Haberler

İkonik Amerikalı Fotoğrafçı ve Gazeteci Steve Schapiro 87 Yaşında Öldü

20. yüzyıl Amerika’sındaki foto muhabirliği çalışmaları ve ikonik ünlü portreleriyle geniş çapta tanınan Steve Schapiro, pankreas kanserinden öldü. 87 yaşındaydı.

Schapiro, 39 yıllık eşi Maura Smith, oğulları Theophilus Donoghue ve Adam Shapiro ve kızları Elle Harvey ve Taylor Schapiro tarafından hayatta kaldı.

İkonik Amerikalı Fotoğrafçı ve Gazeteci Steve Schapiro 87 Yaşında Öldü
İkonik Amerikalı Fotoğrafçı ve Gazeteci Steve Schapiro 87 Yaşında Öldü

Erken Kariyer Etkileri

1934 yılında New York’ta doğan Steve Schapiro, Blind‘in bir raporuna göre erken yaşlardan itibaren fotoğrafa ilgi duymuş . Henri Cartier-Bresson’dan ilham alarak sokaklara çıktı ve “belirleyici anı” yakalamak için kendini eğitti.

Kariyerinin başlarında, fotoğraf denemelerine odaklanan en dikkate değer Amerikalı fotoğrafçılardan biri olan William Eugene Smith, genç Schapiro’nun fotoğrafa bakışını şekillendirmeye yardımcı oldu. Schapiro daha sonra, Life , Look , Time , Rolling Stone ve Vanity Fair gibi yayınlar için çalışarak ülkedeki çeşitli kültürel ve politik değişimlere ışık tutmak için fotoğrafı bir araç olarak kullanmaya devam etti .

Fotoğraf denemeleri, Sivil Haklar Hareketi, Robert F. Kennedy’nin başkanlık kampanyası, Arkansas’taki göçmen işçiler, Haight-Asbury’deki hippiler, Harlem’deki Paskalya kutlamaları ve diğerleri gibi geniş bir tema yelpazesini kapsıyordu.

Steve Schapiro, fotoğraflarında, güçlü ve duygusal fotoğraflara yol açan konularıyla bağlantı kurmanın önemine inanıyordu.

Schapiro, gazeteci Marcus Woeller’a ” İşin yüzde kırkı temasla ilgileniyor ve sonra yapılacak en iyi şey çok rahat ve çok sessiz” dedi . “En iyi fırsatlar, ilk başta kenarda kalıp duygusal bir durumu beklediğinizde ortaya çıkar. Size bu kişinin kim olduğu hakkında bir fikir veren açıklayıcı bir an için.”

“Ve sonra abartılı görünmemek ve hemen konuşmaya başlamak her zaman iyidir. Seninle alakalı değil! Bunun yerine, kişi ve durum için büyük bir anlam içeren ikonik bir imaj arayışıyla ilgili.”

İkonik Bir Kariyer

Amerika’yı kronikleştirmenin yanı sıra, Steve Schapiro Hollywood film stüdyolarıyla çalıştı ve 1970’lerin ve 1980’lerin ikonik kampanyalarını yarattı. Kayda değer örnekler arasında The Godfather, Midnight Cowboy, Taxi Driver, The Way We Were ve Risky Busines s gibi filmler yer alır.

Schapiro ayrıca Cannonball Adderley, Wes Montgomery, Bill Evans ve Charlie Byrd için albüm kapaklarını fotoğrafladı. Bunu daha sonra Barbra Streisand ve David Bowie ile işbirliği izledi.

Fotoğrafçılığı talep edildiğinde, Truman Capote, Andy Warhol, Muhammed Ali, Allen Ginsberg ve Mae West gibi vizyonlarıyla dünyayı bir şekilde değiştiren diğer etkili ikonları da yakaladı.

Schapiro, 80’li yaşlarına kadar iyi çalışmaya devam etti ve bu, pankreas kanseri nedeniyle vefat etmesiyle sonuçlandı.

Woeller’a şunları söyledi: “Birçok iyi fotoğraf çektiğimi hissetsem de, her zaman daha iyisini yapabileceğime inanmaktan hala vazgeçmedim.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.