Teknoloji

Zeiss ZX1 – Full Frame Android Kamera

Daha önce Android tabanlı kameralar gördük, daha önce dokunmatik ekran tabanlı kameralar gördük ve yerleşik 35mm lenslerle tam kare sıkıştırma gördük, ancak onları birleştiren hiçbir şey görmedik, bu aslında bu yeni kamera Zeiss’in ZX1 !

Zeiss’in dijital kamera pazarına ilk girişinde dokunmatik ekran tabanlı Leica TL’nin yankıları var, aynı zamanda 35 mm F2 lensleri etrafında tam kare yongalar üzerine inşa edilen Sony’nin RX1 kameralarının fikirlerini bir araya getiriyor.

Zeiss henüz ZX1 için çıkış tarihi vermiyor, bu yüzden bitirme işleminin ne kadar yakın olduğunu bilmek zor, ancak kamera kararlı görünüyor ve çoğu özelliğe sahip, bu yüzden en azından nasıl çalışacağını açıklayabiliriz.

Zeiss ZX1 – Full Frame Android Kamera

Fotoğraf makinesinde sadece beş fiziksel kontrol noktası var: deklanşör hızı kadranının tabanında diyafram, enstantane hızı ve ISO kadranları, tek bir işlev düğmesi ve bir yaylı şalter bulunuyor. Geri kalan her şey dokunmatik ekran üzerinden kontrol ediliyor.

Kameradaki işlevlerinin kontrolünü elden bırakmak istiyorsanız, her üç kadranın de ‘A’ konumu vardır. Deklanşör hızlı kadranı yalnızca 1/1000 saniyeye kadar çıkabiliyor çünkü kameranın deklanşörü en üste çıkıyor. Yine de bir ‘H’ pozisyonu olduğunu göreceksiniz. Bu, dokunmatik ekran üzerinden 1/8000 saniyeye kadar deklanşör hızlarına erişmek için fotoğraf makinesini elektronik deklanşör moduna geçiriyor. Ölçeğin diğer ucunda bir saniyeden daha uzun enstantane hızları için ‘L’ ayarı bulunmaktadır. ISO kadranında da Düşük ve Yüksek konumlar var.

Zeiss ZX1 HandsOn 08

Ancak dokunmatik ekranın ayrıntılarına girmeden önce, bu yaylı şaltere daha yakından bakmalıyız. İlk bakışta, bu küçük nub bir güç anahtarı gibi görünüyor, ama o kadar basit değil. Kamerayı açıp kapatma şekliniz olmasına rağmen, bu üç konumlu anahtar ZX1’in video çekim moduna de erişim sağlar ve aynı zamanda kamerayı nasıl uyku moduna geçirdiğinize de izin veriyor.

Bu bir Android cihaz olduğu için ZX1, güç anahtarının kapalı olduğundan ileriye doğru hafifçe vurduğunuzda canlanmayacak – tıpkı bir akıllı telefon gibi, biraz zaman alacak şekilde açılmaya başlar. Çekim yapmak istediğiniz her seferde bu sıkıntıdan kaçınmak için, düğmeyi geri çekmek fotoğraf makinesini kapatmaz: bunun yerine, bir akıllı telefon gibi uykuya dalmasını sağlar: sensörü ve ekranı kapatır. Düğmeyi üç saniye geri çekin, fotoğraf makinesi tamamen kapanacaktır. Çekim yaparken ileri itin ve video moduna geçersiniz.

Zeiss ZX1 HandsOn 01

Zeiss’in Android tabanlı kameralarda önceki denemelere göre bir avantajı, daha az gelişmiş kitlesel pazar modelleri ile fiyat konusunda rekabet etmeye çalışmaması, yani (teoride) bu işlem gücü veya hafızası açısından daha az köşenin kesilmesi gerektiği anlamına geliyor.

Şirket, Android uygulamasının da temel gereksinimlere geri döndüklerini ve işletim sisteminin yerleşik kamera özelliklerinden herhangi birini kullanmaya çalışmak yerine bir kamera arayüzü oluşturmaya odaklandıklarını söylüyor. Ve bu nihai olmayan formda bile, bu kararın arayüz sorunsuz çalıştığı için karşılığını vermiş görünüyor.

Herhangi bir şey varsa, Zeiss’in maruz kalma telafisi kontrolü (veya hangisine erişmek istediğinizi seçmenize olanak tanıyan işaretlenmemiş bir arama) yerine bir ISO kadranı kullanma kararı, kamerayla kısa sürede uyum sağlamamız en uzun sürdü. Zeiss, birçok insanın pozlamayı manuel olarak ayarlayacağına ve ISO’nun pozlama telafisi rolünü etkin biçimde oynayacağına inanmaktadır. Sanırım önümüzdeki aylarda test edilebilir bir kamerada bunun nasıl bir his olduğunu göreceğiz.

Daha Fazlası için:

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.