Hikayeler

Wes Anderson’la Dünya Turu

Hayal gücü popüler kültürde ikonik hale gelen Asteroid City’nin yönetmeni Wes Anderson, tesadüfen bir filme sahne olabilecek gerçek mekanların en çarpıcı fotoğraflarını bir araya getiriyor.

Bu kitaptaki fotoğraflar hiç tanışmadığım insanlar tarafından, neredeyse istisnasız hiç görmediğim yerlerin ve şeylerin çekilmişti; ama şunu söylemeliyim ki, niyetim de bu.

Wes Anderson
Wes Anderson'la Dünya Turu
Lycée de l’Image et du Son d’Angoulême (LISA), Fransa © ACCIDENTALLY WES ANDERSON

Pastel iç mekanlar, ışıltılı tonlar ve duygusuz mizah: Wes Anderson’ın dünyasına hoş geldiniz. Hiçbir filmini izlememiş olsanız bile, yönetmenin sinema tarzını ve alışılmadık görüntülerini büyük ihtimalle biliyorsunuzdur. Basında geniş çapta yorumlanan “Wesandersoncu” estetik, sinema salonlarının çok ötesinde bir etki yaratıyor. Her sahne, görüntünün üstün olduğu uzun bir stil gösterisinin slaytıdır. Anlatıcının seslendirmesi, retro arka planlar, sabit çekimler, mükemmel simetri, yanal ve dikey kamera hareketleri belirli bir sıraya göre değil.

Bir maksimalizm ustası olan Anderson, eserlerine gizli ayrıntılar yerleştirmekten keyif alıyor; böylece her film, onun sanatsal dehasını tam anlamıyla ortaya çıkarabilmek için birkaç kez izlenmeyi gerektiriyor. Yapımları arasında The Royal Tenenbaum, Darjeeling Limited, French Dispatch ve son filmi Asteroid City yer alıyor ve bu yaz sinemalarda gösterime girecek.

Büyük Budapeşte Oteli, savaşlar arası otel kapıcısı M. Gustave’nin abartılı maceralarıyla en büyük hit olmaya devam ediyor. Şeker pembesi cephesiyle prestijli tesis başlı başına bir kahramandır. Tesis gizli odalar, rokoko duvar kağıtları ve yaratıcı olduğu kadar absürd mimari unsurlarla doludur. Karakteristik olarak Anderson’un setleri bir hikaye anlatıyor ve filmin atmosferini yaratıyor.

daytona speedway @alliemarsh.jpeg
Daytona Uluslararası Yarış Pisti, Daytona Beach, Florida © ALLIE MARSH

Sinemadan gerçeğe

Anderson’ın başarısı filmografisinin ötesine uzanıyor. Tarzının sosyal ağlarda estetik bir model haline gelecek kadar çok taklitçisi var. Kısaca #wesandersontrend videolarında kullanıcılar kendilerini yönetmenin tarzında sahneliyor. Wes Anderson fenomenini retro-estetik, felsefi ve tarihsel açılardan inceleyen çok sayıda makale ve videodan bahsetmiyorum bile.

Günümüz popüler kültüründe ikonik bir konuma ulaşan bu görsel evren, sınırları aşıyor. Hatta bazıları onu gerçek dünyada yakalamaya çalıştı. Accidentally Wes Anderson Instagram hesabı böyle başladı. 2017 yılında Wally Koval ve eşi Amanda tarafından kurulan site, 1,8 milyon takipçiye ve sanki bir Wes Anderson filminden çıkmış gibi görünen manzaraların yer aldığı 2.129 gönderiye sahip. 

malleys chocolate
Malley’s Chocolates Cleveland, Ohio © ACCIDENTALLY WES ANDERSON

Kayak merkezleri, fabrikalar, oteller, trenler…: Dünyanın her yerindeki İnternet kullanıcıları, renkli ve alışılmadık yerleri keşfetmek (ve belgelemek) için yarışıyor. Başlangıçta bir Instagram hesabı olan Accidentally Wes Anderson gezginlerin ve fotoğrafçıların fotoğraflarını gönderebilecekleri bir topluluk platformu haline geldi. Paylaşılan fotoğraf ve videoların yüzde doksanı akıllı telefonlarla çekildi. Sitede büyük ekrana layık tüm yerleri listeleyen etkileşimli bir harita bile bulunuyor. Wesandersonia’da gerçek bir yolculuk. 

Proje, Wes Anderson’un önsözüyle aynı adı taşıyan bir kitabın ortaya çıkmasına neden oldu. Bir mizah notuyla şöyle yazıyor: “Bu kitaptaki fotoğraflar hiç tanışmadığım insanlar tarafından, neredeyse istisnasız hiç görmediğim yerlerin ve şeylerin çekilmişti – ama şunu söylemeliyim ki, niyetim de bu.” “Burada beni onlarca yıl meşgul edecek yaklaşık 200 mekan olmalı ama bu deneyimlerin hiçbirinin, özellikle de Hırvat kreplerinin gözümden kaçmasına izin vermemeyi planlıyorum”.

15.000’den fazla çekim arasından seçilen 200 çekimle Wally Koval, bizi simetrik kompozisyonlar, parlak renkler ve eksantrik ayrıntılardan oluşan bu minyatür, yaratıcı dünyaya sürüklüyor . Bir kartpostal gibi, her görsele bir hikaye eşlik ediyor. Malley’in çikolata fabrikasının gösterişli pembe silolarından Stephen Huneck’in Köpek Şapeli’nin vitray pencerelerine ve Angoulême’deki Lycée de l’Image et du Son’un palmiye ağaçlarına kadar sinema sanatı tanıdık yerlere bakışımızı değiştiriyor. 

gondola
The Nevis Range Mountain Gondola, Fort William, Scotland © ACCIDENTALLY WES ANDERSON

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.