Sergiler

Gülün Serüveni – Alberto Modiano & Tahir Ün

Alberto Modiano ve Tahir Ün ortak projesi olan “Gülün Serüveni” Fotoğraf sergisi 13 Aralık 2022’de Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi La Galerie Sergi Salonunda açılıyor.

Saint Michel ve Notre Dame de Sion Lisesi ile geleneksel olarak her yıl yapılan permakültür çalışmalarının bir yenisi. Daha önce Süt, Zeytin, Pamuk konularını işlenirken bu yıl Isparta ilimizin zenginliği olan Gül çiçeğinin topraktan, endüstriye kadar olan süreci belgelendi.

40 yıldır fotoğrafla ilgilenen Alberto Modiano, bunun son 12 yılını Belgesel fotoğraf ve sinema ile de ilgilenmektedir. Bu çalışmayı onun kadim fotoğraf dostu Tahir Ün ile ortaklaşa yapmıştır. Çalışma kapsamında bir taraftan Gül’ün serüveni fotoğrafçılar tarafından belgelenirken, diğer taraftan da iki okulun öğrencilerinin Isparta’da toprakla olan birlikteliktelikleri de kayıt altına alınmıştır.

Gülün Serüveni - Alberto Modiano & Tahir Ün

Notre-Dame de Sion ve Saint-Michel Fransız Liselerinin Sürdürülebilir Yaşam ve Çevre Kulüpleri 2017’den bu yana düzenlenen «Tarım Ürününün Yolculuğu» projesi kapsamında Isparta’da gül hasadına katıldılar.

Proje kapsamında gerçekleştirilen tüm çalışmalar fotoğraf sanatçıları Alberto Modiano ve Tahir Ün tarafından fotoğraflandı. «Gülün Serüveni» sergisi Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi sanat galerisi La Galerie’de 14 Aralık – 10 Şubat tarihleri arasında görülebilecektir.

Gül, dünyanın çiçeği, 70 milyon yıl önce varmış. Yabani gül fosillerinden anlıyoruz bunu. Daha insan yokken varmış gül ve insan geldiğinde koklamış, baştacı etmiş gülü. Başka çiçeklerden farkı, yenilir ve içilir olmasıdır. Simgesel anlamı var sanatta ve edebiyatta…

Gül İrepoğlu
gulun seruveni 9

Notre-Dame de Sion ve Saint-Michel Fransız Liseleri Çevre ve Sürdürülebilir Yaşam Kulüpleri zeytin ve pamuk ile başlayan geleneksel «Tarım Ürününün Yolculuğu» projesine gül hasadını katarak yoluna devam ediyor.

Proje, öğrencilerimizin geleneksel ve doğal yöntemlerle üretilen ve ekonomik değeri yüksek olan tarım ürünlerini tanımalarını ve onlara sahip çıkmalarını amaçlıyor.

Isparta, gül denince akla ilk gelen yer. Türkiye florasında 24 gül türü olmasına rağmen gül yağı elde etmek amacıyla kullanılan tür; Isparta Gülü olarak da bilinen Rosa Damascena Mill’dir. Boyu 1 buçuk ile 3 metreyi bulan, pembe renkli, yarım katmerli ve kuvvetli kokulu çiçekler açan, çok yıllık, dikenli ve kışa dayanıklı bir bitkidir. Rosa Damascena Mill, çok kalıcı kokusu olması dolayısıyla kozmetik alanında yoğun bir talep görmektedir. Bunu yanında tatlılara da güzel bir aroma ve lezzet kattığından gıda üretiminde kullanılmaktadır.

Geçtiğimiz 7 – 9 Mayıs 2022 tarihinde, öğrencilerimiz coğrafya öğretmenleri eşliğinde gül hasadına katılmak üzere Isparta’ya gitti. Sabahın ilk ışıkları Eğirdir Gölü üzerinde süzülürken, Ardıçlı köyündeki organik gül tarlasına ulaşan proje ekibi henüz güller çiğ damlalarıyla kaplıyken köy halkı ile geleneksel yöntemlerle gül topladı.

Çuval ve sepete koydukları gülleri, koku ilmi uzmanı Bihter Türkan Ergül eşliğinde bakır kazanda damıttılar. Geleneksel yöntemlerle yapılan damıtmada odun ateşi, bakır ibrik ve zemzem suyu kullanılıyor. Güller avuçlardan bakır kazana dökülürken hep birlikte söylenen sözler ise gülün kokusu kadar huzur verici :

“Yıldızlar kadar parlak, gökyüzü kadar sonsuz olsun geleceğim. Al eskiyi ver yeniyi.”

Aynı gün modern yöntemle gül suyu, gül yağı elde edilen fabrikaları gezen öğrencilerimizin tüm çalışmaları fotoğraf sanatçıları Alberto Modiano ve Tahir Ün tarafından fotoğraflandı.

Ülkemizin eşsiz coğrafyasında yer alan tarım ürünlerimizin tarladan başlayan yolculuğuna eşlik eden ve önemini kavrayan öğrencilerimizin bu değerleri korumak ve sahip çıkmak adına emin adımlarla ilerlemeye devam edeceği ümidindeyiz…


Sergide satışa sunulan fotoğraflardan elde edilecek gelirin tamamı, Isparta’nın Ardıçlı Köyü’nde çalışan mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarının eğitimini destekleyen Child Friendly Space (Çocuk Dostu Alan) girişimine aktarılacaktır.


Sergi, 14 Aralık’tan 10 Şubat’a kadar pazar günleri ve resmi tatiller hariç hafta içi 10:00-18:00 ve cumartesi günleri 10:00-15:00 saatleri arasında görülebilecektir. (Okulda konser/gösteri düzenlenen akşamlar 19:30’a kadar gezilebilir.)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.