Haberler

NASA’nın HiRISE Kamerası, Mars’ın Devasa Kanyonunun Yakın Çekimini Yakaladı

Arizona Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Mars’ın dev kanyonunun, NASA‘nın Mars Keşif Orbiterinde bulunan HiRISE kamerasıyla çekilmiş yeni bir yakın plan görüntüsünü yayınladı . Bu görüntüler, kanyonun kökenini tespit etmek amacıyla çekildi.

Mars’taki Valles Marineris kanyonu, Dünya’da bulunan Grand Canyon’dan kabaca on kat daha uzun ve beş kat daha derin ve bu onu tüm Güneş Sistemi’nin en büyük kanyonu yapar. Bu etkileyici olsa da, bilim adamları kanyonun nasıl oluştuğundan emin değiller ve kökenlerini tespit etmek amacıyla Valles Marineris kanyonunun görüntülerini yakalamak ve incelemek için HiRISE kamerayı kullanıyorlar.

HiRISE Kamerası, Mars'ın Devasa Kanyonunun Yakın Çekimini Yakaladı
Mars’ın dev bir kanyon “yarısına” Valles Marineris denir.

Önde gelen bir teori, gezegenin kabuğunun milyarlarca yıl önce magma tarafından yırtılmış olmasıdır. Devam eden araştırmanın bir parçası olarak Arizona Üniversitesi tarafından yayınlanan aşağıdaki görüntü, kanyonun buzların nehirlerde erimesi ile oluştuğu inancını destekliyor gibi görünüyor.

NASA'nın HiRISE Kamerası, Mars'ın Devasa Kanyonunun Yakın Çekimini Yakaladı
Mars Eğikliği (Tithonium Chasma’da Periyodik Yatak) | NASA / Arizona Üniversitesi

Bu araştırmaların hiçbiri, kabaca 152.5cm x 61cm boyutunda olan 143 kiloluk devasa bir kamera olan HiRISE kamera olmadan mümkün olamazdı. Popular Science‘a göre, Mars’ın 5,6 km genişliğindeki bir çekiminde mutfak masası büyüklüğündeki bir şeyi çözme yeteneğine sahip.

NASA'nın HiRISE Kamerası, Mars'ın Devasa Kanyonunun Yakın Çekimini Yakaladı
NASA’nın HiRISE Kamerası. 186 mil (300 kilometre) yükseklikten çekilen görüntülerdeki piksel boyutu, yaklaşık 12 inçtir (30 santimetre) boyunda (yaklaşık basketbol boyutu). Genel görüntü boyutu, 37 mile (60 kilometre) kadar programlanabilir görüntü uzunluğu ile 3,7 mil (6 kilometre) şerit genişliğidir.

Yukarıdaki gibi görüntüler, kameranın yüksek çözünürlüklü yakınlaştırma özelliği kullanılarak dünyanın farklı alanlarına daha yakından bakılarak yüzeydeki desenleri ve varyasyonları görerek bilim adamlarının zor soruların yanıtlarını belirlemelerine yardımcı oluyor. Örneğin, araştırmacılar yüzeyde donma ve çözülme döngülerini gösterebilecek açısal “kesikler” kaydetti. Sadece HiRISE sayesinde görünür hale getirilen bunun gibi küçük ayrıntılar, Mars’ın devam eden araştırması ve kırmızı gezegende hayatın hayatta kalıp kalamayacağını belirlemek için önemlidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.