Haberler

Atomos ‘Safir’ Sensörü Ortaya Çıktı: Global Shutter, Full Frame, 8Kp60

Atomos tarafından geliştirilen 8K sensöre “Sapphire F8” adı verilir, saniyede 60 kare hızında 8K’ya kadar çekim yapar, global bir deklanşör kullanır, faz algılamalı otomatik odaklama özelliğine sahiptir ve belki de en önemlisi çok az ısı üretir.

Geçen ay Atomos, sinema kameralarında kullanılmak üzere yeni bir 8K video sensörünü başarılı bir şekilde geliştirdiğini açıkladı , ancak başka bir şey paylaşmadı. Ancak Atomos CEO’su Trevor Elbourne, yaptığı bir röportajda , bu sensör hakkında, hemen yeni bir kamerada çalışmaya hazır olması da dahil olmak üzere, çok daha fazlasını açıklıyor.

Son Derece Rekabetçi Bir Sensör

Başlangıç ​​olarak, Sapphire 17×9 en boy oranı, 8.192 x 4.320 piksel, tam çerçeve 8K’yı saniyede 60 kareye (FPS), 4K’yı 240 FPS’ye ve 1080’ye kadar çekebilen global deklanşör sensörüdür. 360 FPS’ye kadar. Elbourne, 15 duraklı dinamik aralığa sahip olduğunu ve satır satır çift pozlama kullanarak HDR video çekebildiğini söylüyor (HDR görüntüleri üretmek için alternatif hatların hem kısa hem de uzun pozlarını yakalayarak).

Ama belki de en etkileyici olanı Sapphire’ın çok düşük bir güç çekişi var: 8K’da iki watt. Bu düşük güç çekişi, fazla ısı üretmediği anlamına geliyor; Elbourne, bunun daha küçük kamera gövdelerine paketlenmesine izin verdiğini ve aktif soğutma bile gerektirmemesinin tamamen mümkün olduğunu söylüyor.

“Yüksek çözünürlüklü 8K dahil tüm modlarda, tüm çalışma aralığında tam 12 bit ADC çözünürlüğünü koruyoruz. Genellikle ADC hassasiyetinden ödün verirsiniz, ancak bunu yapmıyoruz. Bu oldukça benzersiz, ”diyor Elbourne.

Atomos 'Safir' Sensörü Ortaya Çıktı: Global Shutter, Full Frame, 8Kp60

“Özellikle 8K küresel deklanşör ve düşük güç onu benzersiz kıldığı için rekabet ettiğinin farkında olduğumuz hiçbir şey yok. Bu, kamera üreticileri için gerçek bir mücadele olmaya devam ediyor. Canon R5‘i piyasaya sürdüğünde bunu çok açık bir şekilde gördük” diye devam ediyor.

Elbourne, düşük güçlü bir sensörün izin verdiği şeyin yalnızca fanları çıkarmak veya boyutlarını küçültmek olmadığını söylüyor. Sensöre ısı ve güç çekimi daha az sorun olduğunda, kamera üreticileri daha iyi bir görüntü işlemcisi gibi diğer özelliklere daha kolay uyum sağlayabilir.

“Aynı form faktöründeki diğer özelliklere daha fazla güç verebilirsiniz. Daha düşük güç, size daha fazla tasarım seçeneği sunar,” diye ekliyor Elbourne.

Bir Sensör Yapım Yılları

Atomos Sapphire 8K sensörü, orijinal olarak bir Atomos kamerasının sadece bir parçası olarak düşünülmüştü. Elbourne, Blackmagic’in kamera işine girmesinden önceki birkaç yıl öncesine dönersek, şirketin bir şirket içi sinema kamerası üretmeyi planlamaya başladığını söylüyor.

Elbourne, “Gidip bir kamerayı bir araya getirmek için gereken tüm teknolojiye veya birçok parçaya sahiptik” diyor. “Tokyo merkezli ve tümü bu tür işlerde geçmişe sahip eski Sony/Canon mühendislerinden oluşan endüstriyel tasarım ekibimiz ve video işleme ve görüntü işleme kabiliyetimiz var. Ninja ve ilgili ürünlerde yaptığımız pek çok şey, bir kameranın içinde olanlara çok benziyor, hatta şimdi ekranda RAW görüntüleri gösteriyoruz.”

Sapphire Image Sensor Full Frame Cleanroom

Şirketin kapasitesi vardı ve pazar fırsatını gördü ve böylece işe koyuldu. Ancak bir kamera tasarlamak zaman alıyor ve görüntü işleme çipi üzerinde çalışan ekip beklenenden daha uzun sürdüğü için Atomos giriş penceresinin kapanmaya başladığını gördü.

“Blackmagic çok fazla pazar ivmesi alıyordu ve bir başkasının çok benzer şeyler yapan ve benzer bir pazar segmentinde çalışan yeni bir kamerayla gelme fırsatı, biraz kalabalıklaştığı anlamına geliyordu ve biz de fırsatın giderek azaldığını düşündük. ”diyor Elbourne.

Atomos, kamera projesine devam etmemeye karar verdi, ancak sensör bu aşamada zaten oldukça gelişmişti ve Elbourne, şirketin laboratuvarda umut verici sonuçlar veren erken prototiplere sahip olduğunu söyledi.

“Bunu tamamlayarak ve sensörü kendi ürünlerimizde kullanmanın dışında ticarileştirmeye giden diğer yollara bakarak iyi bir sonuç elde edeceğimizi düşündük” diyor.

Atomos Safir Sensoru Ortaya Cikti Global Shutter Full Frame 8Kp60 002

“Böylece bitirmek için onunla devam ettik ve bu bizi bulunduğumuz yere, projenin olduğu yere – mühendislik bakış açısından – ticarileşmeye hazır hale getiriyor.”

Sensör tamamen Atomos tarafından tasarlanmıştır ve şirketin kendi üretim tesisi bulunmamakla birlikte, şimdi sensörü üretmek için biriyle ortaktır.

Atomos, Sensörünün Neden Gerekli Olduğuna İnanıyor?

Atomos geçen ay bir sensörü olduğunu açıkladığında, Samsung, Sony ve LG’den piyasada çok sayıda 8K televizyon olmasına rağmen, 8K içeriğin oluşturulması “gecikiyor” olduğu için pazara girmeyi seçtiğini söyledi. ” Bu, ortaya çıktığı gibi, hikayenin sadece bir kısmı.

“Birçok kamera üreticisinin son teknoloji ürünü sensörlere gerçekten erişimi yok çünkü örneğin bir Panasonic iseniz, bu sensörleri nasıl temin ediyorsunuz? Sen Sony’ye git. Ve Sony’nin size sağlayacağı her şeyin insafına kalmış durumdasınız,” diyor Elbourne.

“Sony, Panasonic’in nihayetinde kendilerinden daha iyi kameralar üretmesini istemiyor.”

Atomos Safir Sensoru Ortaya Cikti Global Shutter Full Frame 8Kp60 003

Elbourne, Atomos’un bu pazardaki avantajının, Atomos’un bir şirketin üretebileceğinin en iyisine sahip olmasına izin vermeme gibi bir çıkarı olmadığı için kamera üreticilerinin bu tür rekabet gerilimini atlayabilmeleri olduğunu söylüyor.

“Rekabetçi pazarı, mutlaka en yeni ve en iyiye erişimi olmayan kamera üreticilerine açıyor” diye ekliyor.

Gitmeye hazır

Kamera geliştirme, yıllarca süren bir süreçtir ve genellikle bu kameranın tasarım döngüsünün ilk yönlerinden biri sensörle başlar. Bu nedenle, bir üretici bugün Atomos sensörünü imzalayacak olsa, onu kullanan bir kameranın piyasaya çıkması muhtemelen üç yıl veya daha fazla olurdu.

Bununla birlikte Elbourne, Atomos’un herhangi bir yeni tasarım döngüsünün başlangıcı için “kesinlikle” hazır olacağını söylüyor.

“İşler bizim tarafımızdan tutulmaz. Artık etkileşime geçmeye hazırız.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.