Teknoloji

Sony E-Mount full frame kameralar için tasarlanmadı mı?

Pek çok insanın yeni Nikon Z6 / 7 ve Canon EOS R full frame aynasız kameralar hakkında fark etmiş olduğu şeylerden biri de lens mountlarının çok büyük olmasıdır. Sony’ye nispeten küçük bir E-Mount ile görüp büyük bir şeyin ne olduğunu merak ediyorlar? Nikon ve Canon’dan süper açıklıklı hızlı lensleri satmak için bi pazarlama yöntemi mi?

Belki de değil. Leica yöneticisi Stephan Schulz, Sony’nin E Mount’ın Reddotforum’la yapılan son röportajda tam çerçeve kameralar için tasarlanmadığı fikrini destekliyor. Ayrıca, L çerçevesinin, tam çerçeveli aynasız kameraların ve otofokuslu lenslerin ihtiyaçlarını karşılamak için neden geliştirildiğini de açıklıyor.


Bu Sony mount ile L mount arasında büyük bir fark var. Mountu APS olan NEX ile başlattılar, ancak Sony bu süre zarfında full frame’e sahip değildi. Bu yüzden, lenslerin full frame için çalışmasında bazı zorluklar vardı. Leica L-mount çok daha büyüktür ve bu da bize daha fazla esneklik sağlar.

Stephan Schulz, Leica Profesyonel Ürünler Başkanı

Bu, Sony’nin niçin bir dizi full frame lensi, geliştirdiğini ve piyasaya sürdüğünü açıklıyor olabilir –  Bu Sony’nin, aynasız kameranın erken günlerinde muhtemelen en sinir bozucu şey olabilir. Bununla birlikte, şimdi full frame objektiflerinin bir kısmı dünyanın en iyileri arasına girmiş durumda bile.

Evet, E mount kıyaslandığında oldukça küçük, 46 mm çapındadır. Canon’un yeni RF mount ise 54mm ve Nikon Z mount 55mm boyutlarındadır.

Yine de Sony, lens montajlarının bir şekilde “kalitesiz” olduğu yönündeki önerilerinden memnun olmaz. Sony’nin, bir noktada full frame kullanımı için daha uygun bir bağlantı ile bir şeyleri değiştirmeyi planlayıp planlamadığını merak ediliyor.

Nikon’un önümüzdeki birkaç yıl içerisinde full frame aynasızlarda nasıl bir performans sergilediğini görmek ilginç olacak, Canon, Leica, Panasonic ve Sigma’nın hepsi yarışı kazanmak istiyor.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.