Sergiler (Arşiv)

Tarlabaşı: Rumların Kayıp Mahallesi

Yunanistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu; Beyoğlu Rum Ortodoks Kiliseleri ve Mektepleri Vakfıile Politis Gazetesi işbirliğinde gerçekleştirdiği Ali Öz‘ün “Tarlabaşı: Rumların Kayıp Mahallesi” başlıklı bireysel fotoğraf sergisini açıyor.

12 – 22 Kasım tarihleri arasında Sismanoglio Megaro binasında, Pazartesi – Cuma günleri 15.00 – 20.00 saatleri arasında görülebilecek olan “Tarlabaşı : Rumların Kayıp Mahallesi” başlıklı sergi, 22 Kasım’dan 6 Aralık’a kadar, aynı gün ve saatler içerisinde Beyoğlu Rum Ortodoks Kilisesi’nde gösterilmeye devam edecek.

Sergiyle ilgili kısa bilgi

Rumların çok sevdiği bir mahalle olan Tarlabaşı, 1964 olayları ve sonrasında mahallede yaşayan yabancı uyrukluların zorunlu gidişinden sonra bozulmaya başladı. Mahallenin karakterinin kaybolması, Tarlabaşı Caddesi’ni genişletmek için bazı binaların istimlak edilmesi ve bunu izleyen gereksiz inşaatlarmahallenin görüntüsünü kökten değiştirdi.

Mahalleye 2010 yılından sonra gidip gelmeye başlayan Ali Öz bozulma süreci tamamlandığında ortaya çıkan Tarlabaşı’nın bu yeni görüntüsünü fotoğraflarına yansıttı. Sanatçı, bu çalışması kapsamında; mahalleyi yeniden canlandırmak için; Beyoğlu Rum Ortodoks Kiliseleri ve Mektepleri Vakfı’nınçabalarıyla tamir edilen ve bugün yeniden kullanılmaya başlanan Rumlara ait simgesel binaları da fotoğraflıyor. Bir mahallenin dokusunun korunması ve kentsel dönüşümünün o mahallenin tarihine saygı gösterilerek yapılmasının İstanbul şehrinin kültürüne olsa olsa olumlu etkileri olacaktır.

“Tarlabaşı: Rumların Kayıp Mahallesi” başlıklı sergi Mayıs ve Ağustos 2019 tarihleri arasında Vouros Evtaksia Vakfı – Atina Şehir Müzesi’nde de gösterilmişti.

Sanatçı hakkıında kısa bilgi

Ali Öz fotoğraf çekmeye 1979 yılında başladı. Ankara Siyasal Bilgiler Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Az konuşan birisidir; söylemek istediği herşeyi, kızgınlığı, acıyı, mutluluğu, fotoğrafları ve dialarıyla ifade eder. Onun için fotoğraf, iletişimin en hızlı yoludur.

Sanatçı, yıllar önce kendisiyle yapılan bir söyleşide şöyle diyor: «İnsan açlığa katlanabiliyor ama sevgisizliğe, tutkusuzluğa ve amaçsızlığa katlanamıyor. Benim de insan sevgimin odaklandığı en dolaysız ve en somut bir sesleniş aracı oldu fotoğraf sanatı».

Ali Öz kendisinin «politik röportaj» diye adlandırdığı çalışmalarının yanısıra, Türkiye’de ve yurt dışında birçoksergi açmıştır. Sanatçı ayrıca fotoğraf dalında pek çok ödüle sahiptir. Sırasıyla Nokta, Güneş, Milliyet, Cumhuriyet, Aktüel, Tempo, NTV Mag ve Birgün’de çalışmış olan Ali Öz bugün hala serbest foto muhabirliği yapıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.