Haberler

Levi’s, “Çeşitliliği Artırmak” İçin AI Modelleri Kullanacak

Moda markası Levi Strauss & Co, modelleri arasındaki çeşitliliği artıracağını söylediği şeylerde özel yapay zeka (AI) tarafından oluşturulan avatarlar yapmak için dijital moda stüdyosu Lalaland.ai ile bir ortaklık kurduğunu duyurdu.

San Francisco merkezli Levi Strauss & Co – genellikle sadece Levi’s olarak kısaltılır – belki de en çok geniş blue jeans yelpazesiyle tanınır. 1853 yılında kurulan şirket, dünyanın en büyük markalı giyim şirketlerinden biri olduğunu ve kot giyimde dünya lideri olduğunu söylüyor. Giysilerini modellemek için daha geniş bir avatar yelpazesi oluşturmak üzere gelişmiş yapay zekasını kullanmak için Lalaland.ai ile ortak olmayı seçti.

Lalaland.ai, 2019 yılında Amsterdam’da kuruldu ve moda markalarına ve perakendecilere her vücut tipi, yaş, beden ve cilt tonu için hiper gerçekçi modeller oluşturma yeteneği vermek için “gelişmiş yapay zeka” kullandığını söylüyor. Yapay zeka tarafından üretilen model oyundaki tek şirket de değil. Bu ayın başlarında Deep Agency , kameralar , insanlar veya fiziksel bir konum olmadan bir fotoğraf stüdyosu olarak tanımladığı şeyi başlattı.

Levi Strauss, genellikle ürünlerinin her biri için bir modele sahip olduğunu söylüyor, ancak alıcıların kendilerine daha çok benzeyen modellerle kıyafet alışverişi yapmak isteyebileceklerini anlıyor.

“Modellerimizin tüketicilerimizi yansıtması gerektiğine inanıyoruz, bu nedenle insan modellerimizi beden ve vücut tipi, yaş ve ten rengi açısından çeşitlendirmeye devam ediyoruz.” diyor şirket, ancak gerçek insanlarla çalışmanın hedeflerine ulaşmak için yeterli olmadığını açıklamaya devam ediyor.

Levi's , "Çeşitliliği Artırmak" İçin AI Modelleri Kullanacak

Lalaland.ai ile olan ortaklık, Levi Strauss’un söylediğine göre, müşterilerin Levi’s ürünlerini kendilerine benzeyen daha fazla modelde görebilmeleri için her bir giyim hattındaki model sayısını artırma çabasında markaya yardımcı olabilir, “daha kişisel ve kapsayıcı bir alışveriş deneyimi” yaratacağını söylüyor.

Levi Strauss & Co’nun küresel dijital ve gelişmekte olan teknoloji stratejisi başkanı Dr. Amy Gershkoff Bolles, “Yapay zeka muhtemelen bizim için insan modellerinin yerini asla tam olarak almayacak olsa da, bunun tüketici deneyimi için bize sağlayabileceği potansiyel yetenekler için heyecanlıyız” diyor.

“Moda ve teknolojiyi hem sanat hem de bilim olarak görüyoruz. Daha çeşitli ve kapsayıcı bir müşteri deneyimi için yolculuğumuza devam etmemize yardımcı olabilecek yüksek kaliteli teknolojiye sahip bir şirket olan Lalaland.ai ile ortaklık yapmaktan heyecan duyuyoruz.”

Levi Strauss, çeşitliliğin, eşitliğin ve kapsayıcılığın şirket için “birinci öncelik” olduğunu söylüyor ve yapay zeka tarafından üretilen modellerin bu alandaki hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmanın bir yolu olsa da kullandığı tek çözümün bu olmadığını söylüyor. Şirket, geçtiğimiz yıl boyunca yalnızca kendi iş gücünün çeşitliliğini sağlamak için değil, aynı zamanda hem kamera önü hem de arkasındaki kişilerin “geniş tüketici tabanını” yansıtması için çalıştığını söylüyor.

Levi Strauss’un tarif ettiğine göre, şirketin fotoğrafçılığı ortadan kaldırmaya niyeti varmış gibi görünmüyor, ancak LaLaLand.ai ile oluşturulabilecek çok sayıda avatar göz önüne alındığında, gerçek insanların gerçek fotoğraflarından sayıca daha fazla olacak. aslında yok.

Yapay zeka modellerini benimseyen tek moda markası Levi Strauss değil. Lalaland.ai, Calvin Klein, Tommy Hilfiger ve Otto Group ile de çalıştığını belirtiyor. Ortalama bir insan muhtemelen bu markaların kıyafetlerini giyerken gördüğü modellerin çoğunun gerçek insan olmadığını asla söyleyemeyecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.