Foto Galeri

İrlandalı Bir Sokak Fotoğrafçısının İnanılmaz Hayatının Eseri

İrlandalı bir sokak fotoğrafçısının yaşamı boyunca yaptığı çalışmaların retrospektifi, 1980’lerin Dublin’inin ve ötesinin sade bir görüntüsünü sunuyor.

Tony O’Shea’nın yazdığı The Light of Day , İrlanda’nın işçi sınıfını zorlu kentsel ortamlarda tasvir ediyor. O’Shea’nın görüntüleri hem dini hem de politik temalara sahiptir.

O’Shea, bir arkadaşının otobüsle seyahat eden insanlar için bunun nasıl bir şey olduğunu yüksek sesle merak etmesinden sonra, yoksun bırakılmış insanları fotoğraflamakla ilgilenmeye başladı.

İrlandalı Bir Sokak Fotoğrafçısının İnanılmaz Hayatının Eseri
Italia 90’dan sonra İrlanda Takımı’nı evinde ağırlamak
Good Friday Sean McDermott Street Dublin 1983 84
Hayırlı Cumalar, Dublin, 1984
Divorce referendum protest at the GPO Dublin 1986
Boşanma referandumu protestosu, 1986

“Sadece yoksullukla ilgili değildi. Bu insanlar, içinde yaşadıkları yoksunluklara, parasızlıklara ve koşullara rağmen hayatta kaldılar. Hayatta kaldılar ve hayattan büyük bir zevkle geçtiler,” diyor The Irish Times.

“Anlam ve yorum katmanları vardır. İnsanları fotoğrafladığınızda, bu sadece bir kanıt ya da kayıt değildir. Bir resme bakarken hissedebileceğiniz bazı şeyler vardır. Bir rezonansa sahip görüntüler için çabalıyorsunuz.”

O’Shea, “mütevazi bir adam” olarak tanımlanıyor ve işini göze batmadan sürdürürken fotoğraf tarzı, kişiliğini takip ediyor.

Çekimlerinin hiçbiri, kamerasını toplumun çeperinde yaşayan insanlara yöneltirken poz vermiyor: yoksullar, gezginler ve yaşlılar.

Reopening of border crossing on the Leitrim Fermanagh border 1993
Painted pony Smithfield Dublin 1989
Boyalı midilli, Dublin, 1989
Delivering fuel North Inner City Dublin 1987
Dublin’de yakıt teslimi, 1987
25th anniversary of Bloody Sunday Derry 1997
Derry’de Kanlı Pazar’ın 25. yıl dönümü, 1997

İrlanda’nın karmaşık bir siyasi geçmişi var ve yankıları O’Shea’nın fotoğraflarında görülüyor: Kanlı Pazar’ın 25. yıldönümü münasebetiyle İngiliz askerlerinin Derry’deki bir protesto sırasında 26 silahsız sivili vurduğu fotoğrafı gibi.

İrlanda’da modern tutumlar değişirken, 1980’lerde son derece katolik bir ülkeydi. O’Shea’nın Kutsal Cuma günü haç taşıyan yürüyen kalabalığın fotoğrafları, insanların dindarlığını anlatıyor.

1986’da İrlanda, boşanma sorunu için bir referandum düzenledi. Diğer iki kadın şüpheyle bakarken Dublin şehir merkezinde kararlı bir şekilde ayakta duran sert görünümlü yaşlı bir kadının fotoğrafı.

Reopening a border crossing on the Monaghan Fermanagh border 1993
Broder geçitlerinin yeniden açılması, 1993
Day of Action to reopen a border road closed by British security forces near Kiltyclogher County Leitrim 1993
İlçe Leitrim, 1993
Gathering for a Drag Hunt near Cahersiveen County Kerry 2015
Sürükleme avı için bir araya gelme, Kerry, 2015
Christmas Turkey Market Mary s Lane Dublin 1991
Noel hindi pazarı, Dublin, 1991

O’Shea’nın tüm fotoğrafları bu kadar ağır temalar taşımaz. 1989’da Dublin’de boyalı bir midillinin üzerinde duran bir çocuğun fotoğrafı, bir mizah anlayışına hitap ediyor. Benzer şekilde, küçük bir kız bir balonla geçerken komik kemiği gıdıklarken, bir dizi Noel hindisi korkunç bir korkuluk dizisine bağlandı.

Tony O’Shea’nın The Light of Day kitabı, İrlanda’daki Gallery of Photography’deki bir sergiyle aynı zamana denk gelecek bir kitap olarak yayınlanacak.

Kitap buradan satın alınabilir .


Görsel kredisi: Tüm fotoğraflar Tony O’Shea’ya aittir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.