Sergiler (Arşiv)

Magnum 75. Yıl Sergisi

Magnum 75. Yıl sergisi 212 Photography İstanbul kapsamında 6 Ekim – 16 Ekim 2022 tarihleri arasında Akaretler Sıraevleri‘nde görülebilir.

Magnum Photos 75. yılını kutluyor. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından 1947’de, yeni bir dönemin başlangıcındaki kuruluşundan bu yana sürdürdüğü benzersiz dünya görüşünde, bireysel bakış açıları ile çeşitliliği benimsiyor.

Robert Capa, Henri Cartier-Bresson, George Rodger ve David “Chim” Seymour’un kurucusu olduğu Magnum Photos, 1947 yılında MoMA’nın Penthouse restoranında, dörtlünün fotoğrafçı ve bireysel olarak bağımsızlıklarını ilan ettikleri bir ajans fikri olarak hayata geçti.

Fotoğrafçıların, ajansın ve belgesel fotoğrafçılığının geçtiğimiz 75 yıldaki macerasını, gelişimini konu edinen/belgeleyen Magnum 75. Yıl sergisi kadrajına fotoğrafçıların kendisini de yerleştirerek, 20. ve 21. yüzyıldan iz bırakan karelerin arkasındaki hikâyelere dair ilginç tarihî detaylar ve anlar ekliyor.

Muhabirlikle sanatın sıradışı birlikteliklerinin temsilcisi pozisyonunu günümüzde de koruyan Magnum, fotoğrafta kişilerin ne gördüğünden çok, nasıl gördüğüne ve nasıl iletmeyi seçtiğine odaklanmasıyla kendi kulvarında, benzersiz bir konuma sahip.

Fotoğrafın, her zaman fotoğrafçının vizyonu ile birlikte aktarıldığı ve öznel bir ifade alanı olarak benimsendiği Magnum Photos’un 212 Photography İstanbul’un beşinci yıl programına özel seçkisinde 1947-2022 döneminden ilgili yıllara ait poster formatında basılmış fotoğraflar ve hikâyeler ziyaretçiler ile buluşacak.

Magnum 75. Yıl sergisi 6-16 Ekim 2022 arasında Akaretler Sıraevleri'nde görülebilir.
Cuzco yolunda, Pisac yakınlarında, Urubamba nehrinin Kutsal Vadisi’nde, Peru, 1954
© Werner Bischof/Magnum Fotoğrafları

SANATÇILAR

Chien-Chi Chang, Stuart Franklin, Larry Towell, Olivia Arthur, Steve McCurry, Eve Arnold, Rene Burri, Hiroji Kubota, Cristina Garcia Rodero, Marc Riboud, Werner Bischof, Dennis Stock, David Seymour, Paolo Pellegrin, Peter van Agtmael

TARİHLER

6-16 Ekim 2022

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.