Teknoloji

Google Photos, AI Destekli Güncellemelerle İyileştirilmiş Organizasyona Sahip Oluyor

google photos ai update

Google bu hafta, Fotoğraflar’ın organizasyonu ve aramayı iyileştirmeye yönelik, her ikisi de yapay zeka tarafından desteklenen iki güncelleme alacağını duyurdu.

“Google Fotoğraflar, anılarınızın evidir. Ancak fotoğraf galerinizin tek bir anın benzer fotoğrafları veya ileride başvurmak üzere çektiğiniz ekran görüntüleri ve belgelerle dolup taşabileceğini biliyoruz.”“Galerinizi dağıtmanıza ve anılarınıza odaklanmanıza yardımcı olmak için, benzer fotoğrafları bir arada gruplandıracak ve ekran görüntülerini ve belgeleri, ihtiyaç duyduğunuzda kolayca bulabilmeniz için akıllı bir şekilde yararlı albümler halinde düzenleyecek yeni yapay zeka destekli özellikler sunuyoruz.”

Google Fotoğraflar, benzer fotoğrafları otomatik olarak Fotoğraf Yığınları halinde gruplayacaktır. Bunun amacı, kullanıcıların mükemmel çekimi yakalamak için birkaç kez denemiş olabileceği görüntüleri sıralamayı kolaylaştırmaktır. Fotoğraf Yığınları ile en üstteki fotoğrafı seçmek, grubu değiştirmek ve hatta bu özelliği kapatarak tüm görsellerin Fotoğraflar galerisinde normal şekilde görünmesini sağlamak mümkündür. Açıklamaya göre kullanıcıların fotoğraf kütüphanelerinin üçte biri benzer görsellerden oluşuyor.

Yeni AI özelliği aynı zamanda ekran görüntülerini ve belgeleri de düzenleyerek bu öğelerin galeriyi doldurmasını önleyecek. Araç, şirketten yapılan açıklamaya göre öğeleri kimlik veya makbuz gibi gruplara ayıracak.

Google, “Ekran görüntüleri kullanışlı olabilir, ancak aynı zamanda galerinizi karmaşık hale getiriyor ve en önemli anlara geriye bakmanızı da engelliyor” diye açıklıyor.

Kullanıcılar bu öğelere hatırlatıcı da ekleyebilir. Örneğin, bir kişinin birine borcunu ödemesi gerekiyorsa, fatura resmine bir hatırlatma iliştirilebilir. Ayrıca tüm bu öğelerin 30 gün sonra otomatik olarak arşivlenmesini de tercih etmek mümkün olacaktır. Teknoloji şirketi, bunun yalnızca galerideki görüntüleri gizleyeceğini, ancak bunlara özel albümlerinden hâlâ erişilebileceğini açıkladı.

Google’a göre hem Fotoğraf Yığınları hem de belge sıralama güncellemeleri iOS ve Android kullanıcıları için Google Fotoğraflar’da zaten kullanıma sunuldu, ancak şirket daha ayrıntılı bir zaman çizelgesi sunmadı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.