Foto Galeri

Tom Hussey : Geçmişten Yansımalar

Teksaslı fotoğrafçı Tom Hussey’in  2010 yılında ‘Reflections Of The Part’ (Geçmişten Yansımalar) adını verdiği çalışması, ömrümüzden geçen her bir yılın önemini etkileyici olduğu kadar hüzünlü kareleriyle bize anlatmaktadır.

Tom Hussey’in o günlerde 80. yaşını kutlayan, II. Dünya Savaşı gazisi Gardner ile yaptığı sohbet esnasında Gardner’ın ‘Kendimi askerden yeni dönmüş gibi hissediyorum; ancak aynaya baktığımda yaşlı bir adam görüyorum,’ sözleri, Hussey için projenin çıkış noktası olmuştur. ‘Aslolan insanın kendisini hissettiği yaştır,’ fikrinden hareketle Hussey yaşlı insanları gençlikleri ile karşılaştırmak üzere yola çıkmıştır. Peki nasıl?

Hussey, ilk çalışmasını Gardner ile gerçekleştirmiş; Gardner’in asker olduğu yıllarda çekilmiş bir fotoğrafını o günkü halinin aynada yansıması gibi göstererek, aynı kişinin gençliğini ve yaşlılığını aynı karede birleştirmiş ve duygu yüklü bu projenin ilk adımını atmıştır.

aynaya bir bakiver 2 resized

Devamında başka yaşlı insanlarla da çalışarak bu etkileyici projeyi tamamlamıştır.

Tom Hussey’in ‘Geçmişten Yansımalar’ adlı çalışması o yıllarda özel bir ilaç firması için Alzheimer hastalığına karşı farkındalık artırmak üzere düzenlenen reklam kampanyasında da kullanılmış ve büyük ilgi görmüştür. Ayrıca bu çalışma ‘Adweek Magazine’de ‘Dünyadaki en yaratıcı 10 çalışma’ listesine girmiş; ‘Amerikan Reklamcılık Fedarasyonu’ndan Gold Addy Ödülü almıştır. Ve 2010 yılında ‘İletişim Sanatları Fotoğraf Yıllığı’nda yer almıştır.

aynaya bir bakiver 4 resized
aynaya bir bakiver 6 resized
aynaya bir bakiver 9 resized

Biliriz! Aynalar yalan söylemez hiçbir zaman. Ama baktığınız o aynada ya gençliğiniz saklıysa… Aynı bu fotoğraflardaki gibi…

aynaya bir bakiver 10 resized
aynaya bir bakiver 11 resized
aynaya bir bakiver 13 resized
aynaya bir bakiver 14 resized
aynaya bir bakiver 16 resized
aynaya bir bakiver 17 resized
aynaya bir bakiver 18 resized
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.