Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

Comedy Wildlife Photography Awards 2023

Comedy Wildlife Photography Awards 2023
© Jason Moore | Komedi Yaban Hayatı 2023

Yılın en iyi ve en komik vahşi yaşam çekimlerini kutlayan yıllık Komedi Yaban Hayatı Fotoğrafçılığı Ödülleri’nin (Comedy Wildlife Photography Awards) kazananları açıklandı.

Yarışma organizatörleri geçen ay finalistleri açıkladı ve Jason Moore’un havalı gitar çalar gibi görünen bir kanguruyu mükemmel bir şekilde yakalaması bu yılın büyük ödülünü kazandı. Moore, çabaları karşılığında Kenya’nın Masai Mara kentinde hayatta bir kez yaşanabilecek bir safari macerasını ve Tanzanya’daki Wonder Workshop’tan eşsiz bir el yapımı ödülü evine götürüyor.

Moore, kazanan fotoğrafı Avustralya’nın Perth kentinin dış banliyölerinde, tarlada güzel bir gün geçiren birçok yetişkin kanguru ve Joey’nin daha geleneksel yaban hayatı portrelerini çekerken çekti.

“Kameramla yakındaki bir göldeki su kuşlarını fotoğraflamak için dışarı çıkmıştım. ‘Altın saat‘ ışığından yararlanmak için gün doğumunda kalkmıştım ama suda hayal kırıklığı yaratan bir sabah olduğu ortaya çıktı. Biraz üzgün bir halde gölden ayrıldıktan sonra, bildiğim açık bir çalılık alanın yanından geçmeye karar verdim, çünkü genellikle yola yakın bir tarlada kendilerini besleyen ve güneşlenen bir kanguru ‘çetesi’ vardır (yolumun üzerindedir). ve işten geldiğim için her gün önünden geçiyorum).”

Jason Moore Winner Photo Landscape
Jason Moore el yapımı ödülüyle | Komedi Yaban Hayatı Fotoğrafçılığı Ödülleri 2023

Oraya vardığında sabah ışığı hâlâ “uygundu”, bu yüzden Moore durdu, ekipmanını aldı ve kanguruları göz hizasından fotoğraflamak için mükemmel bir yer buldu. Moore şöyle diyor: “Anneler ve dostlar da dahil olmak üzere çeşitli içeriklere sahip kanguruların yaklaşık 40 veya 50 karesini çektim ve ayrıca sarı alanda zıplayan bazı aksiyon çekimleri yaptım”. Ayrıca sahada ısıran kenelerle uğraşmak zorunda kaldığını söylüyor ve ekliyor: “Mükemmel görüntüyü elde etmek için ne kadar çaba harcıyoruz.”

“Çekim harika bir seans oldu ve çektiğim birçok fotoğraftan oldukça memnunum. Dürüst olmak gerekirse, pek çok kişi kanguruların normalde oldukça uysal ve hatta çoğu zaman biraz sıkıcı olduklarını bilmiyor. Ancak bu ‘hava gitarına çarpan roo’ pozunu gördüğümde, hemen yüzümde bir gülümseme oluştu ve gerçekten özel bir şey yakaladığımı anladım.”

Moore’un yarışmanın “Yer Yaratıkları” kategorisinin de zirvesine çıkan genel kazanan imajının yanı sıra, altı kategoride de kazananlar belirlendi. Yarışmada, jüri tarafından seçilen kazananların yanı sıra, bu yıl Gençlik kategorisinin kazananı Jacek Stankiewicz’in kazandığı Affinity Photo Halkın Seçimi Ödülü de yer alıyor. Bu, ilk kez halkın tercihinin bir gençlik katılımı olduğu anlamına geliyor.

Kategori Kazananları

Havadaki Yaratıklar

3. CREATURES OF THE AIR WINNER Vittorio Ricci Unexpected Plunge
© Vittorio Ricci | Komedi Yaban Hayatı 2023

Su altı

2. UNDERWATER CATEGORY WINNER Otter Kwek An otter ballerina
© Otter Kwek | Komedi Yaban Hayatı 2023

Portföy Ödülü

PORTFOLIO CATEGORY WINNER Timea Ambrus I finally learned to fly or not 1
© Timea Ambrus | Komedi Yaban Hayatı 2023
PORTFOLIO CATEGORY WINNER Timea Ambrus I finally learned to fly or not 2
© Timea Ambrus | Komedi Yaban Hayatı 2023
PORTFOLIO CATEGORY WINNER Timea Ambrus I finally learned to fly or not 3
© Timea Ambrus | Komedi Yaban Hayatı 2023
PORTFOLIO CATEGORY WINNER Timea Ambrus I finally learned to fly or not 4
© Timea Ambrus | Komedi Yaban Hayatı 2023

Genç Ödülü ve Affinity Fotoğrafı Halkın Seçimi

4. JUNIOR CATEGORY WINNER PEOPLES CHOICE WINNER Jacek Stankiewicz Dispute
© Jacek Stankiewicz | Komedi Yaban Hayatı 2023

Jüri ayrıca, kendi kategorilerinde ödül alamasalar da her biri fantastik ve esprili yaban hayatı fotoğrafları olan, çok beğenilen 10 fotoğrafı seçti.

Yüksek Övgü

Highly Commended Wendy Kaveney That wasnt here yesterday
© Wendy Kaveney | Komedi Yaban Hayatı 2023
Highly Commended Tzahi Finkelstein The Happy Turtle
© Tzahi Finkelstein | Komedi Yaban Hayatı 2023
Highly Commended Delphine Casimir Dandy of the Tropical Rain Forest
© Delphine Casimir | Komedi Yaban Hayatı 2023
Highly Commended Zoe Ashdown One for the family Album
© Zoe Ashdown | Komedi Yaban Hayatı 2023
Highly Commended Pratick Mondal Look at Right Bro
© Pratick Mondal | Komedi Yaban Hayatı 2023
Highly Commended Dakota Vaccaro Fox with a Cigar
© Dakota Vaccaro | Komedi Yaban Hayatı 2023
Highly Commended Brian Matthews Dont look down
© Brian Matthews | Komedi Yaban Hayatı 2023
Highly Commended John Blumenkamp Monday Blahs
© John Blumenkamp | Komedi Yaban Hayatı 2023
Highly Commended Jacques Poulard Snowball
© Jacques Poulard | Komedi Yaban Hayatı 2023
Highly Commended Lara Mathews Boing
© Lara Matthews | Komedi Yaban Hayatı 2023

“Bu yarışmada yaşadığımız en büyük keyiflerden biri, fotoğrafın inanılmaz standardının her geçen yıl giderek artan mizahla birleştiğini görmek. Bu yılın Halkın Seçimi Ödülü sahibi pastanın üzerindeki kiraz gibidir. Bu büyük ödülü genç bir katılımcının kazanması bizim için son derece ödüllendirici. Daha çok gençlerin katılmasını istiyoruz, koruma mesajımızı ve fotoğraf sevgimizi genç nesillere ulaştırmak istiyoruz ve bu sonuç, genç fotoğrafçıların da herkes kadar kazanma şansına sahip olduğunu kanıtlıyor. Mizah ve fotoğrafçılığın benzersiz birleşimi, çok daha geniş bir kazanan yelpazesine olanak tanıyor ve bu yıl PCA unvanını Jacek’e vermekten büyük heyecan duyuyoruz” diyor yarışmanın kurucu ortağı Tom Sullam.

Bu yıl 85 farklı ülkeden 1.842 fotoğrafçıdan 5.300 katılım gerçekleşti. Gelecek yılın yarışması kesinlikle harika olacak. Fotoğrafçılar, yarışmanın web sitesinden gelecek baskılara katılma hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve daha önce kazanan fotoğraflara göz atabilirler.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.