ele alındığı seçki, 15 Ocak 2024’e kadar İzmir Atelier Ely’de izlenebilir.

Cuneyt Kirdar SheHer 01

Aynı zamanda mimar olan sanatçı, nü fotoğrafa olan yaklaşımını şöyle anlatıyor:

“Resimde çıplaklık daima estetik bir bakış açısıyla değerlendirilirken, nü çeken fotoğrafçılar neredeyse her zaman hakarete maruz kalmış, hatta tutuklanmışlardır. Çıplak bir resim bir ideali ifade ederken, bir fotoğraf çıplaklığın ahlaksızlığını ifşa ediyor gibi görünmektedir. Fotoğrafın doğasında var olan ve onu kitle iletişim araçları için bu kadar çekici kılan gerçekçilik, aynı zamanda en başından beri kabul görmesinin önünde bir engeldi.

Günümüzde seks ve çıplaklığa yönelik tutumlar çok daha liberal olsa da geleneksel refleksler tamamen ortadan kalkmış değil; bu çelişkili durum fotoğrafçıları engellediği kadar onlara ilham da veriyor. Fotoğraf şimdiki anla ilgilidir, dolayısıyla özellikle çıplak fotoğraf söz konusu olduğunda sadece estetik yargılara değil sosyal yargılara da tabidir. Aynı zamanda bir protesto aracı ve bireyin baskıcı bir siyasi duruma karşı direnişinin ifadesi olarak da anlaşılabilir. Toplumsal geleneklerin ve siyasi baskının reddini ifade etmenin bir aracıdır çıplaklık.”

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.