Foto Galeri

Kovid-19’u yenen Raşit Aydoğan 26 günlük tedavi sürecini çektiği fotoğraflarla anlattı

Anadolu Ajansı foto muhabiri Raşit Aydoğan, 17 gününü yoğun bakımda geçirdiği 26 günlük Kovid-19 tedavisindeki zorlu süreci, hastane odasında cep telefonuyla çektiği fotoğraflarla gözler önüne serdi.

Raşit Aydoğan 26 günlük tedavi sürecini çektiği fotoğraflarla anlattı
Aydoğan, Kovid-19 testi sonucunun pozitif çıkmasının ardından yaşadıklarını ve cep telefonuyla fotoğrafladığı hastanedeki zorlu tedavi sürecini anlattı.
Kovid-19'u yenen Raşit Aydoğan 26 günlük tedavi sürecini çektiği fotoğraflarla anlattı
Aydoğan, kasım sonunda görev yaptığı Mecliste halsizlik yaşamasının ardından tedbir amacıyla yaptırdığı testin sonucunun pozitif çıktığını belirterek, “Kovid-19 test sonucumun pozitif olduğunu öğrendiğim an temaslı olduğum bütün arkadaşlarımı tedbirli olmaları ve test yaptırmaları konusunda uyardım. Neyse ki hiçbir temaslım pozitif çıkmadı.” dedi.
thumbs b2 3011d45d35c373121ea66d5fc3df65a2
Evindeki karantina sürecinde semptomlarının arttığını anlatan Aydoğan, “Evde istirahat etmeme ve filyasyon ekibinin getirdiği ilacı düzenli olarak kullanmama rağmen durumum düzelmedi. Ne denediysem ateşim bir türlü düşmedi. Evimin yakınında bulunan özel bir hastaneyi telefonla aradım ve durumumu anlattım. Hastaneye gidersem beni kabul edip etmeyeceklerini sordum. Kovid-19’lu hasta kabul etmediklerini ancak 2 bin lira karşılığında eve sağlık ekibi gönderip serum ve ateş düşürücü tedavi uygulayabileceklerini ifade ettiler.” diye konuştu.

“Sağlık çalışanı benim Hızır’ım oldu”

Aydoğan, bir gece yoğun öksürük ve nefes darlığı şikayetleri de başlayınca hastalığının 7’nci gününde 112 Acil Çağrı Merkezini aradığını ifade ederek, “Çocukluğumuzda ambulansa ‘hızır acil servis’ derlerdi. Henüz gün ağarmamıştı, kapımdaki genç sağlık çalışanı o gün benim Hızır’ım oldu. Sağlık çalışanı, yanında getirdiği oksijen tüpüyle neredeyse yarısını kaybettiğim solunumuma geri kavuşturdu beni. Onun sayesinde akciğerlerime oksijen gitmeye başladı.” dedi.

thumbs b2 8e9e4020706e00aaea6e5abae9902197
Kovid-19’u yenen Raşit Aydoğan 26 günlük tedavi sürecini çektiği fotoğraflarla anlattı

“Sağlık personelinin üst düzey çabasına şahit oldum”

Daha sonra ambulansla Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesine kaldırıldığını söyleyen Aydoğan, şöyle devam etti:

“Acil serviste ilk müdahalenin ardından 17 günü yoğun bakımda olmak üzere 26 gün tedavi gördükten sonra taburcu edildim. Tedavi sürecimin bu denli uzun olacağını tahmin bile edemezdim. Tedavi sürecimde damarlarıma zerk edilen onlarca serum ve diğer ilaçlar, bana sosyal güvenliğin ne demek olduğunu çok daha iyi anlattı.

Hem yoğun bakımda hem de servisteki tedavi sürecim boyunca sağlık personelinin üst düzey çabasına şahit oldum. Belki bazı hastaların çocukları bile hastanede görev yapan sağlık çalışanları kadar ebeveynleriyle alakadar olmuyordur.”

thumbs b2 f7703989e86692c52d3f59b1ccda20cb
Kovid-19’u yenen Raşit Aydoğan 26 günlük tedavi sürecini çektiği fotoğraflarla anlattı

“O çayın tadını hayatım boyunca unutmayacağım”

Aydoğan, yoğun bakımdan çıkmasına birkaç gün kalana kadar çay içemediğini dile getirerek, “Malum toplum olarak çaya oldukça düşkünüz. Ben de günlük hayatta sık çay tüketen biriyim. Yoğun bakımdan yataklı servise alınmadan birkaç gün önce hemşire hanım, kendileri için demledikleri çaydan küçük bir pet şişeye doldurup bana getirdi. Büyük bir keyifle yudumladığım, belki de bana şifa olan o çayın tadını hayatım boyunca unutmayacağım.” dedi.

thumbs b2 48b92fe1d9f83f1c2b78b4ffc0665053
Kovid-19’u yenen Raşit Aydoğan 26 günlük tedavi sürecini çektiği fotoğraflarla anlattı

“Mesleğimin verdiği refleksle tedavi sürecimi fotoğraflamaya başladım”

Kovid-19 nedeniyle hastane yattığı günlerde bile aklında hep mesleğinin olduğunu belirten Aydoğan, şunları kaydetti:

“Bir yandan hastalıkla mücadele ediyorsunuz ancak akılda gazetecilik olunca, tarihe not düşme konusunda içinizdeki karşı konulmaz sese çaresiz teslim oluyorsunuz. Mesleğimin verdiği refleksle yanımdaki cep telefonumla tedavi sürecim boyunca çeşitli anları fotoğraflamaya başladım. Otoportrelerimi çekmeye başladım. Hastalığın verdiği tahribatı, kendimi fotoğraflayarak insanlara göstermek istedim. Zaman zaman da yaşadığım zorlukları not aldım. Kimi zaman hastane odasında bana arkadaş olan güvercinleri beslediğim anları kimi zaman da kendi beslenme anımı fotoğrafladım. Taburcu olana kadar gücüm oldukça fotoğraf çektim.”

thumbs b2 19f597b756801e9a03b0f0c2f0c5cb2d
Kovid-19’u yenen Raşit Aydoğan 26 günlük tedavi sürecini çektiği fotoğraflarla anlattı

“Bir nefese muhtaç olmanın ne demek olduğunu keşke bilebilseler”

Aydoğan, Kovid-19’la mücadele tedbirlerine uymanın hayati olduğunun altını çizerek, “Bütün dünyayı esareti altına alan, yaşam alanlarımızı sınırlayan, sosyal ilişkilerimizi törpüleyen bu illete karşı, bütün uyarılara karşın hala maske takmayan insanları gördükçe hayretler içinde kalıyorum. ‘Bir nefese muhtaç olmanın ne demek olduğunu keşke bu illete yakalanmadan bilebilseler’ diye içimden geçiriyorum.” şeklinde konuştu.

thumbs b2 62a62c4762b6c0df30d4b3393c574341
Kovid-19’u yenen Raşit Aydoğan 26 günlük tedavi sürecini çektiği fotoğraflarla anlattı

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/koronavirus/kovid-19u-yenen-aa-foto-muhabiri-aydogan-26-gunluk-tedavi-surecini-cektigi-fotograflarla-anlatti/2102921

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.