Haberler (Arşiv)

Orhan Pamuk’un Balkon’undan

Orhan Pamuk’un Aralık 2012 ve Nisan 2013 tarihleri arasında İstanbul’daki evinin balkonundan çektiği fotoğraflardan oluşan “Orhan Pamuk – Balkon Fotoğraflar” sergisi Yapı Kredi Kültür Sanat’ta açıldı.

Açılış öncesi serginin küratörü Steidl’la birlikte bir söyleşi yapan Pamuk, yazmakta zorluk çektiği zamanlarda fotoğraf çektiğini söyledi ve “Ben güzellik düşledim, o da (Steidl) bu güzelliği süzerek daha da güzel yaptı” dedi. Gerhard Steidl ise yaptığı konuşmada sergideki fotoğraflarda yeniden boyutlandırma, renk değişikliği, çerçeve değişikliği gibi değişiklikler yapılmadığını, fotoğrafların çekildiği haliyle sergilendiğini belirtti.

Orhan Pamuk‘un “Bu manzarada benim ruhsal durumumu yansıtan ve tarifi zor derin duygularımı gözler önüne seren bir şeyler var” dediği çalışmada İstanbul’un sürekli değişen, incelikli manzarasını yansıtan 600’den fazla (8 bin 500 fotoğraf arasından seçilen) fotoğraf sergileniyor.

Fotoğraflar kentin, Boğaz’ın, Haliç’in, Marmara Denizi’nin, adaların, dağların, gemilerin, kuşların, sonsuz bir ışık ve ortam etkisiyle çerçevelendiği yoğun bir panoramik manzara oluşturuyor. Kentin ve suyun sürekli değişen hatları, doğunun cazibesiyle kaynaşan sanayi kentine özgü çizgiler, kırmızı, turuncu, parlak leylak rengi, mavi ve grinin her tonuyla aydınlanıyor.

orhan pamuk balkon salon1

Manzaraya tekrar bakma

Fotoğraf çekmek, beklenmedik bir şekilde, Pamuk’un edebiyat çalışmalarında karşılaştığı zorluklar karşısında duyduğu hüsranın şifası olmuş: “Manzaraya tekrar ve tekrar bakma – daha doğrusu, fotoğraflarını çekme – ihtiyacı hissettim çünkü yazmakta çok zorlanıyordum.” Nihayetinde, “balkonumun manzarası beni sükunete ve içe bakmaya, somut dertleri bırakıp daha entelektüel uğraşlara eğilmeye davet ediyordu. […] O andan itibaren, bir araya getirerek saklamak zorunda olduğum özelliklerle dolu bereketli, el değmemiş bir zemine dönüştü o manzara.”

orhan pamuk balkon salon11

Küratörlüğünü ünlü Alman yayıncı Gerhard Steidl’ın yaptığı sergi 27 Nisan 2019’a dek Yapı Kredi Kültür Sanat‘ta ziyaret edilebilecek.


Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.