Teknoloji

Fujifilm Dijital Orta Formatı Daha Ucuz, Küçük ve Hafif Yapmak İstiyor

Fujifilm GFX serisi kameraları, nispeten küçük fiyat etiketleri ve form faktörleriyle dijital orta format kameraların ne olabileceğini zaten tanımladı, ancak şirket daha yeni başlıyor – dijital orta formatı daha ucuz hale getirerek GFX’in ana akışa girmesine yardımcı olmak istiyor, daha küçük ve daha hafif.

cinema5D geçtiğimiz günlerde Fujifilm Genel Müdürü Toshi Iida ile oturdu ve çok çeşitli konularda röportaj yaptı. Tartışılan konulardan biri Fujifilm’in 35 mm tam kare kameralara karşı çıkma planıydı.

cinema5D: […] full frame fotoğraf makineleri fiyatta bir miktar düşüyor. Ve oldukça iyi bir iş çıkarıyorlar. Gelecekte, fiyatı orta formattan düşürebilecek ve film yapımcılarının ihtiyaçlarını da karşılayabileceğinizi düşünüyor musunuz, biraz daha uygun maliyetli ve tam kare kameralarla fiyat açısından rekabet edebilecek bir şey mi?

Toshi Iida-san: Elbette rekabetimizin tamamen farkındayız. Ve zaten GFX50’yi çok cazip bir fiyat noktasında yapmaya başladık, ancak cevap harika. Bu yüzden GFX’i ana ürün haline getirmek her zaman bizim hedefimizdir. GFX’i genel bir ürün haline getirmek için daha uygun fiyatlı ve muhtemelen daha küçük ve daha hafif hale getirme çabamızı sürdürmeliyiz. Yani bu odaklanmamızın bir yolu.

Iida Ekim 2018’de Fujifilm’in “asla tam çerçeveye çıkmayacağını” ve bunun yerine dikkatini sadece APS-C ve orta formata odakladığını açıkladı.

Fujifilm Dijital Orta Formatı Daha Ucuz, Küçük ve Hafif Yapmak İstiyor
Fujifilm 2018’de “asla tam çerçeveye girmeyeceğini” açıkladı.

Sony’nin en üst düzey a9 II tam kare aynasız fotoğraf makinesinin fiyatı şu anda 4.500 $ ‘dır. Bu, Fujifilm’in en gelişmiş GFX 50R orta format aynasız fotoğraf makinesinin tam olarak maliyetidir. En azından fiyat açısından, GFX serisi zaten tam çerçevenin kapısını çalıyor.

Bununla birlikte, taşınabilirlik alanında GFX, Sony’nin aynasız fotoğraf makinelerine (775g vs 673g) kıyasla biraz daha hantal ve ağırdır. İşte web aracı Kamera Boyutu Karşılaştırması ile bir boyut karşılaştırması:

sizecompare 800x282 1
Fujifilm Dijital Orta Formatı Daha Ucuz, Küçük ve Hafif Yapmak İstiyor 1

Fujifilm dijital orta format kamera hattının giriş seviyesi fiyat noktasını Sony’nin amiral gemisi tam çerçeve kameranın altına başarıyla getirebilir ve taşınabilirlikteki boşluğu kapatabilirse – ağırlık farkı zaten sadece% 15’tir – GFX hattı daha da fazla olacaktır Hız ve şıklıktan daha büyük bir sensörün avantajlarını tercih eden fotoğrafçılar için cazip bir seçenek.

Ve eğer Fujifilm GFX hattı patlamayı ve ana ürün haline gelmeyi başarırsa, belki de diğer kamera üreticileri de orta formatta sıçramak için embolden geçirilecek.
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu