Sergiler (Arşiv)

I Believe i am Gay – Hadas Itzkovitch & Anya van Lit

I BELIEVE I AM GAY Hollanda’da yaşayan dindar LGBTİQ bireylerin fotoğraflarından oluşan bir portre serisidir.

16. yüzyılda, şimdi “Hollanda” olarak adlandırılan ülke, tüm vatandaşları için din özgürlüğü ilan etti. Daimi olarak LGBTİQ hakları konusunda dünyadaki en ilerici ülkelerden biri olan Hollanda, 2001 yılında eşcinsel evliliği yasallaştıran da ilk ülke olmuştur.

Peki bu Hollandalı açıklık ve hoşgörü ruhu, bugünün dindar LGBTİQ bireylerine, dinlerinin kısıtlamaları ve gelenekleri de göz önüne alındığında kendi kimlikleriyle huzur içinde yaşama özgürlüğünü de sağlıyor mu?

Bu soru, fotoğrafçı ikilisi Hadas Itzkovitch ve Anya van Lit için bir buçuk yıllık yolculuğun başlangıç noktasıydı; bu sırada LGBTİQ Hristiyanları, Yahudileri, Müslümanları, Budistleri ve Hinduları fotoğrafladılar. Bu özneler içerisinde hahamlar ve rahipler gibi çeşitli dini liderler de bulunuyor. Tüm portreler 2013-2015 yıllarını arasında Amsterdam’daki stüdyolarında çekilmiştir. Seri 37 portreden oluşmakta; poşe’de ise 18 portre sergilenmektedir.

Hadas Itzkovitch ve Anya van Lit, Amsterdam, Hollanda merkezli bir fotoğrafçı ikilisidir. Fotoğrafçı/sanatçı olarak uzun kişisel kariyerlerinin ardından 2013’ten beri birlikte çalışmaktadırlar.

İkiili, pratiklerini toplumsal içeriği olan çağdaş konuları ve bireyin kimliğinin modern toplum içindeki yerini incelemek için kullanmaktadır. Portre serilerinin birçoğu, günümüzdeki sosyal yapı içinde LGBTIQ topluluğunun ve LGBTİQ bireylerinin görünürlüğünü vurgulamaya odaklanmaktadır. Çalışmaları, LGBTİQ bireylerin bu sosyal yapının tüm yönlerinde üstlendikleri temel konumu vurgularken, onu inşa eden etkili temel dayanaklara da atıfta bulunuyor. ikili, büyük ölçekli sahnelenmiş portrelerden oluşan serilerle sonuçlanan araştırma konularını daha iyi kavrayabilmek adına kendilerini uzun araştırma süreçlerine adamaktadırlar.

Hadas Itzkovitch (1977) Lahey’deki Kraliyet Sanat Akademisi’nde fotoğraf eğitimi aldı. Anya van Lit (1968), Breda’daki St Joost Sanat Akademisi’nde fotoğrafçılık okudu. İkilinin eserleri hem ulusal hem de uluslararası alanlarda geniş çapta sergilenmiş ve yayınlanmıştır; projelerini gerçekleştirebilmek için de sayısız destek ödülü almışlardır.

Itzkovitch ve van Lit 2019 yılında “Free Press Unlimited Best Report” ödülünü almışlardır.

I BELIEVE I AM GAY Hollanda Başkonsolosluğu ve Amsterdam Belediyesi tarafından desteklenmekte, poşe tarafından ağırlanmaktadır.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.