Kütüphane

Ürün Fotoğrafçılığı için 6 Profesyonel İpucu

Bu yazıda ürün fotoğraçılığı konusunda 6 ufak ama önemli profesyonel ipucu vereceğiz. Bu ipuçları ile belki siz de ürün fotoğrafçılığına başlarsınız?

Geçtiğimiz hafta sonu, HDK Snowmakers’da arkadaşlarım için bazı ürün fotoğrafları çekmenin zevkini yaşadım.

Bunlar, ülkenin en büyük kayak merkezlerinden bazılarının kar yapma makinesi üreticisidir ve tonlarca su içmeden kayakçıları yamaçlarda tutan hiper verimli makinelerde uzmanlaşmıştır.

Zamanımın çoğunu San Francisco’daki HeadShots Inc‘de iş vesikalıkları çekerken geçirirken, bu bir arkadaşıma yardım etmek ve ürün fotoğrafçılığı becerilerimi geliştirmek için bir fırsattı.

Ürün Fotoğrafçılığı için 6 Profesyonel İpucu

Özellikle COVID-19 çağında, yüz yüze hizmetlerin çoğunun askıya alındığı dönemde, girişimci ve Home Studio List‘te fotoğrafçı olan yakın arkadaşım Hannah Pobar ile çılgın pahalı donanımlar olmadan profesyonel görünümlü ürün fotoğrafları için bazı ipuçlarını paylaşmak için bir ekip kurmayı düşündüm.

İşte harika ürün çekimleri için ipuçlarımız:

Ürün Fotoğrafçılığı için 6 Profesyonel İpucu
Basit kurulumlar, fotoğrafçılığınıza odaklanmanıza ve hızlı bir şekilde başlamanıza olanak tanır.

İpucu 1: Kurulumunuzu Basitleştirin

Ürün fotoğrafçılığına başlamak için çok pahalı ekipmanlara ihtiyacınız yok.

Birçoğumuz müşterilerimiz için “Apple-esque” ürün fotoğrafları elde etmeyi isterken, gerçek şu ki, düşünce, uygulama ve bazı temel gereçlerle çıkan sonuçlarla ilk %5’e girebilirsiniz.

Ürüne bağlı olarak büyük olasılıkla şunlara ihtiyacınız olacak:

Dolgu Aydınlatması: 1 Speedlight + 1 Soft Box (Yaklaşık 300 $)
Arka plan: Arka plan için 1 Speedlight + 1 Kağıt Zemin + 1 Arka plan standı (Yaklaşık 200 $)
Ekipman: Hız ışıklarını tetiklemek için Radyo Alıcı-Verici + Prime Lens + Kamera (Yaklaşık 2.500 $)

Toplam Maliyet: ~ 3.000 $

Yukarıdaki ekipmanların tümü için bütçeniz müsait ise, 5 ila 10 giriş seviyesi çekim için satın alabilirsiniz. Gerçekten iyiyseniz, bu yatırımı tek bir çekimde geri kazanabilirsiniz.

Ürün fotoğrafçılığı çekimlerinizde kullandığınız teçhizatı en aza indirerek kompozisyon, müşteri iletişimi ve aydınlatma gibi daha önemli öğelere odaklanmayı öğreneceksiniz.

Ürün fotoğrafçılığını uygulamak da kolaydır, çünkü muhtemelen evinizin etrafında bir sürü güzel ürün bulunmaktadır. Ağa bağlıysanız, bir grup yerel küçük işletmeye e-posta gönderin ve ilk çekimleriniz için özel bir fiyat teklif edin.

Bu nedenle, yeni başlıyorsanız, donanımınız ve kurulumunuz hakkında çok fazla endişelenmeyin. Minimum donanım setinden en iyi şekilde yararlanmaya odaklanın ve ardından bazı müşteriler için rezervasyon yapmaya başladığınızda yükseltme yapın.

3 800x450 1
Bir defterde veya bir Google Sheet’de (müşteriyle paylaşması daha kolay) saklanan tam bir çekim listesi, verimli çekimler için bir cankurtarandır.

İpucu 2: Önceden Tam Bir Çekim Listesi Planlayın

Çekim planlaması ve ürün fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda bazı reklamcılar arasında “kanat açma” eğilimi vardır ve bu feci olabilir.

İhtiyacınız olan ancak sahip olmadığınız ekipmanlarla kör olmak istemezsiniz, tamamen zamanınız tükenir veya bir çekimi unutursunuz.

Spesifikasyonları (kırpma, aydınlatma, izleyici üzerinde istenen etki, vb.) İçeren bir excel sayfasıyla küçük bir planlama, size sahada çok fazla zaman kazandırabilir.

İstediğiniz son şey, siz faturalanabilir stüdyo saatini yakarken, müşterinizin çekim sırasında patronunu çağırmasıdır. Bu bir baş belasıdır ve müşteri daha sonra onları neden daha iyi hazırlamadığınızı merak edebilir.

4 800x450 1
Özellikle endüstriyel / işlevsel ürünler için, benzersiz satış noktalarını yansıtan özelliklerin yakın çekimleri, uzaktan çekimler kadar değerli olabilir.

İpucu 3 : Benzersiz Satış Noktaları Yakalayın

HDK ile yaptığım çekim sırasında, yaptığımız en havalı setlerden biri, sektördeki bu ürün serisine özgü küçük, karmaşık bir nozul parçasıydı. Mekanik parça, hem para tasarrufu sağlayan hem de gezegen için daha iyi olan karın hiper verimli şekilde oluşturulmasına izin veriyor.

Büyük kazan-kazan.

Ancak müşteriye göre, bazı müşteriler parçanın benzersiz olduğunu bile bilmiyordu ve bazıları ürünü HDK kullanmanın belirli faydalarını tam olarak anlamadan yıllarca kullanacaktı.

5 800x450 1
Müşterinizin ürünlerinin ayrı ayrı bileşenlerinin, satışlarını artıracak (sizi daha değerli bir fotoğrafçı haline getirecek) büyük olasılıkla benzersiz satış noktaları vardır.

Bu bağlamlarda, önce “fotoğrafçı şapkasını” çıkarmanız, ardından “pazarlama başlığınızı” takmanız ve ürünün bu özelliğini en iyi nasıl sergileyebileceğinizi / satabileceğinizi düşünmeniz gerekir.

Aynısı giyim, teknoloji veya diğer alanlar için de geçerlidir. Ancak endüstriyel / ticari ürünler için benzersiz satış noktaları yakalamak özellikle önemlidir. Müşterinizin müşterileri, ürün fotoğrafçılığınızın gösterdiği benzersiz ürün özelliklerine göre büyük kararlar verebilir.

Şans eseri stüdyomda bir HDK satıcısı vardı, bu yüzden ürünü müşteriye şahsen nasıl göstereceğini bana gösterdi.

Nozüldeki küçük deliklerin daha verimli kar oluşumuna yol açacağını fotoğraflarda anlatmak çok önemliydi. Bu yüzden püskürtme uçlarının çok yakın makro çekimlerini yaptık.

Fiziksel bir ürünün genel görünümünü gösteren “ürün çekimi” ile son kullanıcı için önemli olduğunu bildiğiniz özelliğe özgü yakın çekimler arasında büyük bir fark vardır.

Fotoğrafçılığınızın tüm işi yapması gerekmez, çünkü bu fotoğraflara genellikle bu noktayı alıcıya götürmek için pazarlama kopyası eşlik eder.

Ancak çok fazla ürün fotoğrafı uzaktan çekilir ve bu nedenle potansiyel müşterilerin faydalarını anlamasına ve hatırlamasına olanak tanımak için bireysel özellikleri yakın çekimle göstermek gerekir.

Bu yakın çekimler sonucunda, müşterim bu fotoğrafları müşterilere göstermekten heyecan duyuyor, çünkü verimliliği çok önemsediklerini VE bu özelliğin ürünlerine özgü olduğunu biliyor.

İpucu 4: Bağlam Kraldır (Arka Plan / Vibe)

Stil & Vibe

Dan’in bahsettiği gibi, ürün fotoğrafçılığı satın alma kararlarında ayrılmaz bir rol oynar ve bir ürünü çekerken şirketin ahlakını / markasını iletmeniz çok önemlidir. Her ürün fotoğrafının güven oluşturması, şirket ve marka değerleriyle iletişim kurması çok önemlidir.

Nielson Norman Group tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ortalama web sayfası ziyareti bir dakikadan az sürüyor. Bu değerli dakikada, kullanıcıların sayfa metninin tamamını okuyup sindirmesi pek olası değildir, bu da marka değerlerinin ve ürün özelliklerinin ve faydalarının görsel olarak aktarılmasına yardımcı olmanın çok önemli olduğu anlamına gelir.

Ürün fotoğrafçılığı, stil ve çekim yapma biçiminiz aracılığıyla bir marka hikayesini gerçekten yükseltmenin ve anlatmanın bir yoludur.

Ürün fotoğraflarını şekillendirirken özellikle dikkat edin. Her ayrıntı önemlidir, bu nedenle ışık, kompozisyon, odak noktaları ve tonlara dikkat edin.

Beyaz Üzerinde Çekim

Bir ürünü çekerken en önemli hususlardan biri, nasıl kullanıldığı ve ürünü görsel olarak nasıl göstermek istediğinizdir. En büyük kararlardan biri, genellikle onu bir modelde veya yerinde veya daha basit bir şekilde beyaz veya kesintisiz renkli bir arka planda göstermek isteyip istemediğinizdir.

Yerinde çekim, kullanımda olan bir ürünü göstermenin, belirli özelliklerin iletişimine yardımcı olmanın veya onu bir gövdeye göre boyut olarak göstermenin harika bir yoludur. Bu tarz ürün fotoğrafçılığı, markayı gerçekten vurgulayabilir ve duyguyu iletebilir. Bu nedenle giyim ve konfeksiyon için harika bir seçenektir.

Beyaz üzerine veya renkli, kesintisiz bir fonla çekim yapmak, ürünü süper net bir odaklamayla görsel olarak vurgulamaya yardımcı olabilir. Yerinde çekim yapmaktan genellikle daha az dikkat dağıtıcı ve potansiyel olarak daha az polarize edici.

Bir Arka Plan Seçmek

Ürün fotoğrafınızın fiziksel ürünleri nasıl ifade etmesini istediğinizi dikkatlice düşünün. Bir tişört düz bir şekilde çekilebilir veya bir model üzerinde giyilmiş olarak gösterilebilir. Ölçeği göstermek için farklı açıları düşünün veya ürünü başka bir öğeyle birlikte çekin.

7 800x450 1
Ürünün her iki tarafındaki negatif alan, metin / markalama için yer bırakır. Kağıt yerine çarşaf kullanmak daha doğal bir görünüm oluşturur.

Negatif Alanla Oynamak

Ürün fotoğraflarında, daha az gerçekten daha fazladır. Negatif alanla yaratıcı olacağınız yer kesinlikle burası. Negatif alan, tasarımcıların çarpıcı kahraman görüntüler oluşturmak için metni bırakmasına veya arka planı çekmesine de olanak tanır.

Sahne Birleştirme

Dikmeler kullanılabilir, ancak bunu sadece idareli bir şekilde yapmanızı tavsiye ederim. Kullanılan aksesuarların odak noktası olmamasına veya görsel dağınıklık yaratmamasına özellikle dikkat edin; ürün burada gerçekten parlamalıdır.

Filtreler Kullanmayın

Ürün fotoğrafçılığının markaya uygun olması önemli olsa da, müşteriler bunları ürünlerin renk ve dokularının doğru tasvirleri olarak gördükleri için bu fotoğraflardaki filtrelerden uzak durmayı seviyorum. Marka, editoryal görüntülerde filtrelenmiş bir görünüm kullanıyorsa, yine de ürün fotoğraflarını daha gerçekçi bir görünüm ve hisle çekmenizi tavsiye ederim.

8 800x450 1
Bir dizüstü bilgisayara bağlı olarak çekim yapmak, müşterilerle olan iletişiminizi ve fotoğraflarınızın değiştirmek istediğiniz yönlerini tespit etme becerinizi geliştirir.

İpucu 5 : Tethering’i deneyin

Ürün fotoğrafçılığı çekerken, tethering oyununuzu gerçekten hızlandırmanın kolay bir yoludur.

Resimleri daha büyük bir ekranda görmek, ayrıntıları yakalamanıza ve odaklandığınızdan emin olmanıza yardımcı olur.

Ürün çekimlerine bağlanmaya başladıktan sonra portreler çekerken de kullanmaya başladım. İnsanlar kendilerini görmeyi severler ve görüntüleri canlı görmek isteyen başka karar vericiler olduğunda bu gerçekten yardımcı olur. Bu, iletişimi, geri bildirimi ve genel müşteri mutluluğunu geliştirir.

Pandemi göz önüne alındığında artık birçok ateşin uzaktan gerçekleştiği düşünüldüğünde, tethering uzaktaki ekiplerle çalışmanın da harika bir yoludur. Pek çok program, sette bulunamayan kişilerle canlı görüntü çekmenize ve paylaşmanıza olanak tanır.

9 800x450 1
Bu fotoğrafın hangi versiyonunun sıkıştırıldığını söyleyebilir misiniz? Biz (veya müşterileriniz) de yapamayız. Ancak bunlardan biri ⅕ diğerinin dosya boyutudur ve bu da daha hızlı web sitesi yükleme hızına yol açar.

İpucu 6 : Optimize Edin, Optimize Edin, Optimize Edin

Son adım, ama kesinlikle en az değil!

Yüksek kaliteli ürün fotoğrafçılığı çekmek, dosya boyutunu gerçekten artırabilir.

Resimlerinizin yüksek kaliteli olması önemli olsa da, devasa dosyalar konusunda da dikkatli olmak istersiniz. Sayfa yükleme hızını artırabilirler ve e-ticarette her saniye gerçekten önemlidir ve dönüşüm üzerinde büyük bir etkisi vardır.

En iyi kaliteyi, ancak daha küçük ve yönetilebilir bir dosya boyutunda korumak için ürün fotoğraflarınızı optimize etmek için zaman ayırın. Sıkıştırma için kullandığım araçlardan biri tinyjpg.com. İnternette pek çok benzer ücretsiz ve kullanımı kolay çevrimiçi araç vardır.

Shopify veya Squarespace gibi çoğu e-ticaret platformunun, resim boyutları ve dosya boyutlarıyla ilgili belirli yönergeleri olacaktır. En iyi sonuçlar için platformunuzun önerisine bağlı kalın.

Küçük görünse de, resimlerinizi ürün adı, SKU, varyant adları veya diğer anlamlı anahtar kelimelerle adlandırdığınızdan emin olun. Bu ekstra adım, dahili ekiplerin belirli resimleri aramasını kolaylaştırır ve arama motorlarının resmin gerçekte ne olduğunu anlamasına yardımcı olur. Bu da SEO’nuzu geliştirmenize yardımcı olur ve organik trafikteki sıralamanızı yükseltir!


Yazar Hakkında: Dan St Louis, yalnızca bireyler ve şirketler için profesyonel vesikalık çekimlere odaklanan San Francisco merkezli bir fotoğraf stüdyosu olan HeadShots Inc‘in sahibi ve baş fotoğrafçısıdır. İşle ilgili vesikalık çekmediği zamanlarda, muhtemelen sörf yapıyor veya en son video oyununu oynuyor. Onunla LinkedIn üzerinden buradan bağlantı kurabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.