Haberler

Fotoğrafçı David Alan Harvey, yine cinsel taciz ve uygunsuz davranışla suçlanıyor

Ajans, Magnum fotoğrafçısı David Alan Harvey‘in tarihi fotoğraf ajansından bir yıllığına uzaklaştırıldığını ve “diğer gerekliliklerin yanı sıra duyarlılık ve taciz karşıtı eğitim” alması gerektiğini duyurdu.

National Geographic dergisinin çeşitli kapaklarının sahibi ve The Bridges of Madison filminde Clint Eastwood’un canlandırdığı ana karaktere ilham vermesiyle ünlenen kıdemli Amerikalı fotoğrafçı David Alan Harvey (San Francisco, 1944) Magnum Fotoğrafları ajansı üyeleri Ekim sonunda oybirliğiyle karar verdiği bir yıllık uzaklaştırmanın ardından tekrar haber oldu. Gazeteci Kristen Chick’in Columbia Journalism Review’de yayınlanan “Magnum’un hesaplaşma anı” başlıklı bir makalesine göre, günler önce David Alan Harvey on bir kadın tarafından cinsel tacizle suçlanmıştı .

Fotoğrafçı David Alan Harvey, yine cinsel taciz ve uygunsuz davranışla suçlanıyor

David Alan Harvey’in itibarı yıllar önce, daha kesin olarak 2009’da sorgulanmıştı, ancak Magnum yöneticileri bu konuda harekete geçmeden önce on yıldan fazla bir süre geçmesine izin verdi. Bu, bu yılın Ağustos ayında, Fstoppers portalında bir makalenin yayınlanmasının ardından gerçekleşti.Bu, Magnum’un 1989’da Bangkok’ta Harvey tarafından çekilen bir diziden birkaç resim de dahil olmak üzere kendi web sitesinde cinsel istismara uğrayan küçüklerin fotoğraflarını pazarladığını bildirdi.

Bu vesileyle, foto muhabiri Amanda Mustard, Twitter’da bu fotoğrafçı hakkında bir başlık paylaştı. Harvey’e karşı cinsel taciz iddialarının Amerika’da açık bir sır olduğu. Bu şikayetlerden üç gün sonra Magnum, Harley’i geçici olarak askıya alacağını açıkladı ve 28 Ekim’de bir kadının “özel suçlaması” nedeniyle yapılan iç soruşturmanın ardından, davranış kurallarının ihlali nedeniyle askıya alma süresini bir yıl uzattı. 1947’de Paris’te Henri Cartier-Bresson, Robert Capa ve Maria Eisner tarafından kurulan ajans…

David Alan Harvey’in efsanevi imajı 2020’nin son haftalarında daha da karardı. Şimdi, on bir kadın onu video görüşmesi yoluyla mastürbasyonlarına tanık olmaya zorlamaktan New York çatı katını gözetim kisvesi altında ziyaret etmeyi teklif etmeye kadar farklı şekillerde tacizle suçluyor . Fotoğraf çalışmaları yapıyor ve sonra seks yapmaları için baskı yapıyor. Adları ve soyadlarıyla tanımlanan kadınlar, Chick’in notunda doğrudan tanıklık yaptı ve Magnum’u yıllardır patronluk yapmakla suçladı. Harvey kurucusu ve küratörü yanık dergisi , genç ve gelişmekte olan fotoğrafçıların çalışmaları tanıtılıyor.

Üç yıl önce, Magnum yeni bir davranış kuralları belirledi, daha fazla fotoğrafçı işe aldı ve biri CEO, diğeri başkan olmak üzere iki kadını ajansın başına getirdi. Magnum’un şu anki başkanı Olivia Arthur, bu ayın 21’inde makalenin yayınlanmasının ardından, “Konuşmanın zor olduğunu ve toplumun kadınlara her zaman inanmadığını biliyoruz,” dedi. Bu insanların bize gelebilecek durumda olmadıklarına üzülürken, bunu kayda geçirme cesaretlerini de kabul ediyoruz ”.

Harvey, Twitter hesabında, hukuk temsilcisi Patrick Mincey’den kendisine yöneltilen Columbia Journalism Review’de yayınlanan suçlamaları “kesin bir şekilde” reddeden açıklamayı paylaştı . Harvey’i savunan çalışma, makalenin yayınlanmasından bir gün sonra yayınlanan açıklamada, Magnum’un ajans yöneticilerinin açıklamaları nedeniyle müvekkiliyle yaptığı sessizlik anlaşmasını bozduğunu iddia ediyor. Öte yandan, cinsel istismara uğrayan küçüklerin fotoğraflarının yayınlanmasını, fotoğrafçının suistimaline değil, Magnum Photos yazılımındaki bir hataya bağlıyor. Harvey tweetinde “Bu konuyla ilgili gelecekteki tüm iletişimler hukuk danışmanım aracılığıyla yapılacak ve medya soruşturmaları onun aracılığıyla yapılmalıdır” dedi.


Kaynak: https://www.lanacion.com.ar/cultura/el-fotografo-david-alan-harvey-nuevamente-acusado-de-acoso-sexual-y-conducta-inapropiada-nid28122020/

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.