Satın Alma Rehberi

Nikon Z6 II vs Canon EOS R6 – Sizin için en iyisi hangisi?

Evet karşımızda kararsızlıkları sonlandırabileceğini düşündüğümüz bir yazı var. Nikon Z6 II vs Canon EOS R6… Hangisi size daha uygun beraber görelim.


Giriş

Canon ve Nikon, DSLR pazarına yaklaşık yirmi yıldır hakim oldular, ancak aynasızlara geçiş, Sony’nin eski ‘Big Two’ gelmeden önce tam çerçeve alanında önemli bir yer edindiğini gördü.

Her iki markanın ikinci nesil tam çerçeveli aynasız kameraları son derece yeteneklidir, bu nedenle Sony’den bir güncelleme olmaması durumunda, Canon EOS R6 ve Nikon Z6 II, yenilmesi gereken orta seviye modeller.

Ama hangisi sizin için doğru?

Nikon Z6 II vs Canon EOS R6
Nikon Z6 II vs Canon EOS R6

Ergonomi

Kameranın arka kenarındaki ekstra kadran, R6’nın Canon’un DSLR ergonomisinden en büyük farklılığını temsil ediyor.

Uzun yıllar boyunca, Canon ve Nikon arasındaki en büyük ayrım, ergonomiye olan yaklaşımlarıydı: hangisi en rahat bulduğunuz muhtemelen aralarında seçim yapmanın en iyi yoluydu. Ve bir dereceye kadar, bu ayrımlar en yeni aynasız modellerinde taşınır.

Z6 II grip bölümü, ayar kadranlarının konumu ve işlevi gibi Nikon DSLR kullanıcılarına aşina olacak. Bunlar, başparmağın ve işaret parmağının altına iyi yerleştirilmiş kadranlar ile çok ergonomik olma eğilimindedir. Daha küçük bir kamera, ancak dağınıklık hissetmeden kontrol noktaları için bolca yer buluyor.

Bu arada Canon, gelenekten biraz daha uzaklaştı. R6’nın tutuşu hala daha büyük bir Canon DSLR’ye çok benziyor (daha az açıkça elde şekillendirilmiş ancak tutulması için sağlam, rahat bir alt tabaka sağlıyor). R6, arka plakadaki dikey kadran ve deklanşör düğmesinin arkasındaki kadranın yanı sıra omzunda bir ayar kadranına sahip. Bu en son yinelemeyi tanıdık bir kurulumda bir gelişme olarak gördük ve sağladığı ekstra esnekliği takdir ettik.

Nikon Z6 II vs Canon EOS R6
Nikon Z6 II vs Canon EOS R6

Sensörler

İki kamera arasındaki en büyük fark büyük ölçüde kullandıkları sensörlerde. Nikon, birkaç rakiple paylaşılan 24MP BSI CMOS çip kullanıyor. Bu durumda, aşama algılamalı otomatik odaklama sağlamaya ayrılmış açıklanmayan sayıda piksele sahiptir.

Canon, eski FSI CMOS teknolojisini kullanan ancak Canon’un ‘Çift Piksel’ tasarımını kullanan ve her pikselde fotodedektör çiftlerinin kullanıldığı bir 20MP sensör kullanıyor, yani sensörün tamamı faz algılamalı otomatik netleme için ve çok küçük bir risk olmadan bile kullanılabilir dağınık faz algılama düzenleriyle birlikte gelen aksaklıklar veya yapaylıklar.

Görüntü kalitesi açısından aralarında seçim yapılacak çok şey yok. Nikon, çok daha yüksek çözünürlüklü yakalamaya ve biraz daha iyi dinamik aralığa sahiptir (daha az okuma gürültüsü, yani çok derin gölgelerde gürültü ile boğulmadan önce daha fazla bilgi vardır). Bununla birlikte, fark, Canon’un daha ince keskinleştirmesinin, daha düşük çözünürlüğe rağmen, kamera dışı JPEG’lerinin Nikon’unkinden benzer şekilde ayrıntılı görünmesi anlamına geleceği kadar küçüktür.

Nikon Z6 II vs Canon EOS R6
Nikon Z6 II vs Canon EOS R6

Arayüz / menüler

Her iki kamera da doğrudan DSLR atalarından miras alınan menü sistemlerini kullanır. Bu aşinalık açısından harika, ancak her ikisi de içlerine tıkıştırılmış çok sayıda menü seçeneği ile biraz gıcırdamaya başlıyor. Nikon’un ‘Kurulum’ menüsü, sektördeki en iyi gezinme ipuçlarından bazılarına sahiptir, ancak diğer bölümler, seçenekleri sıralamak için kullanılan mantık hakkında birkaç ipucu ve geri dönüş yolunuzu bulmak için yetersiz gösterge içeren uzun seçenekler listesidir. Neyse ki her iki kamerada da en sık değiştirdiğiniz seçenekleri toplayabileceğiniz Menüm sekmeleri var.

Her iki kamera da, her düğmenin olası herhangi bir işleve erişmek için yeniden programlanabileceği noktaya kadar olmasa da, iyi bir özelleştirme derecesi sunar. Nikon, fotoğraf ve video için ayrı seçeneklerle ‘i’ hızlı menüsünü özelleştirmenize izin verir, ancak şirketin DSLR’lerinin sunduğu bir düğmeye bir odak alanı modu (veya alan modu + AF-Açık) atamak için kullanışlı seçeneği göz ardı eder. . Canon bunu ‘Kayıtlı AF işlevine geç’ seçeneği ile yapmanıza izin verir, ancak buna daha az ihtiyaç vardır. Canon’un hızlı menüsü özelleştirilemez ancak yarı hızlı erişim için ‘M-Fn’ düğmesiyle erişilen listeye bir dizi işlev ekleyebilirsiniz.

Nikon Z6 II vs Canon EOS R6
Nikon Z6 II vs Canon EOS R6

Otomatik odaklama

Canon (üst), yüz / göz algılama ve izlemeyi tek bir birleşik AF modunda birleştirir. Nikon (alt), iki AF alanı modunda bir seçenek olarak yüz / göz algılamaya erişmenizi sağlar; AF İzleme, özel bir düğme ile erişilen ayrı bir moddur.

Z6 II ve R6’nın otomatik odaklama sistemleri, çoğu DSLR kullanıcısı için aydınlatıcı olarak görülüyor ve kamerası birkaç yıldan daha eski olan herkes için oldukça büyük bir adım gibi görünecek. Her iki durumda da, konu izleme performansı ve yüz ve göz algılama son derece etkileyicidir.

Farklı oldukları nokta, bu yeteneklere erişmenin ne kadar basit olduğudur. Nikon’da, konu takibini mi yoksa yüz algılama özelliğini mi kullanacağınızı seçmeniz ve ardından hangi kişiye odaklanmak istediğinizi önceden seçebilmeniz için yüz algılamayı sahne içindeki bir alanla sınırlayıp sınırlamayacağınıza karar vermeniz gerekir.

Canon’da, ilk AF konumunu seçmek için ayarları değiştirdikten sonra, odak noktanızı bir özneye yöneltebilirsiniz ve bir kişi veya sadece bir kişi ise yüz ve göz algılama özelliğini kullanarak onu izler. değilse genel konu takibini kullanmak. Tüm sürecin anlaşılması daha kolay ve çalıştırılması daha hızlıdır.

Nikon Z6 II vs Canon EOS R6
Nikon Z6 II vs Canon EOS R6

Video

Video, bir ayrımın ortaya çıkmaya başladığı alanlardan biridir, ancak yine de basitçe ‘kamera X daha iyidir’ durumundan daha ayrıntılıdır.

Canon, kağıt üzerinde daha iyi görünen özelliklere sahip: tüm videosunda küçük bir kırpma var, ancak UHD 4K videoyu 24, 30 ve 60p’de çekecek, Z6 II ise 2021’de 60p yakalama geldiğinde önemli bir kırpma uygulayacak. Kırpılmış bir bölgenin kullanılması, geniş açılı bir görünüm sağlayan bir lens bulmayı zorlaştırır ve daha küçük sensörlü bir kamera (Z6 II’nin 60p modu durumunda APS-C) kullanmanın daha yüksek gürültü seviyesi sağlar.

Canon ayrıca dahili olarak 10 bitlik çekim yapabilir ve daha esnek Günlük kaydı veya HDR TV’ye hazır video sağlar. Nikon, 10 bitlik verileri kaydetmek için harici bir kayıt cihazına ihtiyaç duyar, bu da onu daha az esnek hale getirir. Bununla birlikte, Z6 II’yi ProRes RAW veya Blackmagic Raw olarak kodlanabilen bir 4K Raw video akışı çıkaracak şekilde yükseltmek için ekstra bir maliyet seçeneği vardır, ancak görüntü satır atlanır, bu nedenle işleme esnekliği kazanır, ancak bazılarını kaybeder. çözünürlük, harelenme ve gürültü açısından kalite.

Nikon’un hareketli nesnelerde daha az belirgin panjur distorsiyonuna sahip olması dışında, her iki kameranın da yakalayabileceği UHD 24, 25 ve 30p görüntülerinin görünümünde çok fazla fark yok. Her iki kamera da bu açıdan harika değil ama Canon gözle görülür şekilde daha az iyi.

Canon için en son aygıt yazılımı, videonun aşırı ısınmasıyla ilgili ilk endişelerimizi hafifletti. Düğün gibi anı kaçırılmaması gereken bir ortamda arka arkaya büyük miktarda fotoğraf ve video çekmeniz gerekiyorsa, ancak kaydı durdurup / başlatan çoğu video projesi için bunu seçmeyiz. normdur, artık benzerlerinden önemli ölçüde farklı değildir (kamerayı klipler arasında tamamen kapattığınız sürece). Her iki kamera da 29 dakika, 59 saniye sonra dahili kaydı durduracak ve bu da uzun vadeli çekim için çekiciliğini sınırlayacak.

Nikon Z6 II vs Canon EOS R6
Nikon Z6 II vs Canon EOS R6

Video Otomatik Odaklama

Görmek harika olan şey, her iki kameranın da fotoğraf ve video modunda çok benzer şekilde davranması, ancak bir moddan diğerine çok fazla ayar taşımamasıdır. Her iki kamera da fotoğraf ve video için ayrı pozlama ayarlarını korur ve dilerseniz iki çekim stili için farklı beyaz dengesi, renk modu ve özel düğme ayarları tanımlamanıza izin verir. Bu, yanlışlıkla 1 / 200’lük deklanşör hızıyla bir dizi Log-gama fotoğrafı veya video klibi çekmeyi önlediği için durağan görüntülerden videoya atlamayı kolaylaştırır.

Nikon’un hafif bir kenara sahip olduğu nokta, AF arayüzünün fotoğraf ve video modlarında tamamen aynı şekilde davranmasıdır. Bu, önceden bir AF izleme noktası ayarlayabileceğiniz veya yüz algılamaya güvenebileceğiniz anlamına gelir (nesneniz başka yere bakarsa fotoğraf makinesinin yeniden odaklanma riski vardır). Canon’da videoda AF takibi yapmanın tek yolu arka ekrana dokunmaktır; bu, bir nesnenin çerçeveye gelişine hazırlanamayacağınız ve seçerken kamerayı sallama riskiniz olduğu anlamına gelir. Kameralar konuyu izledikten sonraki performans oldukça benzer.

Nikon Z6 II vs Canon EOS R6
Nikon Z6 II vs Canon EOS R6

Ekranlar / Vizörler

Vizör açısından kameralar arasında seçim yapacak pek bir şey yok. Nikon’un kağıt üzerinde bir üstünlüğü var, ancak gerçek dünya kullanımında fark etmemiz için yeterince büyük bir fark değil.

Her iki kamera da 3,69M noktalı OLED vizörler kullanıyor, ancak Nikon’un optiği, Canon’un 0,76x rakamı yerine panelden biraz daha büyük 0,8x büyütme sağladığı anlamına geliyor. Bununla birlikte, her iki kamera da varsayılan olarak yüksek çözünürlüklü, 60 fps yenileme hızına sahipken, Canon ayrıca aksiyonu takip etmeye çalışırken kullanışlı olabilecek 120 fps yüksek hız modu sunar.

Nikon, Canon’un 3.0 “1.62M nokta panelinden (900 x 600 piksel) çok 3.2” 2.1M noktalı dokunmatik ekrana (1024 x 680 piksel) sahip daha iyi bir arka ekrana sahiptir. Ancak, ekranın hareket şeklinin – Nikon için yukarı / aşağı eğim, Canon için tam olarak ifade edilmiş – tercihiniz üzerinde panellerdeki farktan daha fazla etkiye sahip olacağından şüpheleniyoruz.

Üst panel durum LCD’sinin hayranları, Canon’da olmadığı için Nikon’u tercih edecek.

Nikon Z6 II vs Canon EOS R6
Nikon Z6 II vs Canon EOS R6

Özellikler

Her iki kamera da, kendi yapımcılarının sunmayı düşünebileceği hemen hemen her özelliğe sahip. Örneğin her iki kamera da aralık ölçer işlevleri sunar, ancak yalnızca Nikon aynı zamanda yüksek çözünürlüklü bir film dosyası oluşturan bir hızlandırılmış çekim özelliği içerir. Buna karşılık, Canon, Nikon’un sahip olmadığı, HDR ekranlarda kullanılmak üzere yüksek dinamik aralıklı 10 bit HEIF dosyalarını çekmek için bir mod içerir.

İlginç bir şekilde, diğer üreticilerin çoğu tarafından sunulan türden bir çoklu çekim yüksek çözünürlüklü modu içermez. Bu tür modlardan yararlanabilecek fotoğraf türlerinden birini tercih ederseniz, Panasonic’e bakmanız gerekir.

Her iki kamera da USB-C bağlantısı üzerinden güç kullanarak şarj edebilir veya çalışabilir. Canon, Nikon’dan% 10 ila% 24 arasında daha fazla pil ömrü sunarken, açıkçası Sony a7 serisinde kullanılan daha büyük pil, çekiminiz için büyük bir endişe ise daha güvenli bir seçimdir. Hem Canon hem de Nikon, çekim sürelerini uzatmanın yanı sıra yinelenen kontroller sağlamak için pil yuvaları sunar.

Nikon Z6 II vs Canon EOS R6
Nikon Z6 II vs Canon EOS R6

Adaptörler ve Eski Lensler

Hem Nikon hem de Canon, şirketlerin ilgili DSLR sistemlerinde zaten yerleşik olan fotoğrafçıları çekmek için tasarlandı, bu nedenle her ikisi de mevcut lensleri kullanmak için adaptörlerle mevcut.

Nikon’un FTZ adaptörü bir odak motoru içermez, bu da yalnızca kendi odak motoruna sahip AF-I, AF-S veya AF-P lenslerle otomatik netleme yapacağı anlamına gelir. Bu, 1992’den beri piyasaya sürülen yaklaşık 90 Nikon lens ile otomatik netlemeye hala izin veriyor. Şirket, dahili motorlu üçüncü taraf lensleri düşünmeden önce, 270 lensin daha manuel olarak odaklanabileceğini söylüyor.

Bu arada Canon, üç EF-RF adaptörü sunar: Nikon’un tasarımı gibi basit bir geçiş tüpü veya ek bir ayar kontrol halkası veya yerleşik filtre yuvası olan daha pahalı varyantlar. EF yuvası her zaman lens içi AF ve diyafram sürücüsünü kullandığından, mevcut Canon lensleri kullanırken uyumluluk açısından daha az husus vardır.

Birçok kullanıcı, uyarlanmış lenslerle iyi deneyimler olduğunu bildiriyor, ancak çok sayıda lens tasarımı, motor türü ve DSLR ile aynasız AF sistemleri arasındaki ince farklar, performansta her zaman değişkenlik olduğu anlamına geliyor. Bu uyumluluğa sahip olmak güzel olsa da, yeni aynasız montajlar için tasarlanmış lensleri kullanmanın görüntü kalitesi, AF tutarlılığı ve genellikle boyut avantajları olduğunu bulma eğilimindeyiz.

Nikon Z6 II vs Canon EOS R6
Nikon Z6 II vs Canon EOS R6

Sonuç

Genel olarak, Canon ve Nikon’un ne kadar uyumlu olduğuna dair neredeyse nostaljik bir şey var. Ancak, on yıl önceki DSLR’lerin aksine, aralarında daha fazla fiyat farkı var. Canon EOS R6, 2.499 $ ‘lık bir MSRP’den satılırken, Nikon Z6 II 1.999 $’ a yeni satın alınabiliyor (her iki durumda da sadece gövde).

Dolayısıyla R6 önemli ölçüde daha pahalıdır, ancak bizim için otomatik odaklamanın ‘sadece çalışır’ doğası, 10 bitlik fotoğraflar ve video yakalama ve (neredeyse) tam sensörlü 4K / 60p video Canon’u biraz daha ikna edici kılıyor ve çok yönlü keyifli, bu nedenle Nikon’un Gümüşüne Altın ödül kazanıyor. Ancak farklar çok büyük değil: ikisi de son derece iyi kameralar.

Ve on yıl önce, ‘elinize en rahat uyanı satın alın’ demiştim. Yine en çok odaklanmanız gereken kameraların kendileri olmadığı bir konumdayım. DSLR lenslere yaptığınız mevcut yatırımın derinliği ve en sık kullanmayı beklediğiniz lenslerin yeni, yerel versiyonlarının mevcudiyeti, daha önemli faktör olmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.