Sergiler

Benjamin Von Wong – Ewastegen

Multimedya sanatçısı ve aktivist Benjamin Von Wong, çevre felaketiyle yüzleşmeye yönelik başka bir inanılmaz projeyle geri döndü. Bu yılın başlarında Von Wong, bitcoin’in iklim değişikliği üzerindeki olumsuz etkisini ustaca ortaya çıkardı ve sanatçı şimdi yaratıcı enerjisini elektronik atıklara çeviriyor.

Von Wong “Her saniyede 800 dizüstü bilgisayar değerinde elektronik atığın çöpe atıldığını biliyor muydunuz?” diye soruyor. Bunun temel nedeni, sıradan insanların mevcut elektronik cihazları onarmasının ve yükseltmesinin maliyetli ve zor olmasıdır, giderek ivme kazanan onarım hakkı hareketinin arkasında önemli bir itici güç olan bu, Apple’ın Kaliforniya’nın yeni onarım hakkı yasasını ülke çapında destekleyeceğine dair yakın zamanda yaptığı duyuru da dahil.

Sanatçı, yeni bir blog yazısında, Arcadia Earth’ün Toronto sergisiyle ortaklık kurarak Von Wong ve yetenekli bir ekibin, “sıkıcı ‘Onarım Hakkı’ konusunu biraz daha unutulmaz kılacak” bir sanat enstalasyonu yaratmak için çalıştığını açıkladı . Benjamin Von Wong bunu başardı çünkü 5000 poundluk e-atık kullanılarak oluşturulan devasa, etkileşimli enstalasyon dikkat çekici ve görmezden gelinmesi imkansız.

Benjamin Von Wong - Ewastegen
EWASTEGEN VONWONG 8

Von Wong ve hepsi Von Wong’un web sitesinde listelenen birçok önemli gönüllü, 1.500 pound kablo, 800 pound anakart, 800 pound klavye, Bir kişinin eski elektronik eşyalarını ücretsiz olarak geri dönüştürecek, dünya çapında konumlara sahip bir kuruluş olan Uni-Recycle‘dan 1.500 pound bilgisayar ve 800 pound ev aleti aldılar.

Ekip, ayıklandıktan sonra parçaları parçalara ayırdı ve sahada önceden monte edilebilecek, sökülebilecek, taşınabilecek ve yeniden kurulabilecek bir tasarım oluşturdu. CNCcutting.ca‘dan David Lister ve Von Wong’un arkadaşı ve imalatçısı Dian Carlo hayati bir rol oynadılar.

Geniş kurulumun yanı sıra Eclectic Lighting Design‘dan Tyler, COB LED ışıklarının kurulumunun planlanmasına yardımcı oldu ve Troy Strum lehimleme, kurulum ve programlamayı gerçekleştirdi. Von Wong ayrıca ileri dönüştürülmüş akrilik kullanarak özel park lambaları inşa etmek ve lehimlemek için babasıyla birlikte çalıştı.

EWASTEGEN VONWONG 9

Elbette her şeyin inşa edilebilmesi için önce tasarlanması gerekiyordu. Von Wong’un kız arkadaşı Dana Waldman , ilk eskizlerin oluşturulmasına yardımcı oldu ve kavramsal mühendis Jeremy Lizandier , tasarımın uygulanabilir ve güvenli olmasını sağlayarak nihai hale getirilmesine yardımcı oldu.

E-atık projesi, Von Wong’un daha geleneksel bir fotoğrafçıdan enstalasyon sanatçısına doğru devam eden geçişine işaret ediyor. Ancak fotografik kökleri sanatı açısından hayati önem taşıyor. Ekibin önemli bir odak noktası, insanların tırmanabileceği ve oturabileceği muhteşem kurulumun, hangi kameraya sahip olursa olsun ziyaretçiler tarafından fotoğraflanabilmesini sağlamaktı.

Von Wong, bu eserin bir fotoğraf fırsatından çok daha fazlası olduğunu söylüyor; zira enstalasyon, artırılmış gerçeklik ve ses yoluyla insanları elektronik cihazlarını nasıl kullanacakları ve elden çıkaracakları hakkında düşünmeye teşvik ediyor.

Von Wong ile yeni projesi hakkında sohbet ettik; sanatçının sanat yaratma ve başkalarını güçlendirme yönünde gelişen bakış açısı hakkında daha fazla bilgi aldık.

“Son birkaç yıldır, kendim destansı fotoğraflar çekmeye çalışmaktan ziyade, akıllı telefonu veya kamerası olan herkesin destansı bir fotoğraf çekmesine olanak tanıyan setler oluşturmaya geçtim. Algoritmayla kendim savaşmak yerine, dünyadaki etkileyici uzmanların mesajı benim için yaymasına izin vereceğim. Kurulum inşa etme deneyimim olmadığı için süreç zorluydu, ancak yavaş ve emin adımlarla giderek daha büyük projeler yapabildim,”

Bir fotoğrafçılık ve teknoloji uzmanı olarak Von Wong, daha yeni ve daha iyi ekipmanların cazibesine yabancı değil. Ancak, yeni elektronik cihazların ne kadar çok tek kullanımlık hale geldiği konusunda giderek daha fazla hayal kırıklığına uğradı.

Sanatçı, “Hem onarımlar hem de yükseltmeler ya imkansız hale geldi ya da aşırı derecede pahalı hale geldi, bu da bizi sonsuz bir tüketim döngüsüne zorladı” diye açıklıyor. “Onarım hakkı son zamanlarda Kaliforniya’daki büyük kazanımlarla önemli bir ivme kazanıyor ve bu kurulumla ilgili umudum bu ivmeyi sürdürmek.”

EWASTEGEN VONWONG 6
EWASTEGEN VONWONG 7

Hareket son yıllarda büyük ilgi görse de görsel sanatı karışıma dahil etmedi. Von Wong, yeni enstalasyonunun, onarım hareketine destansı ve dikkate değer bir sanat sergisi kazandıracağını ve ziyaretçilerin kendilerinin de savunucu olmaya teşvik edilmesine yardımcı olacağını umuyor.

Von Wong, “İnsanların dahil olabilmesinin iki ana yolu var” diyor. “Ülkelerinde veya mahallelerinde onarım girişimleri hakkı hakkında bilgi edinebilirler ve e-atıklarını sorumlu bir şekilde elden çıkarabilir/geri dönüştürebilir ve çöp sahasına gitmemesini sağlayabilirler.” Dünyanın çöplüklerdeki zehirli atıklarının %70’i e-atıktır. Von Wong’a göre, yeni tesiste kullanılan binlerce kilo e-atık “Uni-Recycle’daki harika insanlara” geri dönecek. “Onlar altın kalpli muhteşem bir sosyal girişim!”

Von Wong’un başarısının ve dünyanın karşı karşıya olduğu en büyük sorunlardan bazılarına ışık tutan inanılmaz yeni projeler yaratmaya devam etme yeteneğinin önemli bir kısmı, destekleyici ve yaratıcı bir ekiptir. Sanatçı, Dian Carlo ve David Lister’ı bu son projenin mümkün olmasının en büyük nedenleri olarak gösteriyor. Sanatçı, kendilerinin ve ekibin geri kalanının pratik sorunlara yaratıcı çözümler bulmaktan heyecan duyduğunu ve denemekten asla çekinmediğini söylüyor.

Kamera ARKASI

EWASTEGEN BTS VONWONG 36
EWASTEGEN BTS VONWONG 39
EWASTEGEN BTS VONWONG 37
EWASTEGEN BTS VONWONG 33
EWASTEGEN BTS VONWONG 30
EWASTEGEN BTS VONWONG 28
EWASTEGEN BTS VONWONG 9
EWASTEGEN BTS VONWONG 16
EWASTEGEN BTS VONWONG 18
EWASTEGEN BTS VONWONG 19
EWASTEGEN BTS VONWONG 24
EWASTEGEN BTS VONWONG 1
EWASTEGEN BTS VONWONG 2
EWASTEGEN BTS VONWONG 5
EWASTEGEN BTS VONWONG 26

Benjamin Von Wong ve Yeni Sürükleyici E-Atık Kurulumu hakkında daha fazla bilgi

Arcadia Earth’ün yeni sergisi “Dünya Gezegeninde Sürükleyici Bir Yolculuk”un 1 Aralık’ta açılması planlanıyor ve biletler şu anda satın alınabiliyor. Von Wong’un muhteşem yeni sanat enstalasyonu bir yıl boyunca tesiste kalacak.

Benjamin Von Wong’un çalışmalarının daha fazlasını web sitesinde bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.