Ustalar

Pepi Merisio : Yalın Bir Dünyanın kapılarını Aralayan Sanatçı

İtalyan halkını, kırsal yaşamını ve katolik dünyasını yansıtan Pepi Merisio, gerçek yaşamı tasvir ettiği kadar kentsel ve mimari öğelere de odaklanarak disiplinlerarası bir dil oluşturdu.

Pepi Merisio La cartella di legno a Livigno Sondrio 1961 Image via pinterest 555x312 1 620x360 1
“1929 Wall Street Çöküşünden kaynaklanan yoksulluğun dramatik görüntülerine maruz kaldım. Ülke sahte, plastik bir ilerlemeye doğru aptalca bir yarış yürütüyordu.”

Rönesans resimlerinden oldukça etkilenen sanatçı, çektiği fotoğrafları Ortaçağ’dan günümüze uzanan bir hikâyeye dönüştürdü.

EO5hA iWoAEfU1f 768x530 2
“Benim kültürüm Orta Çağ’da yaşıyor. Mimari atmosfer Romanesk tarzda olsa da Rönesans beni her zaman büyüledi.”

II.Dünya Savaş’ı sonrası yaşanan umutsuzluk, ekonomik buhran ve dönemin siyasi olayları Pepi Merisio’yu kırsal yaşama döndürdü. Köylü halkın yaşam mücadelesi onu derinden etkiledi. Yazar Pierro Bargellini ve şair Manzoni’nin eserleriyle yakından ilgilenen sanatçı, etkilendiği dizelerin büyüsüyle kırsal yaşamın tüm geleneklerini araştırma altına aldı.

In Valle di Cogne

Pepi Meriso’nun fotoğrafları tıpkı Manzoni’nin dizeleri gibi kişiyi etkisi altına alır. Onun yarattığı dünya geleneksel yapının gizemini açığa çıkarırken, kentsel yaşamın girdabından uzak yalın bir dünyanın kapılarını aralar.

180 1
“İnsanları veya yerleri fotoğraflamak istediğimde, her şeyden önce nerede olduğum ve önümde kim olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışıyorum. Fotoğrafçılığın “olayı” ancak araştırmanın bu ilk aşamasından sonra olabilir. Fotoğraf çekmeden önce her zaman araştırma yapmalısınız.”

Yazı: Sevil Ateş

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.