fbpx
Foto Galeri

“Rus Vivian Maier” Bulundu!

Leningrad‘ın kayıp fotoğrafçısıydı. Rus fotoğrafçı Masha Ivashintsova (1942-2000) sürekli fotoğraf çekti ama hiç bir tanesini kimseye göstermedi. 2017’nin sonlarına doğru bir akrabası çatı katında, kutuların içerisinde, tozların arasına saklanmış yıkanmamış negatifler buldu. 30.000‘den fazla fotoğraf inanılmaz bir keşfe çıkartıyor.

"Rus Vivian Maier" Bulundu! 2

Masha Ivashintsova, Leningrad’ın merkezinde lüks bir apartman dairesi de dahil olmak üzere varlıklarını Bolşevik Devrimi sonrasında yetkililer tarafından ele geçirilen aristokrat bir ailede doğdu.

"Rus Vivian Maier" Bulundu! 3

Leningrad’da kozmonot temalı oyun alanı. Genç bir kız olarak, Ivashintsova büyükannesinin isteklerini izledi ve bir balerin olarak eğitildi, ancak büyükannesinin ölümünden sonra Ivashintsova’nın ailesi onu akademiden alarak, teknik bir koleje verdi.

"Rus Vivian Maier" Bulundu! 4

1976 yılında St. Petersburg’daki sokak portresi. Sanat kariyeri kısa kesildikten sonra, Ivashintsova tiyatro eleştirmeni de dahil olmak üzere çeşitli işlerde çalışırken, kişisel hayatı giderek çalkantılı hale geldi.

"Rus Vivian Maier" Bulundu! 5

1979’da Leningrad’daki Neva Nehri’nin (bugünkü St. Petersburg) kıyıları.

"Rus Vivian Maier" Bulundu! 6

1979’da Vologda’daki çocuklar.

"Rus Vivian Maier" Bulundu! 7

İvashintsova’nın kocası olan Amerika doğumlu bir dil bilimci Melvar Melkumyan’ın portresi.

"Rus Vivian Maier" Bulundu! 8

Melkumyan kızları Asya ile. Bu fotoğraf 1976’da çekildiğinde, aile ayrıldı; Asya, babasıyla birlikte Moskova’ya taşındı, İvashintsova ise Leningrad’da kaldı.

"Rus Vivian Maier" Bulundu! 9

Ivashintsova’nın tek çocuğu olan Asya’nın 1978 fotoğrafı.

"Rus Vivian Maier" Bulundu! 10

1979’da Leningrad’da bir Mayıs günü yürüyüşünün eteklerinde bir kalabalık.

"Rus Vivian Maier" Bulundu! 11

Leningrad’da, Ivashintsova şair Viktor Krivulin (yukarıda) ve fotoğrafçı Boris Smelov ile ilişki yaşadı.

"Rus Vivian Maier" Bulundu! 12

Ivashintsova, yaşamı boyunca yaygın olarak kutlanan sevgilisi Smelov’un arkasına saklanıyor.

"Rus Vivian Maier" Bulundu! 13

“Genel olarak moda olan Sovyet Fransız benzeri küçük bir Sovyet mühendisi” portresi [sic]. Ivashintsova tarafından bırakılan Günlükler, hayatının erkekleriyle karşılaştırıldığında kendi yeteneklerini önemsiz gören bir kadını ortaya çıkarır. Kızı, “onlara yanlarında yüz yüze geldiğini ve sonuç olarak onun fotoğrafını hiç göstermediğini … yaşamı boyunca herkese içtenlikle inandığını” söyledi.

"Rus Vivian Maier" Bulundu! 14

Neredeyse her gün fotoğraf çekerken, depresyonun kötüye gitmesi, Ivashintsova’nın çalışma isteğini yitirdi ve 1981’te işsizdi.

"Rus Vivian Maier" Bulundu! 15

Leningrad’da bir komünist miting. İşsizliğin cezai bir suç olduğu bir sistemde, Masha’ya bir akıl hastanesinde hapishane ve hapsetme arasında kesin bir seçim yapıldı.

"Rus Vivian Maier" Bulundu! 16

Ivashintsova’nın ailesi, ikincisini seçtiğini ve 10 yıl boyunca zihinsel hastalara ilaç uygulayan bir sistem tarafından kilitlendiği ve yavaş yavaş gardının “kırıldığını” söyledi.

"Rus Vivian Maier" Bulundu! 17

Dünyaya bakan zincirli bir maymun, Ivashintsova’nın akıl hastanesine gönderilmesinden üç yıl önce fotoğrafladı. Kızı, imgeyi şöyle yazar: “Bazen bir uyarı görüyorum, bir çeşit önsezi… fotoğrafçılığında…”

"Rus Vivian Maier" Bulundu! 18

Leningrad’daki harap haldeki Stalin heykeli. Asya, annesinin “her şeyi kapsayan, bağıran sosyalist dünyaya asla asimile edemeyeceğini” yazdı.

"Rus Vivian Maier" Bulundu! 19

Staraya Russa’da Pixie yüzlü çocuklar. Asya’nın kocası, Kasım 2017’de işini bıraktıktan sonra, bir aile tavan arasında yaklaşık 30.000 fotoğraf negatifinine ayağı takıldı.

"Rus Vivian Maier" Bulundu! 20

Asya’ya, eserlerini sergilemek isteyen sanat galerileri ve baskı almak isteyen insanlar ulaştılar.

"Rus Vivian Maier" Bulundu! 21

1974 yılında bir aile dostu portresi. Asya, annesinin hikayesine adanmış bir web sitesi kurdu.

"Rus Vivian Maier" Bulundu! 22

Asya’nın fotoğraflara dair net bir planı henüz yok, ancak taranan resimlerden sadece birkaçı ile işini bitirdi, sonunda birer birer, annesinin fotoğraflarını dünyaya saldı.

Editörün notu: Hikayeyi bilmiyorsanız, başlık, on binlerce negatifinin açık artırmada satın alındığı zaman keşfedilen Amerikan sokak fotoğrafçısı Vivian Maier‘in bir referansıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı