fbpx
Ustalar

Pepi Merisio : Yalın Bir Dünyanın kapılarını Aralayan Sanatçı

İtalyan halkını, kırsal yaşamını ve katolik dünyasını yansıtan Pepi Merisio, gerçek yaşamı tasvir ettiği kadar kentsel ve mimari öğelere de odaklanarak disiplinlerarası bir dil oluşturdu.

“1929 Wall Street Çöküşünden kaynaklanan yoksulluğun dramatik görüntülerine maruz kaldım. Ülke sahte, plastik bir ilerlemeye doğru aptalca bir yarış yürütüyordu.”

Rönesans resimlerinden oldukça etkilenen sanatçı, çektiği fotoğrafları Ortaçağ’dan günümüze uzanan bir hikâyeye dönüştürdü.

“Benim kültürüm Orta Çağ’da yaşıyor. Mimari atmosfer Romanesk tarzda olsa da Rönesans beni her zaman büyüledi.”

II.Dünya Savaş’ı sonrası yaşanan umutsuzluk, ekonomik buhran ve dönemin siyasi olayları Pepi Merisio’yu kırsal yaşama döndürdü. Köylü halkın yaşam mücadelesi onu derinden etkiledi. Yazar Pierro Bargellini ve şair Manzoni’nin eserleriyle yakından ilgilenen sanatçı, etkilendiği dizelerin büyüsüyle kırsal yaşamın tüm geleneklerini araştırma altına aldı.

Pepi Meriso’nun fotoğrafları tıpkı Manzoni’nin dizeleri gibi kişiyi etkisi altına alır. Onun yarattığı dünya geleneksel yapının gizemini açığa çıkarırken, kentsel yaşamın girdabından uzak yalın bir dünyanın kapılarını aralar.

“İnsanları veya yerleri fotoğraflamak istediğimde, her şeyden önce nerede olduğum ve önümde kim olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışıyorum. Fotoğrafçılığın “olayı” ancak araştırmanın bu ilk aşamasından sonra olabilir. Fotoğraf çekmeden önce her zaman araştırma yapmalısınız.”

Yazı: Sevil Ateş

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak için lütfen reklam engelleme yazılımınızı iptal edin.