Sergiler (Arşiv)

EVVEL İMGELER – IMAGE AGO

Evvel İmgeler Sergisi 19 Mart 2020 – 30 Mart 2020 tarihleri arasında BAU IDEA‘da görülebilir.

İnsan, bir imge üreticisidir. Paleolitik mağara resimlerinden 21. yüzyılın sanal ve yapay gerçekliğine, imgeler ürettik ve tükettik. Bunun karşılığında imgeler uygarlığımızın dönüşümlerinde tanımlayıcı ve belirleyici bir rol oynadı. Mekanik dünyadan dijital dünyaya uzanan süreçte, kentleşme, küreselleşme ve teknolojik devrimler, insanların pek çok imge aracı ve süreci icat etmesini sağladı.

Doğayla ve birbirimizle ilişkilerimizi yeniden yapılandırmak için dijital cihazları kullandığımız günümüzde, imgeler hayati bir rol oynamaya devam ediyor. Çağımız, ekranlar aracılığıyla birbirimize bağlı olduğumuz küresel bir toplum yarattı. Bugün biz imge halindeyiz. Fotoğraf sanatçısı Joan Fontcuberta’nın, Descartes’ın ünlü sözüne gönderme yaparak dile getirdiği gibi: “Imago Ergo Sum”.

EVVEL İMGELER, varoluşumuzun geçmiş, şimdiki ve gelecek zamanında imgelerin öncülüğünü takip ve tahmin etmeyi amaçlıyor.

evvel imgeler
EVVEL İMGELER - IMAGE AGO 3

İMGELERİN DEDİĞİ (DİYECEĞİ)

İmgeler, yeni nesil iletişimin şekillenmesinde vazgeçilmez bir rol oynuyor. Bu nedenle BAU İletişim Fakültesi olarak geleceğin imge biçimlerini yaratacak, iletişimin yeni neslinde başrol oynayacak gençler yetiştirmeyi hedefliyoruz. İmgelerin geçmişten geleceğe uzanan eksende insana eşlik ve rehberlik ettiği tanısından yola çıkan, Fotoğraf ve Video Bölümü öğrencileri, mezunları ve hocalarını bir araya getiren Evvel İmgeler sergisi bu hedefin bir parçası ve meyvesi.

Kanımca bu sergi BAU İletişim öğrencileri, mezunları ve hocalarının görme ve görselleştirme pratiklerinin nefes kesen dönüşümüne bulundukları ve bulunacakları önemli katkıların bir örneğidir.

Sanatçılar

Braxton HOOD
Cansu TÜRK
Deniz Sema ŞANLI
Eda EDMİRDAĞ
Ege KANAR
Hilal ÖZBEK
Jochen PROEHL
Nar Mina CELAYİR
Nazlı Eda NOYAN
Serdar TANYELİ
Sevdenur AYDOĞAN

~

Tasarım
Prof. Dr. Nazlı Eda NOYAN

Düzelti
Dr. Deniz EYÜCE ŞANSAL

Teşekkürler
Sn. Enver YÜCEL
Prof. Dr. Şirin KARADENİZ
Prof. Dr. Hasan Kemal SUHER
Dr. Öğr. Üy. Şafak ŞAHİN
Dr. Öğr. Üy. Tolga HEPDİNÇLER
Orhan Cem ÇETİN

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.