Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

2021 Wiki Anıtları Seviyor Yarışmasından Kazanan Fotoğraflar

Kendisini dünyanın en büyük fotoğraf yarışması olarak adlandıran Wiki Anıtları Seviyor , dünyanın dört bir yanından çarpıcı kültürel miras konumlarını sergileyen 2021 yarışmasının kazananlarını açıkladı.

Wiki Anıtları Seviyor 2022 Yarışması

Wiki Anıtları Seviyor‘un bu on ikinci tekrarı, 3.198’i yarışmaya yeni katılan 4.914 başvurandan 172.000 giriş gördü. Uluslararası bir uzman jürisi, kazanan 339 fotoğrafı teknik kalite, özgünlük ve Wikipedia için kullanışlılık temelinde değerlendirdi, gözden geçirdi ve derecelendirdi. 2021 kazananları 11 farklı ülkeden geliyor. Ukrayna, Polonya ve Hindistan gibi bazı ülkelerde birden fazla kazanan fotoğrafçı var.

Wiki Anıtları Seviyor yarışması, fotoğrafçıların resimlerini Wikimedia Commons’a bağışlamalarını gerektiriyor. Bu fotoğraflar daha sonra Wikipedia ve diğer Wikimedia projelerinde kullanılabilir ve dünyanın kültürel hazinelerinin şimdiki ve gelecek nesiller için belgelenmesine olanak tanır.

2021 Wiki Anıtları Seviyor Yarışmasından Kazanan Fotoğraflar
2021 WLM yarışmasına katılan ülkeler

Wiki Anıtları Seviyor yarışması sadece güzelliğe odaklanmak yerine daha derine iniyor.

Yarışmanın organizatörleri, “İnsanları [dünyanın] güzelliğinden haberdar etmeyi ve bunun onu her gün yaşayan insanların gözünden paylaşılmayı hak ettiğini bizim sorumluluğumuz olarak görüyoruz” diyor. “Bu yerlerin hikayelerini canlandırabilecek ve onları hayata geçirebilecek görseller yaratma taahhüdünde bulunuyoruz.”

Yakın tarihli bir açıklamada, 2021 jüri üyeleri, Ukrayna gibi yerlerde devam eden savaş bağlamında da dahil olmak üzere dünya çapında kültürel korumanın önemini vurguladı.

“Yarışma, on yıldan fazla bir süredir kültürel miras değeri taşıyan yerlerin benzersiz bir görsel kaydını oluşturmak için çalıştı ve bu kayıtların, hikayelerini canlı tutmak veya önümüzdeki yıllarda neden olduğu herhangi bir hasarı onarmak için kullanılabileceğini umuyoruz, ” Onlar yazar.

“Son seçimlerimiz, şu anda diğer ülkelerle savaş halinde olan ülkelerde bulunan anıtların resimlerini içeriyor. İlgili tüm ülkelerde Wikimedia Hareketi, insan bilgisini dünyadaki her insan için erişilebilir kılmak amacıyla Wikimedianlar ve kültürel faaliyetlerle birlikte var ”diye açıklıyor yarışma.

“Kültürel yerler ve bir uzantısı olarak anıtlar, bu gezegendeki her bir insana aittir. Anıtlar nerede bulunursa bulunsun her ülke onları korumakla yükümlüdür; onlar sadece ‘ülkelerin anıtları’ değil, tüm insanlık yolculuğunun kilometre taşlarıdır. Hepimiz sadece bu kültürel alanların mevcut koruyucularıyız ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak için çalışmalıyız.”

2022 Kazananları

Bu yılki yarışmanın kazanan fotoğrafı aşağıda gösterilmiştir ve “Kraliyet Portekiz Okuma Kabini” başlığını taşımaktadır ve Donatas Dabravolskas tarafından Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde çekilmiştir.

Real Gabinete Português de Leitura 10

Dabravolskas, Kraliyet Portekiz Okuma Kabini’nden sadece 15 dakika uzaklıkta yaşıyor, ancak yer hakkında sadece bir sosyal medya gönderisinden haberdar oldu, bu da onu ziyaret etmeye ve bir sürü fotoğraf çekmeye motive etti.

Yarışmadan kazanan diğer dokuz fotoğraf aşağıdadır:

Kaplica św Rocha w Krasnobrodzie
İkincilik: Saint Roch Şapeli, Krasnobród, Polonya |
Damian Pankowiec’in fotoğrafı
Панорама блакитної кімнати
Üçüncülük: Samchyky Sarayı, Starokostityniv, Ukrayna |
Fotoğraf: Zysko Serhi
Z brzaskiem
Dördüncülük: Polonya, Tykocin’deki Stefan Czarniecki Anıtı |
Fotoğraf: Małgorzata Pawelczyk
GALIMANTAPA
Beşinci Sıra: Gali Mantapa, Karnataka, Hindistan |
Fotoğraf: Basavarajmin21
Fort Crown Point New York
Altıncı Sıra: Fort Crown Point, New York |
Fotoğraf Daniel M. Horowitz
Успенський собор взимку аерофото
Yedinci sıra: Dormition (Uspensky) Katedrali, Kharkiv, Ukrayna |
Ekaterina Polischuk’un fotoğrafı
County Kerry Ross Castle 20200914175843
Sekizinci Sıra: Ross Kalesi, Kerry Kontluğu, İrlanda |
Fotoğraf Mark McGuire
New Panorama1 09
Dokuzuncu Sıra: Nashtifan’ın Yel Değirmenleri, Horasan Razavi Eyaleti, İran |
Fotoğraf Hadi Dehghanpour
Покровский храм села Посевкино. Год постройки 1799. Грибановский район. Июль. 2021
Onuncu Sıra: Şefaat Kilisesi, Posevkino, Voronezh Oblastı, Rusya |
Fotoğraf: Yashin.v

On kazananın tümü, fotoğrafçılar ve mekanlar hakkında ayrıntılı bilgilerin yanı sıra Wiki Loves Monuments web sitesinde bulunabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.