Ustalar

Erno Vadas : Macaristan’ın Issızlığında Bir fotoğrafçı

Işık ve gölgenin cesur kullanımıyla oluşturduğu fotoğraflarda Macar kültürünü yansıtan Erno Vadas, kendine özgü bir dil yaratarak geleneksel yapıdan modernizme giden yolun kapılarını araladı.

erno vadas hungary master documentary photographer 04 768x1021 1
Erno Vadas : Macaristan’ın Issızlığında Bir fotoğrafçı 18

1936 yılında yaşanan zor atmosfer eşliğinde fotoğrafçılık yapan Erno Vadas, Macaristan’ın sağcı hükumeti tarafından yasaklandı. Kendine ayrı bir dünya yaratmak isteyen Vadas, başka diyarlara göç etmeye kalkışsa da yakalandığı bir sınırda toplama kampına gönderildi. Şans eseri toplama kampından sağ kurtulan fotoğrafçı, 1945 yılında ülkesi Macaristan’a geri döndü ve aradığı ruhu köklerinde buldu.

erno vadas hungary master documentary photographer 01 768x563 1
Erno Vadas : Macaristan’ın Issızlığında Bir fotoğrafçı 19

Erno Vadas’ın fotoğraflarında manzaralar, çiftçiler, çobanlar, hasatlar ve endüstriyel temalar hakimdir. Dikkatlice oluşturulmuş kompozisyonlar, keskin ışık ve gölgenin etkisiyle daha etkileyici bir hal alır. Onun fotoğrafları ıssız bozkırlar içerisinde kültürünü yaşatmaya çalışan Macaristan’ın sesidir.

Yazı: Sevil Ateş

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.