fbpx
Ustalar

Larry Towell : Vizörden Kaleme

“Eğer tüm eserimi birbirine bağlayan bir tema varsa, bence bu araziden yoksunluktur. Arazi insanlara kim olduklarına, onları kaybettiklerinde ne olduklarına ve dolayısıyla kimliklerini kaybetmelerine neden olur.”

Larry Towell : Vizörden Kaleme 2
Maksika. 1998. La Batea. Zacatecas. Mennonites.

Bir şair ve bir halk müzisyeni olarak  kendi kişisel tarzını şekillendirmek için büyük çaba sarf etmiştir.  Bir araba tamircisinin oğlu Towell, kırsal Ontario’daki büyük bir ailede büyüdü.

Toronto’nun York Üniversitesi’nde görsel sanatlarda çalışmaları sırasında,  ona bir kamera verilmiş ve siyah beyaz film kullanma sürecini öğretiyordu. Calcutta’da 1976 yılında gönüllü olarak çalışma işi, Towell’ı yazmaya ve fotoğraflamaya teşvik etti. Kanada’ya döndüğü zaman ise hem ailesini hem de kendisini maddi açıdan desteklemek için yöresel müziklerle alakalı dersler verdi. 1984 yılında ise mülksüzleştirilmiş, sürgün edilmiş oluşuna odaklanan, serbest bir fotoğrafçı ve yazara dönüştü. Nicaraguan Contra savaşı, Guatemala’ da kaybedilen akrabalar, ülkeyi yeniden inşa etmek için Vietnam’a  dönen Amerika Vietnam Savaşı gazileri ile alakalı olan projelerini tamamladı.  Yayımlanan ilk dergi makalesi, ‘Kayıp Cennet’  Alaska’da bulunan  Prince William Sound’daki felake yol açan Exxon Valdez petrol sızıntısının ekolojik sonuçlarını ortaya koydu. 1988’de Magnum Fotoğraf Ajansı  adayı olduktan sonra, 1993’te tam üye haline geldi.

Larry Towell : Vizörden Kaleme 3
Meksika. La Batea. Zacatecas. 1994. Mennonites.

1996 yılında Towell, El Salvadordaki on yıllık röportaja dayanan bir projesini tamamladı, takip eden yılda Filistinliler üzerine büyük bir kitap yayınladı. Topraksızlık  oluşumuna duyduğu büyük hayranlık, ona Meksika’nın göçmen Mennonito çalışanları üzerine olan 11 yıllık projesini tamamlasına yol açtı. Filistin-İsrail çatışmalarına dair olan ikinci kitabını 2005 yılında tamamladı ve 2008’de ödüllü, Ontariodaki 75 dönümlük kırsal arazideki kendi ailesini konu alan The World From My Front Porch’u yayınladı. Sayısız derecede hem fotoğrafçılık hem de yazarlık dallarında ödüllere nail olmuş olan Larry Towell’ın geçmişine Magnum Photos’da bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Etiketler
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak için lütfen reklam engelleme yazılımınızı iptal edin.