Kütüphane

Soğuk Havalarda Çekim Yapmak Üzerine 5 İpucu

Kar, ayaz ve buz. Görkemli kış sahnelerinizin kusursuz nesneleri. Ancak çoğu kamera, 0°C veya 32°F sıcaklığın üstünde çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Bu yüzden sıfır derecenin altındaki sıcaklık koşullarında fotoğraf çekerken dikkatli olmanız gerekir.

Karlı ve buzlu iklimlerde çekim yapmak genelde zordur ve ekipmanlarınıza da zarar verebilir. Bu nedenle soğuk ayları atlatmanıza yardımcı olacak pratik ipuçlarımızı sunuyoruz

1. Tripod kullanın

Elleriniz soğuktan titrerken sabit bir görüntü elde etmek kolay olmayacaktır. Hafif ve taşınabilir bir tripod, fotoğraf makinenizi sabitleyerek dilediğiniz gibi çekim yapabilmenizi sağlar. Sıfır derecenin altındaki sıcaklık koşullarında tripoda çıplak elle dokunmayın, aksi takdirde cildinizi “yakabilirsiniz”.

Canon Elçisi ve kış sporları fotoğrafçısı Richard Walch, tutkulu bir kış fotoğrafçısıysanız özel tırmanma eldivenlerine yatırım yapmanızı öneriyor. Bu kullanışlı eldivenler sayesinde açıkta kalan parmak uçlarınızı çekim yapmak için kullanabilecek ve çekimler arasında ellerinizi soğuktan koruyabileceksiniz.

How to shoot in cold weather 001
Soğuk Havalarda Çekim Yapmak Üzerine 5 İpucu 6

2. Yedek pil alın

Soğuk havada pilleriniz normalden daha hızlı bir şekilde biter. Bu yüzden fotoğraf makinenizi ve pillerinizi, daha uzun süre sıcak kalabilecekleri çantanızda tutun. Ayrıca her zamankinden iki kat daha fazla pil alarak kusursuz çekimlerinize ara vermeden dilediğiniz kadar fotoğraf çekin.

How to shoot in cold weather 002 2
Soğuk Havalarda Çekim Yapmak Üzerine 5 İpucu 7

3. Halkaları manuel olarak çevirin

Fotoğraf makinenizi dışarıda kullanıyorsanız ve odak halkasını manuel olarak çevirmediyseniz ya da bir süredir Otomatik Odaklama özelliğini kullanmadıysanız lens odağınız ve zum halkanız “donabilir”. Bunu engellemek için fotoğraf makinenizi kullanmıyorken sarılı bir şekilde ve kaliteli bir çantanın içinde tutun ya da karlı havada çekim yaparken üzerini örtün. Ayrıca AF motoru kullanarak veya manuel olarak odak ve zum halkalarını sık sık çevirebilirsiniz.

How to shoot in cold weather 003
Soğuk Havalarda Çekim Yapmak Üzerine 5 İpucu 8

4. Yoğunlaşmaya dikkat edin

Fotoğraf makinenizi soğuk bir ortamdan sıcak bir ortama getirmek yoğunlaşmaya ve dolayısıyla ekipmanınızda hasara neden olabilir. Bu konuda Richard Walch’ın tavsiyesi şöyle: “Yemek molasına gittiğinizde siz veya çantanız dışarıda kalmalı. Soğuktan sıcağa geçip görüntülerinizi kontrol etmeyi denerseniz makinenize elveda diyebilirsiniz. Fotoğraf makineniz ve lensiniz buğulanır. Fotoğraf makinenize hasar verirsiniz. Bu yüzden makinenizi tek bir sıcaklık bölgesinde tutmanız gerekiyor.”

How to shoot in cold weather 004
Soğuk Havalarda Çekim Yapmak Üzerine 5 İpucu 9

5. Lens siperliğinizi kullanın

Richard Walch, lens siperliğinin kar yağışında veya fırtınasında lensinize kar kaçmasını engelleyebileceğini söylüyor. “Lens siperliği, havada uçuşan karların lense temasını önlemede inanılmaz bir önem taşıyor. İyi bir lens siperliği kullanmanın getirisi çoktur.” Bu yüzden lens siperliğinizi takın ve yanınızda en azından birkaç adet lens bezi taşıyın. Böylece fotoğraf makinenizi çantasına koymadan önce camı kurulayabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.