Haberler

Panasonic GH6’yı Piyasaya Sürüyor: 25.2MP, 5.7K 10-Bit Video, Aktif Soğutma

Panasonic, 20 megapikselin üzerinde bir çözünürlüğe sahip ilk Micro Four Thirds kamera olan Lumix GH6‘yı duyurdu. Şirket, 25.2 megapiksel sensörünün öncelikle fotoğrafçılık için olduğunu ancak elbette video özellikleriyle de yüklendiğini söylüyor.

Yeni GH6, daha fazla çözünürlük, daha fazla video kayıt seçeneği, daha büyük dinamik aralık ve daha iyi gövde içi görüntü sabitleme ile neredeyse tüm alanlarda iyileştirmeler yapıyor. Bununla birlikte, kontrast tabanlı otomatik odaklamaya bağlı kalıyor, ancak şirket, yüksek performanslı bir deneyimle sonuçlanan önemli adımlar atıldığını söylüyor.

Yeni, Yüksek Çözünürlüklü Micro Four Thirds Sensör

Panasonic, yeni 25.2 megapiksel Live MOS sensöründe GH6’nın etkin piksel sayısını yaklaşık %20 oranında artırdı. Şirket, yüksek çözünürlüklü, yüksek hızlı sinyal okuma ve geniş bir dinamik aralığa sahip olduğunu söylüyor. Sensörün arkasında, öncekinden neredeyse iki kat daha güçlü olan yeni bir Venus Engine işlemcisi var ve Panasonic, doğal parazit dokusu ve zengin renk üretimi ile yüksek çözünürlüklü görüntüler oluşturmak için gelişmiş görüntü işleme teknolojileriyle donatıldığını söylüyor.

Panasonic, Venus Engine’in üç özel alanda geliştiğini söylüyor: yeni Akıllı Detay İşleme, yeni 2D Gürültü Azaltma ve video için Yüksek Hassasiyetli 3D Gürültü Azaltma.

Panasonic, yeni Akıllı Ayrıntı İşleme’nin bir çerçevedeki kenarları ve düz ve ayrıntılı parçaları daha doğru bir şekilde algılayarak son derece gerçekçi görüntüler elde ettiğini söylüyor. Yeni 2D Gürültü Azaltma, kromatik gürültüyü bastırır ve yüksek hassasiyette çekildiğinde bile bir fotoğrafı net ve doğal kılmak için parlaklık gürültüsünün dokusunu iyileştirir. Video için Yüksek Hassasiyetli 3D Gürültü Azaltma ile, hareketsiz ve hareketli parçaların algılama kapasitesi geliştirildi, bu da art görüntüleri en aza indirirken gürültü azaltmayı optimize etmeyi mümkün kılıyor. Sonuç olarak, dinamik hareketli videonun görüntü kalitesi artırılır. Ayrıca, yüksek hassasiyetli Çift 3D Renk Kontrolü, zengin, aslına uygun renk ifadesi için parlaklık düzeyi, doygunluk düzeyi ve ton düzeyine göre renk üretimini geliştirir.

Yeni sensör ve işlemcinin birleşimi, GH6’nın fotoğraflar için ISO 50 ila 25.600 ve video için ISO 50 ila 12.800 arasında yeni ve daha geniş bir ISO genişletilmiş hassasiyet aralığına sahip olduğu anlamına gelir.

Kamera ayrıca, 7,5 duraklı sensör üzeri sabitleme elde etmesine olanak tanıyan yeni bir algoritmaya ve yeni 100 megapiksel yüksek çözünürlüklü çekim modunun kablosuz olarak kullanılmasına olanak tanıyan Çift Görüntü Sabitleme özelliğine sahip yeni ve geliştirilmiş beş eksenli bir jiroskop sensörüne sahiptir. bir tripod. Panasonic, oluşturduğu 11,552 x 8,672 piksellik görüntülerin, RAW ve JPEG görüntüler olarak kaydedilmek üzere kesin ayrıntıları aslına uygun olarak yeniden ürettiğini söylüyor.

Panasonic GH6

GH6, 1.840K nokta yüksek çözünürlüklü 3:2 en boy oranında 3.0 inç serbest açılı dokunmatik kontrol monitörü kullanır. Şirket, monitörün eğim/dönüş açısını ayarlayarak hem HDMI kablosu hem de USB kablosu bağlandığında bile fiziksel parazit olmadığını söylüyor. Kamera ayrıca yaklaşık 1,52x / 0,76x (35 mm kamera eşdeğeri) büyütme oranına sahip 3.680K noktalı OLED LVF (Canlı Vizör) kullanır.

Kontrast Tabanlı Otomatik Odaklama

GH6’da aşama algılamalı bir otomatik odaklama sistemi olmasını umut edenler, yeni kameranın şirketin Defocus from Defocus (DFD) teknolojisiyle aynı kontrast tabanlı sistemi kullandığını öğrendiğinde şüphesiz hayal kırıklığına uğrayacak.

Panasonic, faz tabanlı sistemlerin daha popüler olduğunu anladığını söylüyor ancak GH6’daki geliştirmenin GH5’in piyasaya sürülmesinden hemen önce başladığını açıklıyor. O zamanlar, faz tespiti üzerinde değil, öncelikle dinamik aralık yeteneklerini artırma üzerinde çalışıyor. Panasonic daha sonra bir seçimle karşı karşıya kaldı: Üzerinde çok zaman harcadığı tasarımı rafa kaldırabilir veya bunun yerine dinamik aralığa odaklanan mevcut tasarımı sürdürebilirdi. Açıkçası, şirket ikinci yolu seçti.

Panasonic, bunun gelecekte faz bazlı veya hatta uçuş süresine bağlı olmayacağı anlamına gelmediğini söylüyor, ancak şu anda bu kamera ve geliştirme döngüsü ile yapabileceği buydu. Panasonic, ikna olmayanları ikna etmek için, otomatik odaklama işlemcisine ayrılan gücü üç katına çıkardığını ve kayda değer miktarda daha hızlı, daha iyi ve daha güvenilir olacağına inandığını söylüyor. Venus Engine tarafından daha yüksek hızlı sinyal işleme ve geliştirilmiş bir otomatik odaklama algoritması ile, daha yüksek hassasiyette odak elde etmek için konu algılama performansı önemli ölçüde iyileştirildi. Şirket ayrıca, DFD sisteminin arkasındaki zekayı geliştirerek, nesneleri tanıma ve takip etmede daha iyi olmasını sağladı.

LUMIX GH6, mekanik obtüratör ile saniyede 14 (AFS) ve 8 (AFC) kare hızında ve elektronik obtüratör ile saniyede 75 kare hızında yüksek hızlı seri çekim yapabilir.

Video için en iyi oyuncu

Yeni sensörde optik düşük geçiş filtresi yoktur ve deklanşörü azaltırken videoda daha büyük dinamik aralık sağlayan yeterince yüksek bir okuma hızı vardır. Güçlü yeni Venus Engine sayesinde kamera, yeni sensörün daha yüksek piksel sayıları, daha yüksek çözünürlük ve daha yüksek bit hızlı videonun yüksek hızda işlenmesini gerçekleştirebilir.

GH6, bir LUMIX G Micro Four Thirds kamera için bir ilk olan V-Log ve V-Gamut içerir ve Dinamik Aralık Artırma modunu kullanarak 12+ durak ve hatta 13+ durak geniş dinamik aralık sağlar. V-Gamut, Panasonic’in GH6’nın optimum renk alanı olduğunu söylediği daha geniş bir renk gamıdır ve BT.2020’den daha geniş bir renk alanı sağlar. V-Log, bir şekilde negatif filmi andıran log eğrisi özelliklerine sahiptir ve V-Gamut, filmden bile daha büyük bir renk alanı sunar.

Her zaman olduğu gibi, V-Log ve V-Gamut’a ek olarak, GH6’da farklı “Cinelike” gama profilleri dahil olmak üzere birçok başka Fotoğraf Stili ayarı bulunur.

Yukarıda bahsedilen beş eksenli sabitleme, video kaydı için de çalışır ve nedeni tam olarak değerlendirerek hareketin türüne göre uygun telafiyi uygulayabilir: kaydırma, eğme veya el sallama. Gövde içi stabilizasyon, optik stabilizasyonu olmayan bir lens kullanıldığında bile bu tür hareketi telafi edebilir.

LUMIX GH6, kayıt limiti olmadan 60p’de 4:2:2 10-bit C4K, 4:2:0 10-bit 4K 120p (beş kez ağır çekime eşdeğer) ve 4:2:2 10-bit FHD 240p çekebilir Hız artışı durumunda kullanışlı olan, sesli Yüksek Kare Hızı (HFR) video kaydı da mevcuttur. FHD saniyede maksimum 300 kare (12,5x ağır çekime eşdeğer) ve VFR (Değişken Kare Hızı), konunun dinamik hareketini yeniden üretir.

60p’de 4K hızlandırılmış videolar da kameranın içinde üretilebilir. Pozlama Düzeyleme işleviyle, bitmiş videonun daha pürüzsüz görünmesini sağlamak için kareler arasındaki parlaklıkta büyük değişiklikleri önlemek için pozlama otomatik olarak ayarlanır.

GH6

Fotoğraf makinesi ayrıca HDMI üzerinden 60p’de 4:2:2 10-bit C4K’da eşzamanlı çıkışla dahili olarak 60p’de 4:2:2 10-bit C4K yakalayabilir. GH6, HDMI 2.1 uyumludur ve Panasonic, gelecekteki bir ürün yazılımı güncellemesiyle 120p HDMI video çıkışında C4K’yı destekleyeceği anlamına geldiğini söylüyor. Ayrıca, HDMI 2.0 üzerinden Atomos Ninja V+ monitör kaydediciye C4K 120p RAW çıkış özelliği de geliştirilme aşamasındadır ve bu özellik ayrıca gelecekteki bir ürün yazılımı güncellemesiyle kullanılabilecektir.

60p’de 4:2:0 10-bit 5.7K’ya ek olarak GH6, sensörün tüm alanını kullanarak 4:2:0 10-bit 5.8K 30p (4,4K 60p) anamorfik 4:3 video da kaydedebilir. gerçek zamanlı olarak kameranın monitöründe sıkıştırılmış halde görüntülenebilen . 5.7K 30p dahili video kaydı, ProRes 422 HQ ve ProRes 422’de Lumix serisinde ilk kez, kod çevrimi olmadan doğrusal olmayan düzenlemeye olanak tanıyan CFexpress Type B kartı kullanılarak mevcuttur. Panasonic, DCI4K, FHD ProRes 422 HQ ve ProRes 422’nin gelecekteki bir ürün yazılımı güncellemesiyle destekleneceğini söylüyor.

GH6, Waveform Monitor, Zebra Pattern, Luminance Spot Meter, Frame Marker, yukarıda bahsedilen Anamorfik Desqueeze Display, Red REC Frame Göstergesi ve hem arkada hem de önde Tally lambaları gibi çok talep edilen diğer video merkezli yardım işlevlerini ekler. kameranın.

Aktif Soğutma ve Donanım Seçenekleri

Panasonic, S1H gibi tam çerçeve kameralarında görülen GH6’ya bir sistem kurarak daha yüksek çözünürlükler ve kare hızlarıyla ortaya çıkabilecek olası aşırı ısınma sorunlarını ele aldı. Bir fan ile ısı yayma yolunu optimize ederek C4K’da 60p’de 4:2:2 10-bit’te sınırsız video kayıt sürelerine ulaşabilir. Bu aynı zamanda VFR/HFR, ProRes ve 4K’yı aşan yüksek çözünürlüklü görüntülerin uzun süre video kaydına izin verir.

Bu fan sistemi, sıçramaları, tozu itebildiğinden ve -10 derece Celcius sıcaklıklarına kadar kullanılabildiğinden nispeten sağlamdır. Deklanşör ünitesi ayrıca yaklaşık 200.000 çalıştırmaya dayanıklıdır.

Daha önce belirtildiği gibi, GH6, CFexpress Type B kartlarıyla uyumludur ve bu, iki bellek kartı yuvasından biridir; diğeri ise bir UHS-II SD bağlantı noktasıdır. CFexpress kartı (B Tipi), 30p ProRes 422 HQ’da 5.7K ve 60p ALL-I’de C4K dahil olmak üzere 800 Mb/sn veya daha yüksek hızda yüksek bit hızlı videonun dahili kaydını destekler. SD Bellek Kartı UHS-II V90, 600Mbps veya daha düşük hızda dahili video kaydını destekler. Ayrıca hem SD Hafıza Kartı hem de CFexpress Kartı kullanılarak Geçişli Kayıt, Yedek Kayıt, Tahsisli Kayıt arasından kayıt yöntemi seçilebilir.

GH6, tam boyutlu bir HDMI bağlantı noktası, kamerada AC gücü veya USB-C ile şarj edilebilen yeni bir 2.200 mAh pil, WiFi 5, Bluetooth 5 ve bir PC bağlantısı aracılığıyla bağlı çekim kullanır.

GH6 LKIT front K

Panasonic Lumix GH6 Fiyat

Panasonic Lumix GH6, Mart ayı ortasında 2.200$‘a veya 2.800$’a Leica 12-60mm f/2.8-4 lens ile birlikte satışa sunulacak.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu