Teknoloji

Sony’den sesiz sedasız sürpriz duyuru: a7R IIIa ve a7R IVa

Aynasız fotoğraf makinesi pazarının dev ismi Sony, bugün gerçekten şaşırtan bir adım attı. Firmadan a7R IIIa ve a7R IVa geldi.

En ufak bir sızıntı olmadan karşımıza çıkan a7R IIIa ve a7R IVa, gerçekten sürpriz birer aynasız fotoğraf makinesi oldular. Direkt olarak a7R III ve a7R IV üzerine kurulan modeller, çok ama çok ufak farklar ile öne çıkıyor.

Tam kare sensörlü modeller yerini aldıkları orijinal makinelere oranla ilk olarak daha iyi bir LCD ekran taşıyorlar. Yeni modellerde 1.44 milyon değil 2.36 milyon noktalık bir LCD ekran kullanılıyor.

a7R IIIa ve a7R IVa

Orijinal a7R IV’ün bu ürün resminde LCD panelin altındaki “Sony” ye dikkat edin.

a7R IIIa ve a7R IVa

Not Yeni güncellenen a7R IV “a” nın LCD panelinin altında “Sony” logosunun olmaması

Aynı zamanda yeni modellerde artık USB 3.2 yer alıyor. Ek olarak yeni makinelerde pil ömrünün de biraz arttığı aktarılıyor.

Modellerin “a” sürümden arkadaki Sony logosunu kaldıran firma, yukarıda da dediğimiz gibi bu aynasız fotoğraf makineleriyle ciddi şekilde bir şaşkınlık yaratmış durumda.

Çok ufak farklar olduğundan Sony a7R IIIa ve a7R IVa neden geldi kimse tam olarak anlamış değil

Makinelerin arkasındaki çıkış nedeninin yakında belli olması bekleniyor. Firmalar genelde bu tarz isimsel bir takıya sahip makineleri “astrofotoğrafçılık” gibi hazırlıyor.

Sony’nın ise burada böyle bir amacı bulunmuyor. Dediğimiz gibi bu modellerin arkasındaki hikayenin daha sonra açıklanacağı düşünülüyor.

Bu makinelerin gelmesinin arkasında yaşanan çip sorunuyla alakalı bir bağlantı olabilir. Ancak açıkçası bu da şimdilik çok fazla akla ve mantığa yatmıyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu